1.10.2020 - Martin Marcikán

2020-09-30 Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

EKONOMIKA

Britská ekonomika, sužovaná dopady koronaviru, je po 11 letech v recesi

Disney propustí 28.000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Shell zruší 9000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv

Hrozí až desetiprocentní nezaměstnanost. Kurzarbeit se části firem nemusí vyplatit

Handelsblatt: Německý ministr: „A kde bychom tedy měli plyn brát?“

VÝCHODNÍ EVROPA

Macron chce, aby EÚ sprostredkovala vyjednávania o politickej kríze v Bielorusku

Bielorusko zavádza vlastné opatrenia v reakcii na sankcie pobaltských štátov

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Agrese pod Kavkazem

Times: Potrestají USA Erdogana přesunem své letecké základny na Krétu?

Pět let na bojišti. Proč Rusko zvítězilo v Sýrii

RUSKÁ FEDERACE

Rusko: „Úžasné věci na hraně fantazie“ kolem Navalného!

EUVROPSKÁ UNIE

Merkelová sa stretne s Cichanovskou

AMERIKA

Papež „odmítl“ komunikovat s americkým ministrem zahraničí

CGTN: „New York je mrtev?“ Ne všichni věří, že se vzpamatuje!

Pěšáci, požadující změnu režimu, pochodující jako bojovníci za sociální spravedlnost

KORONAVIRUS

Přehledně: Jaká opatření začnou platit od pondělí 20

Rusko do Egypta dodá 25 milionů dávek vakcíny Sputnik V 21

ČESKÁ REPUBLIKA

Zeman zaslal dopis čínskému velvyslanectví, kde potvrdil závazek zastávat politiku jedné Číny

Muž na nesprávném místě


EKONOMIKA

Britská ekonomika, sužovaná dopady koronaviru, je po 11 letech v recesi

Britská ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 19,8 procenta, ukázala konečná zpráva, kterou dnes zveřejnil britský statistický úřad. Země je tak poprvé po 11 letech v recesi, která se charakterizuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě. Výsledek je přesto nepatrně lepší, než ukazovala předběžná zpráva, podle které propad ve druhém čtvrtletí dosáhl 20,4 procenta.

Disney propustí 28.000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí zhruba 28.000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích ve Spojených státech, na které nejvíce doléhají dopady opatření proti šíření nového koronaviru. Firma uvedla, že asi dvě třetiny z těch, kteří přijdou o práci, jsou zaměstnáni na částečný úvazek.

Shell zruší 9000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv

Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell se chystá po celém světě zrušit až 9000 pracovních míst, což je více než deset procent její pracovní síly. Firmu k tomu nutí odklon od fosilních paliv a s tím související změna strategie v podnikání. Pracovní místa hodlá firma zrušit do konce roku 2022, plán počítá s 1500 odchody po dohodě. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Hrozí až desetiprocentní nezaměstnanost. Kurzarbeit se části firem nemusí vyplatit

Trh práce se podle společnosti Graftonu dostává do nové fáze, kde už zaměstnanec není v tak výhodné pozici a mzdu nastavuje zaměstnavatel.

Veškerá protiopatření nemohou zabránit růstu nezaměstnanosti v ČR. Kurzarbeit nebude mít takový vliv na udržení pracovníků jako dosud fungující program antivirus. Předpokládá to jak Hospodářská komora, tak personální společnost Grafton. Ta odhaduje, že by nezaměstnanost ve druhé polovině roku mohla stoupnout až k deseti procentům, přestože ještě v srpnu činila 3,8 procenta.

Handelsblatt: Německý ministr: „A kde bychom tedy měli plyn brát?“

Plynovod Nord Stream 2 musí být dobudován až do konce, říká německý spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier.

V rozhovoru pro Handelsblatt politik uvedl, že je nemožné každých pár měsíců zpochybňovat projekty navržené na několik desetiletí, navíc to může odradit soukromé investory, kteří investují spoustu peněz.

Šéf federálního ministerstva hospodářství Peter Altmaier je pro to, aby byl dokončen kontroverzní plynovod Nord Stream 2 položený podél dna Baltského moře. V rozhovoru pro Handelsblatt označil politik situaci za „závažný problém“, když „každých několik měsíců jsou zpochybňovány projekty navržené na několik desetiletí“.

„Pokud je tomu tak, pak soukromí investoři odmítnou investovat do takových projektů. Pokud jde o Nord Stream, jedná se o projekt s účastí různých evropských zemí. Dodávky plynu nejsou určeny pouze pro Německo, ale také pro mnoho dalších zemí EU. Téma druhého Nord Stream se tedy týká celé Evropy a celého Západu. Proto budeme diskutovat o dalších akcích s našimi partnery. Veřejná oznámení o této otázce však předem nebudou,“ řekl Altmaier.

VÝCHODNÍ EVROPA

Macron chce, aby EU zprostředkovala vyjednávání o politické krizi v Bělorusku

Francouzský prezident Emmanuel Macron prosazuje mediaci ze strany Evropské unie v politické krizi v Bělorusku po tom, když se v úterý setkal s vůdkyní běloruské opozice. Se Světlanou Cichanovskou Macron hovořil během návštěvy Litvy, kde je tato hlavní politická oponentka běloruského prezidenta v exilu.

Cichanovská po úterní schůzce novinářům řekla, že prezident Macron „nám slíbil udělat vše, aby pomohl ve vyjednáváních o politické krizi v naší zemi.“

Bielorusko zavádí vlastní opatrenia v reakcii na sankcie pobaltských štátov

Běloruské ministerstvo zveřejnilo na své webové stránce prohlášení Glaze, kterým reagoval na setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macron s bývalou běloruskou prezidentskou kandidátkou a opoziční vůdkyně Sviatlana Cichanovskou z 29. září. V prohlášení Glaze se zdůrazňuje, že pobaltské státy rozšířily sankční seznamy proti Bělorusku.

„Dnes, tak jak jsme slíbili, rovněž zavádíme symetrické omezující opatření proti každému z těchto států. Už jsme řekli, že toto je spirála směřující dolů a spustili ji jednotliví litevští politici. Budeme pokračovat v reakcích, ale nikdy takové kroky nebudeme iniciovat,“ dodal mluvčí Glaz, který je na ministerstvu i šéfem úřadu pro informace a digitální diplomacii.

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Agrese pod Kavkazem

Arménie, křesťanský stát velký jako třetina naší republiky, rozlohou i počtem obyvatel. Kolik toho si již ale vytrpěl. Sousedy si nevybíral… Již několik dní v arménských vesnicích a městech v Náhorním Karabachu umírají desítky, či stovky civilistů. Nepřátelské tanky si razí cestu touto arménskou enklávou pod Kavkazem. Silný soused rozhoduje o právech tohoto malého národa. Arméni mají být vyhnáni ze svých domovů. Již pokolikáté. Náhorní Karabach, malá křesťanská enkláva s asi 200 tisíci arménských obyvatel čelí agresi mocného souseda.

Svět nesmí mlčet, ani být lhostejný k této válce.

I my máme zkušenosti s agresí těch mocných i s lhostejností těch vlivných. Kolik úsilí stálo vybudování naší novodobé svébytnosti, ale jak lehce jsme o ni přišli. V těchto dnech si připomínáme zradu západních mocností, které si v Mnichově podaly ruce s Německem a Itálií. Zradou Československa otevřely cestu k válce.

Budeme burcovat politiky EU či NATO k zastavení agrese proti malému arménskému národu nebo budeme lhostejní? Jak se zachová Česká republika a její politici? Dnes je výročí Mnichova. Tehdy svět také mlčel…

Times: Potrestají USA Erdogana přesunem své letecké základny na Krétu?

Washington zjevně vážně zamýšlí převést své vojenské prostředky, které se nyní nacházejí na letecké základně Incirlik v Turecku, na řecký ostrov Kréta.

O této otázce bude diskutovat americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který odjede do Řecka, píše The Times. Jak bylo zdůrazněno v materiálu, takový krok by měl být „trestem“ pro vůdce Turecka Recepa Erdogana, jehož chování vůči spojencům NATO už dlouho dráždí Američany.

Šéf amerického ministerstva zahraničí Mike Pompeo během své oficiální návštěvy Řecka tento týden zváží návrhy na převod „klíčových vojenských aktiv“ z letecké základny Incirlik v Turecku na ostrov Kréta v rámci nové politiky Washingtonu zaměřené na zvýšení své vojenské přítomnosti ve východním Středomoří, napsal britský deník The Times.

Pět let na bojišti. Proč Rusko zvítězilo v Sýrii

Desetitisíce bojových letů, vysílené teroristické skupiny a zachráněná země – přesně před pěti lety 30. září roku 2015 zahájilo Rusko jednu z nejúspěšnějších vojenských operací v dějinách. Vzdušně-kosmické síly RF zasadily tehdy první raketové a bombové údery proti objektům extremistů v Sýrii.

Během několika měsíců aktivních bojových akcí se podařilo situaci radikálně změnit ve prospěch Asadovy armády. O tom, jak to bylo, se dozvíte z příspěvku Sputniku.

Operace v Sýrii celému světu ukázala možnosti nejnovějších ruských zbraní a je názorným příkladem efektivního použití bojového letectva a loďstva. Bylo zničeno kolem 122 tisíc objektů teroristů a přes 133 tisíc bojovníků, osvobozeno bylo půl druhého tisíce osad. Letadla ruských vzdušně-kosmických sil vykonala celkem čtyřicet tisíc letů, lodě a ponorky Vojenského námořnictva RF uskutečnily skoro 200 bojových plaveb k syrským břehům.

RUSKÁ FEDERACE

Rusko: „Úžasné věci na hraně fantazie“ kolem Navalného!

Ruské ministerstvo zahraničí označilo skutečnost, že nikdo z Navalného doprovodu, údajně otrávený „Novičokem“, nebyl zraněn, za „úžasnou věc na pokraji fantazie“.

Ministerstvo zdůraznilo, že Rusko okamžitě zaujalo nejtransparentnější stanovisko k situaci s Navalným, ale dostalo se mu kategorického odmítnutí německé vlády spolupracovat při zjišťování důvodů toho, co se stalo, uvedla RT.

Ruské ministerstvo zahraničí komentovalo nesrovnalosti v situaci s Alexejem Navalným a poznamenalo, že kroky Německa v situaci s bloggerem byly tak dobře sladěné, že přemýšlí o tom, zda byl incident inscenací „na téma mystického použití chemických zbraní“.

Resort zejména poukázal na připravenost okamžitého převezení Navalného do Německa na ošetření, přítomnost zástupců Bundeswehru během jeho přepravy a také na zapojení nejvyššího vojensko-politického vedení do situace, „jejíž hostem“ byl uvedený pacient.

„Zdá se, že všechny tyto organizační otázky byly součástí plánu zpolitizovat tento incident s pochopitelným cílem – obvinit Rusko z porušování Úmluvy o chemických zbraních (CWC),“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

EVROPSKÁ UNIE

Merkelová sa stretne s Cichanovskou

„Brzy se setkám s opoziční vůdkyně paní (Sviatlana) Cichanovskou,“ řekla Merkelová poslancům, přičemž ocenila „odvahu“ žen v Bělorusku, demonstrujících proti sporným výsledkům voleb z 9. srpna, ve kterých si prezident Alexandr Lukašenko zajistil další funkční období.

„Když vidím odvahu žen, které se objevují v ulicích a (demonstrují) za svobodný život bez korupce, mohu říci jen tolik: obdivuji to a považuji to za skutečně působivé,“ prohlásila.

Kancléřka zopakovala, že Německo neuznává Lukašenka za vítěze voleb, a odsoudila násilí vůči protestujícím.

AMERIKA

Papež „odmítl“ komunikovat s americkým ministrem zahraničí

Podle zpráv v médiích papež „odmítl“ vyjednávat s Pompeem, píše The Independent. Podle deníku by důvodem odmítnutí mohla být kritika šéfa ministerstva zahraničí Vatikánu v souvislosti s jeho plány na prodloužení dohody s ČLR, což mu umožňuje hrát roli při jmenování biskupů na čínském území.

Papež František odmítl setkání s vedoucím amerického ministerstva zahraničí Mikem Pompeem v rámci jeho nadcházející návštěvy v Římě, kde ministr zahraničí plánoval projednat spor mezi Vatikánem a Čínou, napsal britský deník The Independent.

Jak je uvedeno v materiálu deníku, Pompeo plánuje tento týden dorazit do Vatikánu, aby osobně protestoval proti nadcházejícímu obnovení dvouleté dohody mezi římskokatolickou církví a Pekingem – podle šéfa ministerstva zahraničí takový krok „poškodí morální autoritu“ církve. Pompeo se má setkat s vatikánským ministrem zahraničí Pietrem Parolinem a ministrem pro vztahy se státy arcibiskupem Paulem Gallagherem, ale papež František, s nímž se Pompeo setkal již loni v říjnu, nebude s americkým ministrem zahraničí jednat, píše deník.

CGTN: „New York je mrtev?“ Ne všichni věří, že se vzpamatuje!

A ačkoli se městu již dříve podařilo zotavit se z obtížných situací, jako jsou útoky z 11. září a krize z roku 2008, nyní někteří Newyorčané pochybují, že se jejich místu bydliště v blízké budoucnosti podaří znovu získat původní úspěch.

Koronavirus tvrdě New York zasáhl. Stovky tisíc obyvatel opustily město. Míra neobsazenosti na Manhattanu nikdy nebyla vyšší. Mnozí si prostě nemohou platit nájem. Téměř dvě třetiny majitelů restaurací tvrdí, že do ledna zbankrotují.

Daňové příjmy výrazně poklesly. A v příštích dvou letech bude město čelit rozpočtovému deficitu ve výši 9 miliard dolarů. Míra kriminality a počet bezdomovců prudce stoupá. Mnohým tato situace připomíná sedmdesátá léta, kdy bylo město na pokraji bankrotu.

Pěšáci, požadující změnu režimu, pochodující jako bojovníci za sociální spravedlnost

Získá „Trumpův režim“ pachuť taktiky barevné revoluce, kterou Amerika v minulosti použila proti „neliberálním“ zahraničním vládám, které se odmítly zařadit do neoliberální globalistické linie? Je to velmi pravděpodobné.

Navzdory velkému úsilí mainstreamových médií situaci bagatelizovat je stále větší počet Američanů vystavován agresi, zastrašování a pouličnímu násilí, které, jak se zdá, orgány nejsou schopny nebo ochotny potlačit. To není náhoda.

Řada akcí, které politická levice uskutečňuje od roku 2016, naznačuje, že současný chaos, který je v ulicích Ameriky, není žádné obyčejné lidové hnutí ve jménu „sociální spravedlnosti“, ale spíše pečlivě koordinovaný plán na vypuzení Trumpa v případě, že se demokratům nepodaří dostat Bidena do prezidentského úřadu. Skutečně, pro organizátory tohoto převratu je 4. listopad mnohem důležitější, než to, co se stane v den voleb.

KORONAVIRUS

Přehledně: Jaká opatření začnou platit od pondělí

Přehled opatření, která začnou platit od pondělí 5. října. V platnosti budou 14 dní. Ve středu je oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Zákaz hromadných akcí

 • Ve vnitřních prostorách se může hromadných akcí účastnit maximálně 10 osob.
 • Ve vnějších prostorách se může hromadných akcí účastnit nejvýše 20 osob.

Výjimky:

 • soudní procesy
 • jednání zastupitelstev obcí
 • pracovní kolektivy
 • členové jedné rodiny
 • budou fungovat bazény, akvaparky i posilovny, nejde v tomto případě o hromadné akce
 • bohoslužby – může se jich účastnit až 100 lidí, nesmí se na nich zpívat

Restaurace

 • U jednoho stolu bude moci být maximálně šest osob.
 • Nakupování v obchodech se tato opatření nijak nedotknou.

 • Sport
 • Utkání v registrovaných sportech mohou probíhat na všech úrovních bez omezení, ovšem bez diváků. Limit soutěžících či členů realizačních týmů bude dán na 130 osob na utkání.
 • Zájmová sportovní činnost bude omezena na 20 lidí.
 • V případě několika tréninkových skupin, např. na atletickém stadionu, jich může být přítomno několik, limit 20 se vztahuje na jeden kolektiv.

Domácí

Nouzový stav: Střední školy opět z domova, zápasy bez diváků

Svatby a pohřby

Od 19. října bude limit 30 osob na pohřby i svatby.

Divadla a kina

 • Budou hrát bez omezení, počet diváků bude omezen na 500 lidí. Zrušeny jsou přestávky na občerstvení.
 • Zakázána jsou operní a muzikálová představení.
 • Zakázány jsou jakékoliv pěvecké akce.

Školy

 • Střední školy v regionech, které jsou označeny červenou či oranžovou barvou, budou na 14 dní zavřené. Bude probíhat distanční výuka. Ve kterých regionech bude opatření platit, určí krajské hygieny.
 • Praktická výuka na středních školách se konat bude.
 • Základní školy jsou v provozu, ovšem mají zakázánu hudební a druhé stupně také tělesnou výchovu. Tělesná výchova bude nahrazena výukou venku.
 • Školní družiny budou normálně fungovat.
 • Mateřské školy zůstávají v provozu.

Rusko do Egypta dodá 25 milionů dávek vakcíny Sputnik V

Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace v srpnu zaregistrovalo první světovou vakcínu proti covidu-19, kterou vyvinul Ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji společně s Ruským fondem přímých investic. Získala název Sputnik V.

„Dohoda podpoří snahy Ministerstva zdravotnictví Egypta na zajištění země vakcínou proti koronaviru. Díky dohodě mezi Ruským fondem přímých investic a společností Pharco 25 % obyvatelstva Egypta získá přístup k vakcíně Sputnik V. V budoucnu se plánuje její rozšíření do sousedních států,“ uvádí Ruský fond přímých investic. Dohoda proběhla přes klíčovou dceřinou operační jednotku společnosti Biogeneric Pharma.

Díky tomu si Egypt zajistí diverzifikovaný balík vakcín proti koronaviru, který bude zahrnovat vakcínu na základě lidských adenovirů. Tato platforma je dobře prozkoumána v průběhu desetiletí, její bezpečnost je dokázána ve více než 75 mezinárodních vědeckých publikacích a více než 250 klinických studií, připomíná Ruský fond přímých investic.

ČESKÁ REPUBLIKA

Prezident Zeman zaslal dopis čínskému velvyslanectví, kde potvrdil závazek zastávat politiku jedné Číny

Prezident Zeman vyjádřil čínské straně vděčnost za pomoc poskytnutou v boji proti koronaviru s tím, že česko-čínská spolupráce v oblasti zdravotnictví, digitální ekonomiky a dalších oblastí má velký potenciál.

Zdůraznil, že Česká republika bude i nadále zastávat politiku jedné Číny, což je dlouhodobý příslib Prahy k česko-čínským vztahům.

Česká republika i nadále zastává naši politiku jedné Číny, která je ve vzájemných vztazích mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou trvalým závazkem,“ ujistil Zeman.

„Dalšímu rozvoji vztahů by jistě napomohlo zahájení politického dialogu, a to realizací již dlouho očekávaného zasedání mezivládní komise, která by vyhodnotila dosavadní vývoj vzájemných vztahů a naplánovala další směřování spolupráce,“ dodal.

Muž na nesprávném místě

30. 09. 2020 – EB

Faktem je, že Andrej Babiš je premiérem a ve své funkci pravděpodobně zůstane i po volbách v příštím roce. Dalším faktem je, že ti, kteří s Babišem dobře vycházejí, si při jednáních s jeho vládou vedou lépe než ti, kteří s ním nevycházejí. Za normálních okolností může hlasitý odpor proti Babišovi vyjádřený v médiích sloužit ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu prospěšným politickým nebo obchodním účelům, Babiš tu totiž nebude věčně.

Pro mnoho podniků každopádně kvůli covidu-19 nic jako střednědobý nebo dlouhodobý horizont neexistuje. Restaurace a další maloobchodní podniky se tím pádem dopouští fatální chyby, když se na jednáních a v médiích nechávají zastupovat jedním z Babišových největších dlouhodobých kritiků, prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomášem Prouzou.

Restaurace mají dobré důvody pro zavírání až ve 23 hodin namísto 22 hodin, ale dokud je zastupuje Prouza, Babiš je ani nevyslechne. Nyní navíc Prouzu zjevně ČSSD a.s. připravuje na to, aby po Vladimíru Dlouhém převzal vedení Hospodářské komory ČR.

Zprávy bez cenzury Martin Marcikán / Stalo se / Studio Kadaň / SVCS / Svobodný vysílač CS / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /