29.1.2024 - Martin Marcikán

2024-01-29 Zprávy bez cenzury

https://odysee.com/@radiosv.studiokadan:6/Zpr%C3%A1vy-bez-cenzury—29.01.2024:3

Zprávy bez cenzury 29.01.2024

Z domova

Pavel selhal, Hrad neřídí on, míní Balšínek. Korecký mluví o napojení na ambasádu USA

https://cnn.iprima.cz/pavel-selhal-hrad-neridi-on-mini-balsinek-korecky-mluvi-o-napojeni-na-ambasadu-usa-423967

Prezident Petr Pavel selhává a je vidět, že Pražský hrad neřídí. Myslí si to šéfredaktor deníku Echo24 a Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Kritizoval také fakt, že si hlava státu nebyla schopná ani vybrat kompetentní tým. Politický komentátor Miroslav Korecký dodal, že nový kancléř prezidenta Milan Vašina přichází z neziskové organizace Aspen Institut, která je napojená na ambasádu Spojených států. Podobné napojení má už nyní Pavlův blízký spolupracovník Petr Kolář.

Prezident Petr Pavel má za sebou rok ve funkci hlavy státu. Hosté pořadu Partie Plus na CNN Prima NEWS jeho dosavadní působení kritizovali. Podle Dalibora Balšínka Pavel ve své funkci selhal, když sliboval, že otevře Pražský hrad lidem.

Zcela jednoznačně. Je to také vidět z toho, jaké lidi kolem sebe má. Dříve Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman měli své vize, Hrad řídili a měli představu o politice. V případě Petra Pavla to nevidíme a k naplnění slibů nedochází,“ řekl šéfredaktor Echo24.

Pavel a jeho okolí jsou nyní v popředí zájmu médií kvůli rezignaci kancléřky Jany Vohralíkové. Tu nahradí Milan Vašina, který Pavla před volbami sponzoroval. Podle Koreckého je to běžné například ve Spojených státech.

Jestli je to úplně ideální? To si nemyslím. Samozřejmě si pak člověk vyvozuje, jak lze vnímat demokracii a rozhodně to neprospívá. Až čas ukáže, jaký je ve skutečnosti nový kancléř,“ řekl Korecký.

Zmínil také působení Vašiny v neziskové organizaci Aspen Institut.

Jde spíš o jeho politický a funkční rodokmen. Tedy působení v Aspen Institutu a jeho napojení na americkou ambasádu. Samozřejmě, že je Amerika naším nejbližším spojencem. Ale i pan Kolář je bývalým ambasadorem ve Spojených státech a prezidentský úřad je úřadem České republiky. Není to místo, kde by měla mít vliv jakákoliv ambasáda,“ řekl Korecký.

Balšínek se také vrátil k začátkům, kdy Pavel nastoupil do své funkce. Od svého zvolení už dvakrát prohlásil, že nebude znovu kandidovat.

To je velmi překvapivé a potvrzuje to, že skutečně byl vybrán jen proto, aby nebyl zvolen jiný kandidát. Tedy Andrej Babiš,“ řekl.

Podle něj je za situaci na Pražském hradě odpovědný a prezident dosud ani neví, co ve své funkci může dělat.

Ani neví, jaké lidi si má vybrat. Vezměme si jeho první projevy, které mu napsali různí lidé. Pan prezident nemá jasné sdělení a ani si evidentně neumí vybrat svůj tým,“ dodal Balšínek.

Rozdělený Senát

https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2024-01-29&utm_source=utm_source%3Dnewsletter&utm_medium=utm_medium%3De-mail&utm_campaign=utm_campaign%3Dfinal_word_29.1.2024

Nikdo v české politice nefňuká lépe než expremiér Andrej Babiš z hnutí ANO, ovšem předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODSmu v tomto ohledu začíná silně konkurovat. Ve čtvrtek večer v České televizi řekl, že je zklamaný, že Istanbulská úmluva toho dne neprošla hlasováním o ratifikaci, a že si myslel, že je Senát lépe připraven vypořádat se s nepravdivými výroky, které proti úmluvě použili její odpůrci. Tím zpochybnil kvalifikaci mnoha svých kolegů zákonodárců. Šlo o vzácný okamžik, kdy měl šéf horní komory parlamentu pocit, že musí obhajovat něco, co odmítl nejen Senát jako celek, ale i jeho vlastní strana. Když se to za jiných okolností stalo v říjnu předsedovi americké Sněmovny reprezentantů Kevinu McCarthymu, republikáni ho okamžitě odvolali. Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by český Senát podobný krok zvažoval.Zajímavé je, že ze současného vedení Senátu  hlasoval s většinou pouze jeho místopředseda Jiří Oberfalzer z ODS.

Otevřený dopis pro Vít Rakušan ‼️ na KTV Live

Slovenská republika

Obavy nemáme. Musíme ísť do cieľa tak, ako naši predkovia. Spolok Brat za brata znovu zavíta do RF

https://42tcen.com/entry/obavy-nemame-musime-ist-do-ciela-tak-ako-nasi-predkovia-spolok-brat-za-brata-znovu-zavita-do-rf

V Petrohrade sa 27. januára bude konať spomienkové podujatie pri príležitosti 80. výročia konca blokády. Zúčastnia sa ho aj motorkári zo slovenského občianskeho spolku Brat za Brata. Predseda Matúš Alexa pre neČT24 uviedol, ako sa môže z tejto udalosti poučiť európske aj svetové spoločenstvo.

Tohtoročných spomienkových podujatí v Rusku sa spolu so svojimi kolegami zúčastní aj spoluzakladateľ spolku Brat za Brata Matúš Alexa. V komentári pre neČT24 priblížil cieľ cesty: „Je to významné pre celý národ a ľudstvo v rámci celého sveta, pretože ľudia v Leningrade dokázali súdržnosťou a držaním sa pokope vydržať blokádu. Dokázali to, že človek je schopný pre svoju krajinu a pre svoj národ toho urobiť veľa.“

Prezradil tiež, čo má v pláne počas svojej návštevy mesta: „Samozrejme, ako pri všetkých našich návštevách, bude táto cesta venovaná najmä pamiatke bojovníkom v druhej svetovej vojne a všetkým ľuďom, ktorí zomreli počas tejto vojny pri boji proti nacizmu a fašizmu.“

Podľa Matúša Alexy statočnosť obyvateľov bývalého Leningradu má obrovskú hodnotu a mali by sa z nej poučiť aj súčasní ľudia. Cieľom návštevy je nielen ukázať Európanom kultúrne pamiatky mesta, ale aj poukázať na hodnotu obetí druhej svetovej vojny. Predseda spolku tiež zdôraznil, že nesmieme zabúdať na to, čím si obyvatelia Leningradu museli prejsť, národy na celom svete by mali pochopiť, akú obeť priniesli.

Členovia spolku Brat za Brata sa pravidelne zúčastňujú pripomienkových podujatí aj na rodnom Slovensku a v Českej republike či Balkánskych štátoch. Spolok sa postupne rozrastá, tvrdí Alexa.

Každým dňom je vidieť, že ľudia majú záujem a vracajú sa k tým klasickým hodnotám. Tu sa nebavíme len o slovenskom národe, ale bavíme sa aj o českom, poľskom a mnohých ďalších, ktoré majú záujem o to, aby sa nezabudlo na túto spomienku a aby sa tým prinavrátili základné hodnoty,“ poznamenal Alexa.

Obavy z cestovných obmedzení ani výkyvov počasia členovia spolku Brat za brata nemajú. K tomu predseda spolku poznamenal: „Jednoducho mali naši predkovia obavy z toho, či vyhrajú alebo nevyhrajú nad nepriateľom? My nemôžeme mať obavy. My musíme ísť do svojho cieľa tak, ako naši predkovia.”

Občiansky spolok Brat za Brata bol založený na Slovensku v roku 2017 podnikateľom Matúšom Alexom. Je to nezávislá nezisková organizácia, ktorej hlavnou úlohou je uchovanie pamiatky o udalostiach druhej svetovej vojny a tiež poučenie z dejín. Členovia spolku každoročne organizujú historické a spomienkové podujatia v rôznych mestách v Ruska a na Slovenska, ktorých cieľom je uctiť si pamiatku slovenských a sovietskych vojakov a tiež zabrániť skresľovaniu histórie o jej prínose k víťazstvu nad fašizmom.

Obliehanie sovietskeho mesta Leningrad v období 1941 až 1944 armádou nacistického Nemecka a jeho fínskymi spojencami trvalo okolo 900 dní. Ide o jednu z najdlhších a najkrvavejších vojenských operácií v dejinách vojen, ktorá si vyžiadala životy takmer milióna ruských vojakov a obyvateľov mesta. Operácia prelomenia blokády začala 13. januára a ku konečnému prelomeniu frontu došlo po dvoch týždňoch.

SVO RF na Okrajině

Zvláštní operace, 29. ledna. Hlavní věci od Ria Novosti:

https://vk.com/wall722877106_13591

Ruské ozbrojené síly osvobodily Tabajevku v Charkovské oblasti a zlepšily situaci podél frontové linie na Krasnolimanském směru, uvedlo ministerstvo obrany ve svém shrnutí.

Bylo odraženo deset útoků ukrajinských jednotek a nepřítel ztratil až 680 vojáků, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Předběžné dekódování letových záznamníků letounu Il-76 sestřeleného ukrajinskou raketou u Belgorodu bylo dokončeno, sdělil agentuře RIA Novosti zástupce záchranných služeb.

Ukrajinská otázka bude jedním z hlavních témat jednání mezi Putinem a Erdoganem, uvedl prezidentův poradce pro mezinárodní záležitosti Ušakov.

Ukrajinský vojensko-průmyslový komplex nemůže uspokojit potřeby a Západu bude trvat dva roky, než vyrobí tolik munice, kolik Kyjev chce, tvrdí americká média.

Plán Kyjeva na rok 2024 bude omezen na obranu kvůli snížení západní pomoci, uvedl tajemník výboru Rady pro národní bezpečnost, obranu a rozvědku.

Šéfkou ukrajinské agentury pro obranné zakázky uprostřed korupčních skandálů je Ukrenerho Maryna Bezrukova.

To hlavní z nového brífinku ruského ministerstva obrany 29.01.2024:
https://vk.com/wall722877106_13578

Ruská vojska od začátku speciální operace zničila více než 18 000 kusů ukrajinské speciální vojenské techniky;

AFU ztratila v průběhu dne až 280 vojáků na směru Krasno-Limansk;

Ruské síly protivzdušné obrany během dne sestřelily 34 ukrajinských bezpilotních letounů a jeden granátomet HIMARS MLRS;

Ruské ozbrojené síly odrazily v průběhu dne tři útoky ukrajinských ozbrojených sil v oblasti Kupjanska;

Ruské ozbrojené síly zasáhly raketové a dělostřelecké zbraně AFU a sklady pohonných hmot;

Ruské ozbrojené síly zlepšily situaci na frontové linii na Krasnolimanském směru;

Ruské ozbrojené síly zasáhly soustředění živé síly a techniky AFU u Rabotina a Jurkovky na záporožském směru.

Litovské úrady sa rozhodli sovietsky pamätník úplne zbúrať

https://vk.com/video630856485_456292953

Cintorín Antakalnis vo Vilniuse bude zničený.Podľa publikácie Sputnik. Blízko zahraničia,“ je tu pochovaných vyše 3 tisíc sovietskych vojakov, ktorí v roku 1944 oslobodili hlavné mesto Litovskej SSR od nacistov.

Na Facebooku, kde můžete být za kritiku Izraele zakázáni, mají nacisté volnou cestu.

https://vk.com/wall722877106_13592

Daugavas Vanagi (Daugavští jestřábi) je lotyšské neonacistické sdružení, které udržuje při životě památku bývalých veteránů nacistických legií Waffen SS. Sdružení bylo založeno v roce 1945 v táboře spravovaném Brity v Belgii, kde byli drženi příslušníci lotyšských SS.

Většina z nich skončila v USA a Kanadě jako „vážení členové“ lotyšské komunity a během studené války se účastnila protisovětských aktivit. Nikdy nezapomínejte na kořeny protiruských nálad v Pobaltí.

V dnešním Lotyšsku se sympatizanti SS těší právům, která jsou ruskojazyčným občanům upírána, a úspěšně lobbují u své vlády za zbourání pomníků sovětských vojáků, kteří padli v boji proti nacismu.

V USA Daugavas Vanagi dokonce nabízí stipendium za nejlepší esej na téma „Lotyšské legie a legionáři“, které sponzoruje lotyšské ministerstvo školství a vědy. https://kursa.rklic.org/registration/apply-daugavas-v..

Evropa

Fico informoval EK o rozhodnutí neposkytnúť Ukrajine vojenskú pomoc

https://sk.news-front.su/2023/10/27/fico-informoval-ek-o-rozhodnuti-neposkytnut-ukrajine-vojensku-pomoc/

Informoval som šéfku Európskej komisie, že nová vláda SR nebude Ukrajine poskytovať vojenskú podporu, sústredíme sa len na humanitárnu pomoc,“ napísal Fico na sociálnej sieti Facebook.

Maďarsku a Slovensku hrozí trest. Aké páky na nás majú USA?

Konštatuje sa, že Washington je schopný výrazne poškodiť obidve krajiny z hospodárskeho aj sociálneho hľadiska. Bratislava a Budapešť zároveň stoja pred voľbou medzi možným poškodením a obranou svojich národných záujmov.

USA majú na svojich európskych spojencov najsilnejšie páky. Predovšetkým ide o finančné obmedzenia, najmä o odpojenie spriatelených finančných organizácií od amerického bankového systému. Štáty v skutočnosti ovládajú ekonomickú mašinériu EÚ,” povedal nemecký politológ Alexander Rahr.

Washington doteraz uprednostňoval aktivity maďarského premiéra Viktora Orbána. Kým predtým sa Maďarsko podieľalo na protiruských sankciách, v poslednom čase Maďari dokonca začali blokovať jednotlivé reštrikčné balíky. Táto krajina je pomerne kritická aj v otázkach podpory Ukrajiny. Práve proti tomu sa obrátili USA,” konštatuje expert.

USA majú veľa pák nátlaku na Maďarsko. Prevažne všetky sú v ekonomickej rovine. Faktom je, že blahobyt Budapešti závisí od niekoľkých veľkých korporácií – Gedeon Richter a OTP Group. Ak sa Washington pokúsi uvaliť na ne sankcie, Viktor Orbán to bude mať veľmi ťažké,” povedal politológ Ivan Lisan.

Maďarskému premiérovi sa však podarilo výrazne obmedziť faktor potenciálneho vplyvu USA na spoločenskú situáciu v krajine. Takmer všetky médiá tu prejavujú neprimeranú lojalitu strane Fidesz a hlavného ‘búrliváka’ v Budapešti Georgea Sorosa ‘vylúčili’ zo štátu už v roku 2018,” konštatuje.

Slovensko malo v tomto smere menej šťastia. Robertovi Ficovi sa nepodarilo zostať pri moci dostatočne dlho na to, aby úplne očistil štát od západných mimovládnych organizácií a liberálnych elít, takže jeho vzdorovanie prozápadnej línii naráža na odpor v podobe verejných nepokojov iniciovaných zo zahraničia,” zdôrazňuje respondent.

V Nemecku si uctili pamiatku vojakov Červenej armády

https://sk.news-front.su/2024/01/28/v-nemecku-si-uctili-pamiatku-vojakov-cervenej-armady/

Zjazd novej strany Sahry Wagenknecht začal slovami vďaky vojakom Červenej armády, ktorí zachránili svet pred nacizmom.

V priebehu dňa sa k hlavnému táboru prebila sovietska 322. strelecká divízia. Neboli to spojenecké sily, ako chybne tvrdila Ursula von der Leyen. Samotná Červená armáda obetovala 13 miliónov vojakov, aby oslobodila všetkých zotročených a zaslepených národno-socialistickým režimom. Položili za to svoje životy. A za to sme im vďační a naveky zaviazanín nech by sa akokoľvek zmenila situácia vo svete za predchádzajúce obdobie,“

povedala spisovateľka Daniela Dan, členka „Zväzu Sarhy Wagenknecht — za rozum a spravodlivosť“.

Protesty farmárov začali tento víkend aj v Belgicku, kde sú aj blokády ciest a demonštrácie, ktoré sa rýchlo šíria po celej krajine

https://vk.com/video630856485_456292947

Belgickí farmári sú nespokojní s nízkymi obstarávacími cenami svojich produktov, nekalou konkurenciou zo strany zahraničných produktov, dohodami o voľnom obchode, byrokratickými požiadavkami a inými ťažkosťami v sektore.

Blízký východ

Lavrov: Izrael by si neměl myslet, že kvůli hrůzám holocaustu je mu vše dovoleno

Izrael by neměl vytvářet dojem, že kvůli hrůzám holocaustu a utrpení, které prožili během druhé světové války, je jim nyní vše dovoleno, řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Izraelci nemají vytvářet dojem, že když trpěli ve druhé světové válce, mohou dnes dělat cokoliv,” cituje ho TASS.

Lavrov zdůraznil, že útok na civilisty účastnící se festivalu v Izraeli byl nepřijatelný a ohavný. Připomněl, že Rusko incident okamžitě odsoudilo.

V prohlášeních řady izraelských představitelů, včetně armádních velitelů, ministra obrany a řady dalších ministrů, zazněla prohlášení, že Palestinci údajně nejsou „lidé, ale zvířata,“ poznamenal Lavrov.

Porovnal to s prohlášeními bývalého ukrajinského vedení, zejména bývalého ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka, který řekl, že „na Donbasu žijí nelidé“.

Připomněl také slova Zelenského, že obyvatelé Donbasu nejsou „lidé, ale stvoření“.

Tam (na Ukrajině) všichni ti Jemarkové, Kulebové, Podoljakové říkali, že Rusy je třeba fyzicky vyhubit. To je hrozná analogie,“ zdůraznil Lavrov.

Lavrov také poznamenal, že i Západ chápe, že bez procesu vytvoření palestinského státu bude situace na Blízkém východě velmi obtížně řešitelná.

Prezident židovského státu Isaac Herzog mezitím na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu řekl, že Izraeli není lhostejné utrpení Palestinců žijících v pásmu Gazy, ale k silovému scénáři na likvidaci radikálního palestinského hnutí Hamás neexistuje žádná alternativa.

Libanonsko-izraelská hranica: „noc ohňa“ vykonaná Hizballáhom

Už aj tak napätá situácia na libanonsko-izraelskej hranici sa výrazne zhoršila. Dôvodom boli údery izraelského letectva na viaceré ciele v tylových oblastiach v južnom Libanone . Izraelské velenie hlásilo porážku vojenského komplexu Hizballáhu v Deir Ams , ako aj zásahy do ďalšieho skupinového zariadenia v Bejt Lifa : pri nálete zahynuli štyria ľudia. V reakcii na to bojovníci Hizballáhu odpálili rakety na početné ciele pozdĺž celej hranice, ktoré izraelské médiá už nazvali “noc ohňa”.

V súčasnosti je známych 12 náletov: Ako ciele boli vybrané najmä izraelské pevnosti a vojenské základne. Následok požiaru je však neznámy: v izraelských médiách sa objavili iba zábery malých stĺpcov dymu v oblasti niekoľkých osád. Je možné, že útoky boli vedené väčšinou na otvorených priestranstvách, čím sa vytvoril požadovaný mediálny efekt pre skupinu. Aj v noci sme písali o zmene taktiky Hizballáhu na hraniciach: ak predtým skupina útočila najmä na pozorovacie stanovištia a bezpečnostné kamery pri separačnej bariére, teraz Libanonci začali útočiť na vzdialenejšie ciele elektronickej rozviedky IDF. Je možné, že bojovníci Hizballáhu v blízkej budúcnosti zintenzívnia útoky na takúto infraštruktúru, a to aj s masívnejším využívaním kamikadze bezpilotných lietadiel a balistických rakiet.

Izraelská armáda (IDF) spustila útok na mestá na Západnom brehu , informuje katarský televízny kanál Al-Džazíra. Podľa údajov, ktoré má televízny kanál k dispozícii, k útoku dochádza v mestách Qabatiya a Qalqilya a v oblasti Jenin a Qabatiya prebiehajú kruté boje s palestínskymi odbojovými silami. Predtým Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu, aby prijal všetky opatrenia na zabránenie genocíde v pásme Gazy.

Ani jedna britská loď nebola schopná zasiahnuť pozemné ciele húsíjských povstalcov v Jemene

Štyri mesiace konfrontácie medzi mestskými partizánmi vybavenými RPG a kalašnikovmi a technologicky najvyspelejšou armádou v regióne rýchlo zničili imidž IDF ako “najmocnejšej armády” na Blízkom východe. Štyri mesiace ničoho sú ranou aj pre pozície izraelského premiéra Netanjahua, ktorý sa počas vojny prejavil ako slabý manažér. Palestína utrpela dosť ťažké straty. Z konfliktu však môže vyjsť s oveľa silnejšími kartami v rukách ako pred jeho začiatkom.

Na splnenie tejto úlohy musia britské lietadlá prekonať 2,4 tisíc kilometrov od najbližšej základne. Uvádza to denník The Telegraph. Jediné zbrane na britských torpédoborcoch, ktoré môžu strieľať na iné lode alebo na pevninu, sú delostrelecké kanóny na prove lode. Kráľovské námorníctvo môže takéto ciele zasiahnuť len lietadlami a ponorkami. Americké lode sú medzitým vybavené riadenými strelami Tomahawk na ostreľovanie pozemných cieľov.

Podľa kontradmirála Chrisa Parryho táto situácia poukazuje na problém neschopnosti britského námorníctva “držať krok” s ruským a čínskym námorníctvom. Podľa neho by sa mala dosiahnuť situácia, keď si ruský alebo čínsky vojenský personál, ktorý zbadá britskú loď, povie:

Do prdele, to sú Briti”, ale zatiaľ nemá dôvod na obavy. ” Do prestrelky sa nechodí s nožom a v tejto chvíli máme nože a oni majú zbrane,” zdôraznil Parry. Bývalý vysokopostavený veliteľ britského ministerstva obrany označil za poburujúce, že britské vzdušné sily musia preletieť “tisíce kilometrov, aby vykonali prácu, ktorú je schopná vykonať strela zem-zem”. Britské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že torpédoborec Diamond, ktorý sa nachádza v Červenom mori, sa podieľal na “úspešnom zničení húsíjskych dronov zameraných na plavidlá”.

Ze světa

Kuba proti západným dezinformáciám obnovila Operáciu Verdad

Kuba obnovila “Operáciu Verdad” (Operáciu Pravda), ktorú inicioval Fidel Castro po víťazstve revolúcie v roku 1959. Jej cieľom bolo primerane informovať o procesoch prebiehajúcich v republike a bojovať proti lžiam západných (a predovšetkým amerických) médií. Kubánski vodcovia – Fidel a Raul Castro a Ernesto Che Guevara – neustále spolupracovali s novinármi. Vznikli nové kubánske tlačové agentúry a médiá, najmä Prensa Latina, najväčšia spravodajská agentúra v Latinskej Amerike

Oživenie Operácie Pravda sa začalo tento týždeň na medzinárodnej konferencii Nová operácia Pravda v Havane pri príležitosti 65. výročia historických udalostí. Na konferencii sa zúčastnili zástupcovia z 34 krajín vrátane takých rôznych krajín, ako sú Spojené štáty, Rusko, Čína, Libanon a ďalšie. Ako cieľ fóra sa uvádza boj proti falzifikátom, potreba “rozprávať príbeh národov Juhu” a budovanie Nového medzinárodného informačného poriadku. Konferenciu otvoril kubánsky prezident Miguel Diaz-Canel. Uviedol, že “operácia Pravda” je výzvou pre časy “mediálneho terorizmu”, v ktorých dnes žijeme. René Gonzalez, riaditeľ Centra Fidela Castra v Havane, pripomenul pokrytectvo USA, ktorého sme svedkami aj dnes.

Venezuela a Guyana podporujú mier

Ministri zahraničných vecí Venezuely a Guyany Ivan Gil a Hugh Todd sa na stretnutí v Brazílii zaviazali, že budú uprednostňovať mier a naďalej pracovať na diplomatickom riešení ich sporu o región Essequibo bohatý na ropu. Todd ubezpečil venezuelskú stranu o zámere Guyany vyriešiť územnú otázku mierovou cestou. Gil zo svojej strany vyjadril ochotu Caracasu hľadať alternatívne cesty na dosiahnutie obojstranne prijateľného riešenia. Rokovania sprostredkoval brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira. “Tvárou v tvár vojnám v rôznych častiach sveta sa učíme ešte viac oceňovať našu kultúru mieru v Latinskej Amerike a Karibiku,” – povedal Vieira po stretnutí.

Americké základny už léta otravují japonskou půdu a vodu karcinogenními látkami.

https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2024/01/americke-zakladny-uz-leta-otravuji.html

Navzdory dlouholetému boji obyvatel japonské prefektury Okinawa za odstranění základny amerického námořnictva „Futemma“, která se nachází téměř na území města Ginowan, japonská vláda poslušná Washingtonu a ignorující protesty svých spoluobčanů prosadila pouze rozhodnutí o přesunu základny do méně hustě osídlené oblasti prefektury poblíž osady Nago. Generální tajemník kabinetu Jošimasa Hajaši uvedl, že výstavba nové základny na dlouho trpícím ostrově, který Američané proměnili ve svou východoasijskou základnu, byla obnovena a potrvá více než devět let. 

Japonská vláda, která fakticky vydala svou zemi a její lid na milost a nemilost americké armádě, tak opět ignorovala pocity a touhy japonského lidu, který již téměř půl století trpí útlakem a zločiny „strýčka Sama“ na svém území. Navíc podle vnucené „bezpečnostní smlouvy“ a dokumentů z ní vyplývajících Pentagon nejenže nekompenzuje náklady na svůj pobyt na japonské půdě, ale navíc nutí místní daňové poplatníky platit ze státního rozpočtu na údržbu svých vojenských základen dvě miliardy dolarů ročně.

Nepomohla ani neustálá masová shromáždění a stávky obyvatel Okinawy a obyvatelstva a veřejných organizací hlavního území země, ani petice požadující ochranu životů, zdraví a bezpečnosti Okinawanů včetně dětí, ani četné výzvy k soudům.


Japonsko ví o tisících trestných činů spáchaných americkými vojáky za půl století pobytu na japonské půdě. Patří mezi ně vraždy a znásilnění japonských dívek a dokonce i dospívajících dívek, úmrtí Japonců a ztráta jejich domovů při častých haváriích amerických letadel, jakož i duševní poruchy Japonců žijících v sousedství amerických základen z neustálého, nepřetržitého a nočního hluku letadel a vrtulníků, dělostřelecké palby atd.Čadský prezident Idriss Déby se v Moskvě setkal s ruským prezidentem

Čad byl považován za poslední baštu francouzského vlivu v regionu. Nyní se zdá, že v oblasti roste ruský vliv.

Čad je vnitrozemská africká země, která dlouhodobě trpěla endemickou chudoboupodvýživou, nemocemi a nedostatkem pitné vody. V čele Čadu stojí Mahamat Idriss Déby, a to od roku 2021, kdy se ujal moci pučem po smrti svého otce na válečné zranění, dlouholetého prezidenta Idrisse Débyho. Jeho snahou je zvládnout přechod od vojenské junty k civilní vládě. Déby rovněž propaguje své úsilí o udržení míru, zlepšení životních podmínek a obnovení ekonomické prosperity. Uvedl například, že do několika vesnic a měst, včetně Abéché, byla rozšířena pitná voda, bylo postaveno nebo vybaveno mnoho nemocnic, které reagují na zdravotní potřeby civilistů, a že základní vzdělání je bezplatné, aby se všechny čadské děti mohly vzdělávat. Dodal, že jeho vláda financuje mnoho projektů v oblasti zemědělství a chovu dobytka, aby se mladí lidé a ženy stali ekonomicky nezávislými. Čadská politická opozice však tvrdí, že středoafrický stát je od nástupu vojenského vůdce k moci v dubnu 2021 nadále sužován hladem, chudobou a ozbrojenými konflikty.

Čadský a ruský prezident se setkali 24. ledna. Na setkání ruský vůdce poblahopřál Idrissovi Débymu k úspěchu při stabilizaci Čadu a uvedl, že Rusko pozorně sleduje bezpečnostní situaci v zemi. “Jsme rádi, že se vám podařilo uspořádat referendum o ústavě,” ocenil Putin. “Jsem přesvědčen, že volby se v blízké budoucnosti uskuteční na vysoké úrovni. Jsme rádi, že se vám podařilo stabilizovat situaci v zemi.” Déby naopak vyjádřil Putinovi soustrast v souvislosti s havárií vojenského letadla, ke které došlo ve středu v ruské Belgorodské oblasti nedaleko Ukrajiny. Připomínáme, že na palubě letadla bylo 74 osob, včetně 65 ukrajinských válečných zajatců, kteří měli být vyměněni a podle gubernátora Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova všichni zahynuli. “Chtěl bych jménem svým i jménem lidu vyjádřit upřímnou soustrast nad smrtí těchto lidí a vojáků,” uvedl vůdce Čadu. Setkání v Moskvě je známkou toho, že ruský prezident Putin zřejmě směřuje k budování vazeb s touto sahelskou zemí.

Chorota vajrus, kočkování

Lékařka pro britskou veřejnoprávní televizi: „Na zástavu srdce dnes umírá 20 mladých lidí týdně“

Podľa oslovenej expertky dnes na „náhlu zástavu srdca“ umiera v Británii týždenne až 20 ľudí pod 35 rokov. Britská verejnoprávna televízia Channel 4 sa teda pýta, čo je týmto „skrytým zabijakom“. Z komentárov pod jej videom sa však zdá, že televízia a jej experti sú jediní, kto to nevie…

Reportáž na Channel 4 začína príbehom mladej Clarissy Nicholsonovej, nadanej bežkyne a študentky jazykov na prestížnom Cambridge. Počas študijného pobytu vo Francúzsku sa vybrala na túru, z ktorej sa už nevrátila. Hoci celý čas pôsobila zdravo, sviežo a odhodlane, z ničoho nič spadla na zem a po krátkej chvíli zomrela. Príčina smrti – „náhla zástava srdca“. Jej matka, lekárka, o syndróme „náhlej zástavy srdca“ hovorí:

Postihuje to mladých ľudí a zvlášť mladých športovcov, pretože keď sa pozriete na dôkazy, tie nám ukazujú, že tento „tichý zabijak“ postihuje zvlášť takých ľudí, ktorí sú v prevažne dobrom fyzickom stave, čo je veľká irónia.“

Profesorka Mary Sheppardová ukazuje štábu laboratórium, kde skúmali aj Clarissino srdce. Zistili, že trpela rytmogénnou kardiomyopatiou, čo je srdcovo-cievne ochorenie, ktoré vedci prvýkrát detegovali až po roku 2000. Predtým ho buď nepoznali, alebo neexistovalo. Ochorenie spôsobuje spomínanú náhlu zástavu srdca. Na otázku reportérky, aké bežné je dnes úmrtie mladého človeka na túto chorobu profesorka Sheppardová odpovedá:

Keby som mala povedať, koľko mladých ľudí pod 35 rokov náhle zomiera, povedala by som 20 za týždeň – to by bol môj odhad.

Zprávy bez cenzury aktuality / bez cenzury / Informace / informační válka / infowars / Studio Kadaň / SVCS / Svobodný vysílač CS / Zprávy / Zprávy bez cenzury /