27.10.2020 - Martin Marcikán

2020-10-27 Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

EKONOMIKA

Rusko chce investovat do „dobytí“ Arktidy miliardy rublů

VÝCHODNÍ EVROPA

Blamáž Cichanouské a Západu…

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Erdogan sa pripravuje na náboženskú vojnu s Európou

Erdogan podal na holandského poslanca trestné oznámenie za urážku

USA zaviedli nové sankcie voči iránskemu ropnému priemyslu

ASIE

Pompeo: USA a India musia spolupracovať v otázke Číny

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Daily Mail: Počet ruských ponorek v Atlantiku bere dech

Západ je pobouřen.“ Die Welt zhodnotil strategii Ruska v Arktidě

Viete, aké prednosti majú nové motory pre Su-57?

EU

Le Parisien: Kriminalita v Paříži – „tady se už nedá žít“!

AMERIKA

Potvrdené: Vyšetrovaný laptop je Bidenov. Sú tam i fotky maloletých dievčat

Americkí federálni policajti v rámci veľkej operácie zachránili 45 nezvestných detí, ktoré sa ocitli v pedofilnom kruhu

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Radikálni moslimovia v Nemecku vzdávajú hold vrahovi parížskeho učiteľa

Přestaň Macrone, než bude pozdě.“ Kadyrov připodobnil francouzského prezidenta k teroristovi

Vzdorovat a měnit se“ – křižácká výprava Emmanuela Macrona

ČESKÁ REPUBLIKA

Ondráček varuje před nepokoji: Pomalými, ale jistými krůčky směřujeme k chaosu a násilí v ulicích

Kde byla ve středu večer Agáta?


EKONOMIKA

Rusko chce investovat do „dobytí“ Arktidy miliardy rublů

Ruská vláda je připravena investovat do arktických projektů a Severní mořské cesty nejméně 110 miliard rublů. Dalších 80 miliard rublů by mělo připadnout na soukromé investice, sdělil ruský premiér Michail Misuštin.

V Arktidě se nyní staví nové přístavní terminály a železnice. Problémy jsou ale s internetem a s mobilními sítěmi. V současné době má připojení k internetu v arktické zóně 550 sociálně významných objektů. Do roku 2024 by měl být jejich počet rozšířen dvojnásobně, a to prostřednictvím nového satelitního systému „Ekspress-RV“, na což je ve federálním rozpočtu Ruska už vyčleněno podle ruského premiéra celkem 30 miliard rublů na následující tři roky.

Hlavním cílem zdejších investic je podle Misuština zvýšení objemů dopravy zboží, které je zatím nedostatečné.

Za prvních devět měsíců letošního roku činil tok zboží celkem 24,5 milionů tun. Na rok 2024 se plánuje zvýšit celkový objem na 80 milionů tun. Hlavním zbožím, které putuje přes Severní mořskou cestu, je dnes zemní plyn v podobě LNG.

VÝCHODNÍ EVROPA

Blamáž Cichanouské a Západu…

První den generální stávky, kterou vůdkyně nařídila, zahájil smíšený začátek, kdy někteří dělníci položili své nástroje, ale většina státních podniků fungovala jako obvykle.

Takže generální stávka byla zahájena a po pravdě řečeno… byla to blamáž.

Od počátku přitom bylo jasné, že Lukašenko nemá důvod odstoupit. To že se stávkuje v Minsku ještě neznamená, že stávkuje celý národ. Ne, že by všechno bylo bezproblémové, ale míra celkové podpory generální stávce je v podstatě sporadická. A to je dobře…

Nezapomeňme, že barevné revoluce směřující ke svržení stávajících hlav státu jsou produktem agresivních hybridních západních válek, často též válek namířených proti Rusku či Číně. A je z hlediska stability světa důležité, aby byly poraženy.

Vezměme si kolik škody napáchalo arabské jaro, které například v Egyptě přivedlo – bohudík jen na čas – vládu nejtvrdších islamistů v podobě Muslimského bratrstva. Obama byl šťastný jako dítě a jeho projev v Egyptě po porážce Muslimského bratrstva už raději nikdo nevysílal.

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Erdogan sa pripravuje na náboženskú vojnu s Európou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se mimořádně ostře vyslovil ohledně „evropského fašismu“, a dokonce poradil svému francouzskému kolegovi Emmanuelu Macronovi, aby „se nechal psychiatricky vyšetřit“, Paříž na to reagovala odvoláním svého velvyslance z Ankary. Berlín, který to od tureckého lídra také schytal, na urážky zatím nereagoval.

Příčina toho všeho tkví ve dvou rychle rostoucích a tvrdě mezi sebou bojujících procesech.

• Na jednu stranu si evropské vlády konečně uvědomili nebezpečí radikálního islamismu, jehož rozvoji po dlouhá léta samy vytvářely příznivé podmínky. V těchto zemích, kde mimochodem hraje první housle právě Francie, rychle sílí boj s tímto nebezpečným jevem. Dá se diskutovat o smyslu a účinnosti zvolené taktiky, ale z hlediska současného západního světa jde skutečně o dost tvrdé způsoby.


• Na druhou stranu Recep Tayyip Erdoğan sám sebe na světové scéně stále hlasitěji prohlašuje za ochránce a zastánce všech muslimů na světě. A nynější aktivity Evropy interpretuje jako válku proti islámu jako takovému.

Krize ve vztazích mezi Evropou a Tureckem kvůli tomuto problému zrála už dost dlouho, ale právě v říjnu se podstatně vyostřila.

Erdogan podal na holandského poslanca trestné oznámenie za urážku

Státní tisková agentura Anadolu informovala, že Erdogan právník podal trestní oznámení na generální prokuratuře v Ankaře za „urážku prezidenta“. Tento trestný čin je v Turecku trestateľný maximálně čtyřmi lety vězení. Oznámení obviňuje Wilderse z používání jazyka „urážejícího čest a důstojnost našeho prezidenta a zaměřeného na Erdoganovu osobnost, důstojnost a reputaci“, uvádí Anadolu.

Wilders, který vede největší opoziční stranu v nizozemském parlamentu a už 16 let žije pro svou protiislámskou rétoriku pod přísnou ochranou, nad trestním oznámením v Turecku jen „pokrčil rameny“ a Erdogana označil za „nulu“. Tweety proti němu zveřejňoval i tento týden.

Erdogan od ujmutí se funkce v roce 2014 vytrvale žaluje lidí za údajné urážky a tisíce lidí za ně odsoudili. Na základě obvinění z urážky Erdogana loni v Turecku stíhali více než 29 tisíc lidí, informují noviny Birgun.

Oznámení na Wilderse přišlo v době, kdy se stupňuje potyčka mezi Tureckem a evropskými zeměmi po komentářích tureckého prezidenta na margo jeho francouzského kolegy Emmanuela Macron. Erdogan mj zpochybnil jeho duševní zdraví pro jeho postoj k islámu. V pondělí turecký deník Daily Sabah zveřejnil snímky Wilderse a Macron s titulkem „dvě tváře nenávisti a rasismu v Evropě“.

USA zaviedli nové sankcie voči iránskemu ropnému priemyslu

Spojené státy v pondělí uvalily nové sankce na íránský ropný průmysl s cílem vystupňovat tlak na Teherán, informovali agentury AFP a Reuters.

Tato opatření postihnou
• íránskou státní ropnou firmu NIOC,
• íránské ministerstvo ropného průmyslu a
• Íránskou národní Tanker společnost (nitce).

Americké ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že sankce vůči těmto organizacím a úřadům zavádí za to, že podporují jednotky zvláštního určení Kuds íránských Revolučních gard.

Sankce zmrazí všechna aktiva těchto společností v USA a Američanům zakáží s nimi obchodovat.

ASIE

Pompeo: USA a India musia spolupracovať v otázke Číny

„Dnešek je pro naše dvě velké demokracie novou příležitostí na sblížení,“ řekl Pompeo předtím, než se setkal s indickým ministrem zahraničí Subrahmanjamom Džajšankarom a ministrem obrany Rádžnátom Singhem.

Pompeo přicestoval v pondělí do Dillí spolu s ministrem obrany Markem Esper na každoroční strategický dialog mezi oběma zeměmi. Jednání se konají v době zvýšeného napětí v regionu, když se opět vyostřily dlouholeté spory ohledně části společné, 3500 kilometrů dlouhé hranice mezi Čínou a Indií, která nikdy nebyla řádně vymezena.

„Určitě je před námi ještě mnoho práce. Dnes máme mnoho témat, o kterých budeme diskutovat. Ať už jde o naši spolupráci během pandemie nebo konfrontaci s hrozbami čínské komunistické strany pro bezpečnost a svobodu v celém regionu,“ dodal Pompeo.

„Teď se musíme soustředit na institucionalizaci naší spolupráce, abychom mohli čelit současným výzvám,“ uvedl Esper.

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Daily Mail: Počet ruských ponorek v Atlantiku bere dech

Podle deníku byly v blízkosti břehů Velké Británie zpozorovány ruské ponorky třídy Akula (pozn. klasifikace NATO víceúčelové jaderné ponorky projektu 971).

„Počet ruských ponorek, které se dostávají do severního Atlantiku, bere dech,“ přináší Daily Mail slova zdroje v britském námořnictvu. Rusko začalo do zóny operací britského námořnictva vysílat dvě nebo tři ponorky místo jedné, jak tomu bylo dříve, oznámil zdroj redakce, který navíc situaci označil za „vážnou“.

V červenci noviny Wall Street Journal s odkazem na zástupce NATO a vojenské analytiky oznámily, že Rusko nyní umisťuje více ponorek a na delší dobu v těch oblastech Atlantského oceánu, kde mohou představovat hrozbu pro vojenské lodě NATO a důležitých objektů infrastruktury USA.

Dříve si američtí vojáci opakovaně stěžovali, že ruské ponorky zbavily jejich námořnictvo „tichého přístavu“. Viceadmirál Woody Lewis dříve oznámil, že Pentagon již ztratil nepopiratelnou dominanci v Atlantiku. Podle něj Moskva používá techniku „s více smrtícími zbraňovými systémy“, kvůli čemuž je příprava amerického námořnictva na různé operace stále složitější. Dodal, že za hranicemi hlavní vojenské námořnické základny 2. flotily USA se vojáci cítí „nebezpečně“.

Západ je pobouřen.“ Die Welt zhodnotil strategii Ruska v Arktidě

Autor připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin v březnu schválil novou Arktickou strategii na období do roku 2035, která předpokládá aktivní ekonomické osvojení regionu.

„Kreml chce rovněž zalidnit zasněžený Dálný sever, sotva vhodný pro hospodářskou činnost, a stará se o vojenskou ochranu svých hranic, jež se rozšiřují kvůli globálnímu oteplování,“ tvrdí Eick.

Novinář má za to, že Rusko nemá nárok na Arktidu, i tak ale tento prostor používá pro manévry: požaduje poplatky za použití Severní mořské cesty a v budoucnu hodlá poskytovat povolení k plavbě pouze lodím „domácího loďstva“, tedy postaveným v ruských loděnicích a plavících se pod ruskou vlajkou.

„Na Západě jsou pobouřeni, ale nemohou nic udělat, protože Moskva kontroluje tuto obchodní cestu. Cizí lodní společnosti jsou nuceny přiznat její faktický monopol, a to i kvůli přítomnosti ruských ozbrojených sil v tomto regionu,“ píše autor článku a připomíná, že výhradní ekonomický prostor Ruska leží 200 km na sever od jeho výsostných vod a zahrnuje větší část Severní mořské cesty.

Viete, aké prednosti majú nové motory pre Su-57?

Podle Jevgenije Marčukova, generálního konstruktéra a ředitele konstrukční kanceláře A. Ljulka, motor druhého stupně vyvinuli speciálně pro nové letadlo. Odborník uvedl, že motor je možné přiřadit ke generaci 5+, protože jeho funkce odpovídají této generaci.

„Hlavní věcí je specifický tah, specifická spotřeba a specifická váha,“ vysvětlil.

Marčukov také prozradil některé údaje o projektu, zdůraznil jeho výhody a poznamenal, že nemá konkurenci, pokud jde o účinnost měrného tahu: „Takový měrný tah nedosahuje žádný motor na světě.“ Generální konstruktér odhadl životnost motoru na 30-50 let. Podle něj byly letecké motory tohoto výkonu vytvořené právě za účelem dlouhodobého provozu.

EVROPSKÁ UNIE

Le Parisien: Kriminalita v Paříži – „tady se už nedá žít“!

Zloději v městské dopravě začali jednat brutálněji a v nepřítomnosti turistů zaútočili na Pařížany a severní čtvrti Paříže jsou plné davů drogových dealerů a agresivní mládeže a díky nim je život místních obyvatel „nesnesitelný“.

Konec karantény na začátku jara předznamenal obnovení obchodní činnosti – alespoň mezi pachateli, píše Le Parisien. Policejní zprávy naznačují, že násilné krádeže vzrostly v červenci až září o 2,4%, zatímco loupeže v obchodech a maloobchodech vzrostly o 60% proti stejnému období roku 2019. Epidemie COVID-19 zastavila růst kriminality v hlavním městě jen na chvíli..

Jak pro francouzské noviny řekl profesor kriminologie na Konzervatoři umění a řemesel Alain Boer, v roce 2019 došlo k tendenci k nárůstu násilí, které pokračovalo počátkem roku 2020, ale po zavedení karantény bylo přerušeno. Podle odborníka dochází po zrušení omezení k „dohánění“ toho, co při masové izolaci chybělo: ačkoli konečné závěry o tomto neobvyklém roce lze vyvodit až v roce 2021, je již jasné, že míra násilí se opět zvýšila.

Článek konstatuje, že zejména ve veřejné dopravě dochází k mnoha trestným činům. Násilné loupeže jsou podle zdrojů státních společností obsluhujících pařížské metro a železnice běžnější od konce karantény na příměstských linkách a linkách metra.

Šéf bezpečnosti metra Stephane Guo potvrzuje, že přestupky v dopravě se v posledních měsících změnily: při absenci turistů s údajně velkým množstvím hotovosti přešli někteří kapsáři na Pařížany.

AMERIKA

Potvrdené: Vyšetrovaný laptop je Bidenov. Sú tam i fotky maloletých dievčat

Objeven laptop staršího data patří jednoznačně Hunterovi Bidenovi, jak to oznámili FBI a Ministerstvo justice USA.

To, co obsahuje tento laptop je extrémně brizantní. Kromě politicky kompromitujících emailů, které zároveň dokazují i ​​korupci Bidenovcov, jsou tam i fotky nezletilých dívek. Laptop Huntera Bidena, syna prezidentského kandidáta Demokratů Joe Bidena prozkoumali více zdrojů. Mimo jiné spolupracovníci Kongresu USA. A i z protokolů Tajných služeb USA vyplývá, že nejde o žádné ruské dezinformace.

Etablované USA média ale přiznávají, když píší, že jde jen o ruské dezinformace, že na to nemají žádné důkazy. FBI ale oficiálně potvrdila, že laptop, který jí experti analyzovali, patří Hunterovi Bidenovi.

Laptop a emaily, které obsahuje, dokumentují, že Hunter Biden využíval postavení svého otce jako vieceprezidenta USA, aby se korupčním způsobem obohacoval, o obchody na Ukrajině, v Číně i Rusku.

V laptopu jsou i informace týkající se obchodování s lidmi.

Americkí federálni policajti v rámci veľkej operácie zachránili 45 nezvestných detí, ktoré sa ocitli v pedofilnom kruhu

Generální prokurátor z Ohia David Yost uvedl, že šlo o největší akci zaměřenou proti obchodování s lidmi.

„Naše pracovní skupiny proti obchodování s lidmi – místní orgány činné v trestním řízení spolupracující se státem – uskutečnily minulý týden rozsáhlou operaci v celém státě,“ uvedl Yost v prohlášení na Twitteru.

„Operace Autumn Hope je největší operací HT v historii státu. Náš cíl je: Ohio, kde se lidé nekupují ani neprodávají,“ dodal.

Yost uvedl, že bylo objasněných 76 případů pohřešovaných a sexuálně vykořisťovaných dětí.

Portál FoxNews, který o operaci informoval, uvádí, že se ní podíleli státní a místní agentury s podporou Národního centra pro pohřešované a zneužívané děti, jakož i další organizace.

Celkem bylo zatčeno na základě množství obvinění až 179 osob.

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Radikálni moslimovia v Nemecku vzdávajú hold vrahovi parížskeho učiteľa

Pro ně se stal hrdinským idolem 18-letý muslim, Abdullah Anzor, který usmrtil brutálním způsobem učitele ve čtvrti Conflans-Sainte-Honorine.

Němečtí islamisté vyjadřují své přesvědčení, že Allah ho zařadí mezi své Martyr, neboť byl zabit nevěrce za svou víru. Více islamistického cynismu a ďábelské nelidskosti je sotva možných.

Je více než pravděpodobné, že již brzy bude Anzor „zasloužilými“ islamisty vyzdvihován jako vzor pro mladé muslimy, aby se jako on radikalizovaly a jej následovaly v boji proti bezvěrcům.

Němečtí islámští obdivovatelé Anzorova a jeho zákeřné vraždy používají přednostně platformu Messenger Telegram.

Přestaň Macrone, než bude pozdě.“ Kadyrov připodobnil francouzského prezidenta k teroristovi

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o podpoře karikatur proroka Mohameda a přirovnal ho k teroristovi. „Přestaň Macrone, než bude příliš pozdě,“ napsal Kadyrov na síti Telegram. Byl to právě mladý čečenský terorista, který předminulý pátek u Paříže uřízl na ulici hlavu učiteli, který ve škole přednášel o karikaturách Mohamenda.

Macron a Francie nyní „činí akce, které urážejí téměř dvě miliardy muslimů na světě, označují to za svobodu projevu. Macron se navíc rozhodl, že změní jejich náboženství a ve Francii vytvoří tzv. osvícený islám,“ uvádí Kadyrov. „Nevím, v jakém stavu byl Macron, když učinil toto prohlášení, ale důsledky takové reakce mohou být velmi tragické. Samotný francouzský prezident je nyní podobný teroristovi. Podporuje provokace a skrytě vyzývá muslimy, aby páchali zločiny,“ napsal Čečenský vůdce a dodal, že věřící vnímají karikatury proroka bolestně a Macron to musí vědět. Nikdy v historii podle Kadyrova taková politika neskončila dobře.

Celý problém ve skutečnosti spočívá prý v Macronovi. „Dokud on a vedoucí dalších evropských zemí nezačnou respektovat takové pojmy jako náboženství, kultura a morálka, nebude v jejich zemích žádná slušná budoucnost a pořádek. Posměšný postoj k náboženství, vysmívání se mu – to všechno považují za svobody projevu, ale zároveň sami zasahují do hodnot ostatních lidí,“ píše Kadyrov.

Závěrem ospravedlňuje brutální a barbarskou vraždu francouzského učitele čečenským teroristou. Výsměch a parodie víry byly podle něj příčinou tragického osudu učitele. „Neúnavně šel k tomuto konci a vzdorovitě provokoval studenty, bez ohledu na jejich rozhořčení a požadavky, aby se přestalo se zobrazováním urážlivých kreseb. Výsledkem je, že ho (učitele) povýšíte do hodnosti francouzského hrdiny a osoba, kterou provokoval (brutální čečenský útošník), se stane teroristou,“ dodává čečenský vůdce.

Vzdorovat a měnit se“ – křižácká výprava Emmanuela Macrona

Podle Macrona je „islám náboženství, které dnes prožívá krizi po celém světě“ kvůli radikalizaci a zuřivosti jeho pozic. S tím je nutné, podle slov francouzského lídra, rezolutně a nekompromisně bojovat jak pomocí represivních metod, tak cestou odstraňování nedostatků vlastní vnitřní politiky (včetně politiky integrace cizorodých elementů do francouzské společnosti).

Vzdorovat a měnit se; nenechat islámský radikalismus zvítězit; probudit Francii a vrátit Francouzům pravé hodnoty Francie – k tomu všemu prezident vyzývá.

Reakce na prohlášení byly různé. Bez ohledu na to, jestli se prezident snažil říci, že je proti islámským extremistům a ne proti „správným“ muslimům.

  • Ti pochopili jeho řeč jako omluvu za útoky na muslimy a jako mávnutí rukou nad tvrdým jednáním vůči muslimům ve jménu spásy Francouzské republiky.
  • Je však i mnoho takových, kteří by řekli: konečně se našel politický lídr, který nazval věci pravými jmény. Jiní pro změnu nejsou připraveni smířit se s touto náboženskou „tolerancí“ a s tímto zaváděním islámských, často marginálních pořádků v křesťanské Evropě.

ČESKÁ REPUBLIKA

Ondráček varuje před nepokoji: Pomalými, ale jistými krůčky směřujeme k chaosu a násilí v ulicích

Demonstrace se přehnaly přes řadu evropských metropolí. Zasáhly Londýn, Řím, Neapol, Berlín i Varšavu. Před nedávnem se demonstrovalo i v Praze a Bratislavě. Společným jmenovatelem, jak upozorňuje Ondráček, byl koronavirus a vládní opatření. Většina demonstrací se vyznamenala větší či menší mírou násilí.

Přátelé, pomalými, ale jistými krůčky směřujeme k chaosu a násilí v ulicích,“ napsal k tomu Ondráček.

Připomněl, že i na státní svátek 28. října se bude v centru Prahy konat další demonstrace odpůrců vládních opatření proti epidemii koronaviru.

Bude pokojná nebo dojde znovu ke střetu s policií? A jaké budou demonstrace následující? Kdy i u nás začnou létat Molotovovy koktejly, kdy budou první těžce zranění či snad mrtví?“ zamyslel se komunistický poslanec. „Obávám se, že nás nečeká, stejně jako celou Evropu, dobré období. Já si kladu otázku, kdo za tím stojí a komu to prospěje?“

Kde byla ve středu večer Agáta?

27. 10. 2020 – EB

Jednou z dosud nezodpovězených otázek ohledně setkání ministra zdravotnictví Romana Prymuly a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, které proběhlo minulý týden v pozdních večerních hodinách, podle redaktora Filipa Rožánka z Digizone.cz zůstává, kdo tuto hru rozehrál? Odkud Blesk tento žhavý tip dostal? Jak mohli paparazzi o schůzce vlastně vědět, ptal se Luboš Rosí v Newsroomu ČT24.

Dostali tip, sledovali pana Prymulu, byla to náhoda, nebo nějaké „mediální spiknutí“? Komentátor Luděk Staněk z Mall.tv, vlastněné Danielem Křetínským, zmínil možnost, že Andrej Babiš žárlil na Prymulu a tak tam poslal  fotografy, aby ho sundali. Vzniklo ještě mnoho dalších spekulací, ale nikdo se nezeptal Agáty, kde byla ona.

Agáta je expertka na odposlouchávání, která se pohřešuje od doby, kdy byl Milan Chovanec ministrem vnitra, Miloš Růžička jeho poradcem a Zdeněk Blahut náměstkem civilní rozvědky Úřadu pro zahraniční styky a informace. Pokud měl někdo dobré předpoklady k tomu, aby dal Blesku echo, byla to právě Agáta.

Zprávy bez cenzury Martin Marcikán / Stalo se / Studio Kadaň / SVCS / Svobodný vysílač CS / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /