3.8.2020 - Martin Marcikán

Stalo se … novinky, zprávy, informace, to vše ZDE a ZDARMA

https://www.blanickymanifest.cz/

EKONOMIKA

DWN: Rusko a Čína uštědřily další ránu dolaru!

Eurozóna je v recesi a padají historické rekordy

Schodek rozpočtu stoupl na 205 miliard, dosud nejhorší výsledek

El País: Británie má v úmyslu stát se agresivním konkurentem EU!

Ferrari drtí koronavirus. Zisk automobilky klesl o 95 procent

Ako je na tom ropný trh po koronavírusovej kríze? OPEC+ chystá riskantný experiment

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Kypr požádal Rusko, aby se ujalo role mediátora sporu s Tureckem a Francie nabídla Kypru vojenskou pomoc proti „třetí zemi“

Syrské ministerstvo zahraničí: USA se s povstalci dohodly „na krádeži syrské ropy“

ASIE

Americké sliby byly lži. Vojenská biolaboratoř v Almatě musí být okamžitě uzavřena!

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Deutsche Wirtschafts Nachrichten: NATO jako umírající organizace?

WSJ: Konfrontace mezi USA a Čínou je novou studenou válkou!

EU

Nemci už nedôverujú bankám – radšej trezor doma a v ňom hotovosť

ČESKÁ REPUBLIKA

Slouží Soukup jako Babišův ofenzívní obránce?


EKONOMIKA

DWN: Rusko a Čína uštědřily další ránu dolaru!

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na začátku letošního roku uvedl, že Moskva bude pokračovat v politice „dedolarizace“. Tento krok je „objektivní reakcí na nepředvídatelnost americké hospodářské politiky a na očividné zneužití Washingtonem postavení dolaru jako světové rezervní měny,“ uvedl šéf ministerstva zahraničí.

Odmítnutí dolaru se projevuje také v ruských obchodních vztazích s jinými státy, zejména s evropskými státy, pokračuje publikace. Od roku 2016 obchoduje Moskva s členskými státy EU hlavně v eurech. Podíl takových operací je v současné době 46%.

Americký ekonom z Yale University Stephen Roach věří, že éra dolaru jako hlavní rezervní měny končí. Téměř 60 let se občané USA těšili z „nepřiměřené životní úrovně“ na úkor zbytku světa. V současné krizi však státy, které si dříve pouze stěžovaly, již nejsou připraveny to tolerovat.

Eurozóna je v recesi a padají historické rekordy

Páteční údaje ukázaly, že největší propad zaznamenalo Španělsko. Již v prvním čtvrtletí zaznamenala eurozóna jako celek pokles o 3,6 %, ve II. čtvrtletí to bylo 12,1 %.

  • Španělská ekonomika se propadla o více než 18 %, takže spolu s výsledkem prvního kvartálu se jí „podařilo“ vymazat veškeré zisky, kterých dosáhla sedm let po Velké recesi. Je to typ poklesu, který je srovnatelný s válkou. Jediné odvětví, kterému se dařilo, bylo zemědělství.
  • Francie zaznamenala pokles přes 13 %, což je nejhorší výsledek od druhé světové války.
  • Itálie vykázala pokles přes 12 %, a během deseti let se ocitla počtvrté v recesi. Propad ve druhém kvartálu (Itálie byla v recesi již před ním) Itálii z hlediska výstupu vrátil k číslům na počátku 90. let.
  • Německu se vedlo o něco lépe. Je tedy patrné, že eurozóna jako celek vykázala propad, ale že mezi členy jsou i tak značné rozdíly.

Schodek rozpočtu stoupl na 205 miliard, dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 205,1 miliardy korun z červnových 195,2 miliardy korun. Loni ke konci července byl schodek 9,7 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Letošní červencový výsledek je nejhorší od vzniku ČR. Dosud byl ke konci července nejvyšší schodek rozpočtu v roce 2009, a to 76,2 miliardy korun.

V červenci se tak celkový deficit rozpočtu prohloubil podle MF výrazně méně než v jednotlivých měsících druhého čtvrtletí. „Na druhou stranu v předchozích letech dosahovaly červencové výsledky přebytků deset až 30 miliard korun. Stále tak převažuje efekt propadu ekonomické aktivity a dopady diskrečních opatření financované státním rozpočtem,“ uvedlo MF.

Podle úřadu by bez opatření souvisejících s omezováním dopadů pandemie koronaviru deficit státního rozpočtu činil 97,2 miliardy korun.

El País: Británie má v úmyslu stát se agresivním konkurentem EU!

Od 1. ledna příštího roku bude Spojené království pravděpodobně pro EU stejná, jako kterákoli jiná země. Brusel má navíc podezření, že Londýn má v úmyslu stát se agresivním konkurentem Evropské unie.

Evropská unie a Británie ostře zmírnily ambice ohledně svých budoucích bilaterálních vztahů, uvedl El País. EU se bude chtít bránit hrozbě, že se Boris Johnson pokusí učinit ze Spojeného království konkurenta dotovaného státní podporou u bran evropského trhu.

Pro Evropskou unii je stále jasnější, že Spojené království se nevyhnutelně vzdálí privilegovanému a blízkému partneru Bruselu, jako žádný jiný. Od 1. ledna příštího roku, po uplynutí přechodného období Brexitu, se Británie pravděpodobně nebude lišit od žádné jiné země, uvádí se v novinách.

Ferrari drtí koronavirus. Zisk automobilky klesl o 95 procent

Odbyt aut klesl o 48 procent na 1389, firma totiž na začátku čtvrtletí musela přerušit výrobu a prodejci zavřít autosalony. Její závody v italských městech Maranello a Modena plně obnovily výrobu 8. května.

Výnosy klesly o 42 procent na 571 milionů eur (15 miliard korun). Očištěný hrubý provozní zisk (EBITDA) se pak snížil o 60 procent na 124 milionů eur.

Společnost je také opatrnější ve výhledu na celý rok a zúžila rozpětí očekávaného EBITDA za celý letošní rok na 1,075 miliardy až 1,125 miliardy eur z květnových 1,05 miliardy až 1,2 miliardy eur. Výnosy by měly činit 3,4 miliardy eur. Dosud automobilka čekala výnosy v rozmezí 3,4 miliardy až 3,6 miliardy eur. Společnost Ferrari se na začátku roku 2016 oddělila od automobilky Fiat Chrysler Automobiles.

Ako je na tom ropný trh po koronavírusovej kríze? OPEC+ chystá riskantný experiment

Předpokládá se, že tato fáze potrvá do konce roku a zamezí nadměrnému přehřátí trhu. Jak uvedl ruský ministr energetiky Alexander Novak, už v červenci byl ropný trh dostatečně vyrovnaný a mohl se dostat do deficitu dodávek díky dohodě OPEC + a poklesu těžby ropy v mnoha dalších zemích.

Řada odborníků však varuje, že vzhledem k novým ohniska covidu-19 ve světě by takový krok OPEC + mohl být velmi riskantní.

„Experiment OPEC + se zvýšením produkce od srpna může mít nepříjemné následky, protože to nejhorší pro poptávka na světovém trhu s ropou ještě není za námi. Opět se dostane do stavu minimálního přebytku a až do prosince na něm nebude nedostatek dodávek,“ domnívají se odborníci společnosti Rystad Energy.

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Kypr požádal Rusko, aby se ujalo role mediátora sporu s Tureckem a Francie nabídla Kypru vojenskou pomoc proti „třetí zemi“

Mluvčí kyperské vlády Kyriakos Kousios uvedl ve čtvrtek, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštíví Kypr 8. září za účelem „podrobnějšího přehledu vývoje“ a projednání „společné akce“ pro mír a stabilitu ve východním Středomoří.

Kreml podle tiskové zprávy agentury TASS uvedl, že oba vůdci „podrobně diskutovali o současných otázkách interakce Rusko-Kypr v různých oblastech a zdůraznili potřebu zlepšit smluvní právní rámec dvoustranných vztahů, a to i v oblasti financí a investic“.

Diskutovali také o „regionální agendě, včetně vývoje ve východním Středomoří a perspektivách kyperské dohody“.

Podle americké agentury Bloomberg Evropa i USA vyklízejí Rusku prostor při sporu o plyn v Egejském moři. V době hrozící eskalace, kdy Turci vyhrožují, že pokud jim někdo bude bránit v těžbě plynu v okolí ostrova Kastellorizo či Kypru, znovu „ohřejí tamější vody“, se nabízí otázka, kdo se zhostí role vyjednavače.

Syrské ministerstvo zahraničí: USA se s povstalci dohodly „na krádeži syrské ropy“

Prohlášení ministerstva zveřejněné ve státních médiích nejmenovalo firmu zapojenou do dohody se Syrskými demokratickými silami (SDF), což je aliance, která s pomocí USA převzala části severní a východní Sýrie od Islámskému státu.

Představitelé SDF na žádost agentury Reuters o komentář nereagovali. Také v neděli nebyl poskytnut žádný komentář od amerických úředníků.

Je třeba poznamenat, že prohlášení vyšlo pár dní po slyšení výboru pro zahraniční vztahy amerického Senátu. Tam se americký senátor Lindsey Graham a ministr zahraničí Mike Pompeo zmínili o dohodě mezi SDF a Washingtonem. Graham poznamenal, že americká strana chce modernizovat pole na severovýchodě země.

„Dohoda trvala o něco déle, než jsme doufali, a nyní jsme konečně v procesu její realizace,“ odpověděl ministr zahraničí. Pompeo ani Graham také neupřesnili, s kým Kurdové uzavřeli dohodu.

ASIE

Americké sliby byly lži. Vojenská biolaboratoř v Almatě musí být okamžitě uzavřena!

MZV, vláda i prezident Kazachstánu se tvářili a tváří, že CRL v Almatě je ryze místní rozpočtová organizace, jako i další vědecko-výzkumné ústavy, pracující na základě amerických výzkumných programů a kontraktů, jež mají zajistit epidemiologickou bezpečnost země. Že je to mýtus, jsme se všichni nyní přesvědčili v praxi, ale nikdo z úředníků nechce přiznat, že v průběhu všech těchto měsíců klamali jak Kazachy, tak i své sousedy.

V rozhovoru pro noviny Kazachstanskaja Pravda z 15. dubna letošního roku generální ředitel NNCOOI Ajkimbajeva doktor lékařských věd Toktasyn Jerubajev, když poukazoval na čistě občanský charakter svého ústavu, také zmínil nebývalý úspěch pracovníků laboratoře: „Takže CRL našeho vědeckého střediska, když potvrdila svou důležitost a nutnost v systému zajištění biologické bezpečnosti země, se stala jedinou laboratoří v Kazachstánu, která, po přijetí prvního úderu epidemie, se chopila provádění diagnostického výzkumu COVID-19“.

Nejen to, veřejně prohlásil, že nebude nedostatek vyvinutých kazašských PCR testů! Na otázku novináře, kdy bude zavedena hromadná výroba tuzemských testovacích systémů, aniž by zapochyboval, odpověděl:

„Experimentální série jsou již vyráběny a používají se pro laboratorní potvrzení diagnózy COVID-19. K dnešnímu dni výrobní kapacity CRL NNCOOI MZ RK (MZ RK – Ministerstvo zdravotnictví Republiky Kazachstán, pozn. překl.) umožňují provádět každý den 1 000–2 000 vyšetření. Už v květnu plánujeme zvýšit výrobu testovacích systémů na 50 tisíc kusů měsíčně. Pokud všechno půjde podle plánu, budeme s to zajistit testovací systémy pro všechny podniky, podřízené ministerstvu zdravotnictví a vytvořit strategickou zásobu pro případ hromadného rozšíření infekce na území země“.

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Deutsche Wirtschafts Nachrichten: NATO jako umírající organizace?

Bez Spojených států jako vůdce se spojenci NATO začali „napadat“, pokračuje článek.

  • Nejvýraznějším příkladem je Turecko. Ještě před konfliktem s Francií koupilo ruské systémy protivzdušné obrany S-400, ignorujíc protesty Spojených států. Ankara navíc nestydatě zasahuje do libyjského konfliktu a dodává vládě národní dohody zbraně a bojovníky. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se zdá být přesvědčen, že se díky jeho dobrému vztahu s Trumpem nemusí bát následků. A jeho výpočet byl zjevně oprávněný, protože Bílý dům nepřijal vůči Turecku žádné sankce, s výjimkou vyloučení Turecka z programu vývoje letadel F-35.
  • Ale Turecko není samo. kdo se samostatně rozhoduje. Francie stojí proti svému partnerovi v alianci NATO, když je na straně velitele libyjské národní armády Chalifa Haftara. Ačkoli to Paříž popírá, francouzské orgány přesto podporovaly egyptskou iniciativu k zastavení Turecka v regionu. Prezident Emmanuel Macron má navíc velmi nízkou popularitu, což ho nutí k rozhodnějším krokům.
  • Spojené státy se budou nadále distancovat od NATO i po rezignaci prezidenta Donalda Trumpa, je přesvědčen autor článku. „Pokud se nebude Evropa uznávat jako geopolitická velmoc a nepřevezme odpovědnost za vlastní bezpečnost, pak,“ jak řekl Macron, „ztratí moc nad vlastním osudem“.

WSJ: Konfrontace mezi USA a Čínou je novou studenou válkou!

V pondělí byla nad budovou amerického generálního konzulátu v čínské Čcheng-tu sundána americká vlajka. Čínské ministerstvo zahraničí označilo uzavření amerického konzulátu za „legitimní a nezbytnou odpověď“ na uzavření čínského konzulátu v Houstonu, píše David Shambaugh, jeden z předních amerických odborníků na Čínu, ve svém článku pro The Wall Street Journal.

Zároveň bylo uzavření konzulárních úřadů pouze posledním z řady kroků podniknutých vládami zemí v souvislosti s rychlým zhoršováním vztahů. Jak Shambaugh poznamenává, v posledních několika týdnech se „geopolitický rozkol výrazně zhoršil“.

  • Spojené státy například zakázaly vstup řadě čínských úředníků a 11 čínských společností kvůli porušování lidských práv ohledně etnické ujgurské menšině.
  • Čína uvalila odvetné sankce a později je rozšířila proti Lockheed Martin, americké vojenské a průmyslové korporaci, která je hlavním dodavatelem prodeje vojenské techniky na Tchaj-wan.
  • Ve Spojených státech vzrostl počet zatčení čínských občanů za údajnou špionáž, krádež duševního vlastnictví a vízové podvody.

EVROPSKÁ UNIE

Nemci už nedôverujú bankám – radšej trezor doma a v ňom hotovosť

Němci patří k těm národům, které si za každou cenu chtějí udržet peníze v hotovosti i v dalších desetiletích. Většina z nich má část svých peněz trvale doma v trezorech. Hlavním důvodem je obava, že už v blízké budoucnosti stát sáhne na peníze těm, kteří je mají v bance.

Například proto, že stát vyhlásí nouzovou situaci, ve které mu chybí peníze na to, na co jejich bezpodmínečně potřebuje. V takovém případě si je na neurčitou dobu „vypůjčí“ od všech těch, kteří mají v bance více než například 50 000 eur. Němci s tím už mají špatné zkušenosti, že Berlín v mnohém koná zcela svévolně.

Když došlo k sjednocení Německa, tak stát v roce 1991 zavedl – jak to několikrát zdůrazňoval – jen na jeden rok tzv. daň ze solidarity pro východní Německo, aby tak získané finance pomohly urychlit jeho výstavbu. Pro každého kdo pracoval, se z částky, kterou ročně státu odváděl na daních, se vypočítalo 5,5 procenta, což potom byla další položka navíc, tedy daň ze solidarity, kterou mu stát vzal na budování východního Německa. Prošly téměř tři desetiletí a stát tuto daň vymáhá ještě iv současnosti.

Pro 75 procent Němců se stát a banky stali nedůvěryhodnými a proto si velkou část peněz dobře hlídají doma. Představuje to částku přibližně 125 miliard eur.

ČESKÁ REPUBLIKA

Slouží Soukup jako Babišův ofenzívní obránce?

03. 08. 2020 – EB

Rozložení sil mezi liberálními a neliberálními stranami v české politice koronavirová krize nezměnila. Hlavní liberální strany měly v únorových volebních průzkumech mezi 37,8 % a 47 % a ani v červnu se čísla nepohnula. To dává neliberálním stranám ANO, SPD, KSČM a ČSSD mírný náskok pro parlamentní volby. Na neliberální straně však není žádný jasný zájemce, který by mohl v prezidentském souboji proti liberálnímu kandidátovi získat většinu hlasů. Neliberálové spíše podněcují k negativním hlasům typu „jen ne…“.

Pokud by se Andrej Babiš rozhodl kandidovat na prezidenta, měl by ve druhém kole šanci pouze v případě, že by jeho protikandidát odrazoval ještě více lidí než on sám. Mějte toto na paměti, až budete uvažovat nad tím, proč se ze spolumajitele televize Barrandov Jaromíra Soukupa stal najednou jeden z největších Babišových kritiků.

Dnes už stěží uběhne den, aniž by Soukup ve vysílání nezmínil, že se ti dva navzájem opravdu nemají rádi. Je to skutečně vzájemná nenávist, anebo se Soukup pouze využívá k tomu, aby Babišovi pomohl postavit liberály v prvním kole prezidentských voleb mimo hru?

Zprávy bez cenzury Informace / Nejvíc-info / novinky / Stalo se / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /