27.8.2020 - Martin Marcikán

Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

EKONOMIKA

Americká ekonomika klesla o rekordních 31,7 procenta

V boji USA s Huawei mohou létat třísky i na evropské výrobce čipů

VÝCHODNÍ EVROPA

Policie rozehnala účastníky protestní akce v Minsku. Rychlost internetu v hlavním městě byla snížena

Tichanovská prohlásila, že opozice půjde až do konce. Lukašenko hovoří o hybridní válce a varuje Poláky

Polský publicista: Běloruské opozici pomůžeme, vrátí-li nám území!

Putin: Rusko vytvořilo rezervu policistů na pomoc Bělorusku, jestli bude potřeba

Ztrať se, Satane“: Běloruské babičky se pustily do korespondenta CNN

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

V Sýrii došlo ke střetu amerických a ruských vojáků

U řeckých ostrovů objeveny zásoby plynu na 3 tisíce let

ASIE

Čínské ministerstvo zahraničních věcí okomentovalo americké sankce kvůli umělým ostrovům

EU

SZ: Německo v čele s Merkelovou v konfrontaci s Putinem prohrává

KORONAVIRUS

Putin uvedl, že v září se v Rusku objeví druhá vakcína proti koronaviru

ČESKÁ REPUBLIKA

Rachot kolem pár korun českým důchodcům: Miliardy americkým zbrojovkám? Jasně! Běloruským pučistům? Ovšem! Našim mámám, tátům, bábám, dědům? Fuj! Konec starých časů. Ostatně soudím…

Kupte Škodu Qovid


EKONOMIKA

Americká ekonomika klesla o rekordních 31,7 procenta

Největší ekonomika světa doplácí na dopady šíření nového koronaviru, kvůli čemuž byla přerušena velká část ekonomických aktivit. Na rekord od velké hospodářské krize ze začátku 30. let minulého století se pak dostala také nezaměstnanost.

Kvůli rychlému šíření nového koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce. Služby mají přitom na tvorbě HDP ve Spojených státech hlavní podíl.

Až dosud zaznamenaly Spojené státy nejhlubší hospodářský propad ve své poválečné historii v roce 1958, kdy byl prezidentem Dwight Eisenhower. HDP tehdy ve čtvrtletí spadl o deset procent, poznamenala agentura AP.

V boji USA s Huawei mohou létat třísky i na evropské výrobce čipů

Evropští výrobci polovodičů se moc nespoléhají na americké know-how, pokud jde o čipy, které dodávají společnosti Huawei Technologies. Přesto by je restrikce Washingtonu uvalené na tuto čínskou firmu mohly ohrozit. „Situace kolem Huawei se stává s každým novým opatřením čím dál víc nepřehlednější a je nemožné dopředu rozlišit, koho (kromě samotného Huawei) se nakonec sankce nejvíc dotknou,“ říká analytik Patria Finance Ján Hladký.

Ministerstvo obchodu USA minulý týden uvedlo, že bude požadovat, aby zahraniční společnosti, které chtějí dodávat firmě Huawei produkty založené na určité americké technologii, získaly licenci. Výroba smartphonů Huawei tak bude pravděpodobně přerušena, pokud se k ní využívají americké součástky či duševní vlastnictví USA. A právě velká část komponentů od evropských výrobců čipů, jako jsou STMicroelectronics a AMS, končí ve smartphonech od Huawei.

„Pokud Huawei nebude moci pro své telefony získat jiné díly, pak můžeme předpokládat, že by společnost STMicro mohla zaznamenat až 6% dopad na tržby,“ uvedla makléřská společnost Liberum.

VÝCHODNÍ EVROPA

Policie rozehnala účastníky protestní akce v Minsku. Rychlost internetu v hlavním městě byla snížena

Kolem devíti hodin večer na náměstí Nezávislosti v Minsku, kde se nacházelo zhruba 500 lidí, přijela policejní vozidla.

Následně příslušníci policie obklíčili náměstí a začali zadržovat všechny muže. Uvádí se, že ženy a novináři zadržováni nebyli. Někteří demonstranti dokázali utéct. V centru města jsou problémy s mobilním spojením.

Představitelé policie výše uvedenou informaci potvrdili. Nicméně, jakoukoliv bližší informaci týkající se počtu zadržených osob neposkytli.

Běloruský mobilní operátor A1 sdělil, že na požadavek vlády omezil fungování mobilních sítí v Minsku.

Tichanovská prohlásila, že opozice půjde až do konce. Lukašenko hovoří o hybridní válce a varuje Poláky

Masové protestní akce opozice začaly po celém Bělorusku 9. srpna po prezidentských volbách, v nichž podle údajů ÚVK pošesté zvítězil současný běloruský prezident Alexandr Lukašenko s 80,1 % hlasů. Opozice se však domnívá, že ve volbách zvítězila Světlana Tichanovská, a ne Lukašenko. Samotná Tichanovská se teď nachází v Litvě.

„Protesty pokračují, jdou svojí cestou. Během týdne se napětí může poněkud zmírnit, ale o víkendu se vrátí. Hlavní příčinou toho, že lidé nechtějí bývalého prezidenta, je ztráta důvěry k němu, a hodláme jít až do vítězství,“ řekla v pořadu stanice Echo Moskvy.

Politička také slíbila, že protesty zůstanou pokojné. „Bělorusové jsou klidný národ, tuto mez v žádném případě nepřekročíme. Lidé si přejí jen jedno: aby Lukašenko rezignoval, a dosáhneme toho pokojnými demonstracemi a stávkami,“ zdůraznila.

Polský publicista: Běloruské opozici pomůžeme, vrátí-li nám území!

Jak uvedla Telewizja Republika je podle něj jedinou možností, za níž by polská vláda mohla pomoci Tichanovské a opozici, splnění řady podmínek, včetně návratu původních polských území Varšavě, informovala Telewizja Republika.

Podle polského publicisty a cestovatele Wojciecha Ceirowského povede vytvoření demokratického státu v Bělorusku k nepořádku a to není vůbec v zájmu Polska, uvedla Telewizja Republika. „Nechceme tam zmatek. Upřednostňujeme situaci, kdy tam bude pořádek,“ prohlásil publicista.

„Řekne paní Tichanovská nashledanou ruským cvičením na území své země? Taková prohlášení ze strany Lukašenkovay opozice nezní, takže mohu bezpečně předpokládat, že se ve vztazích s Ruskem nic nezmění,“ dodal.

Putin: Rusko vytvořilo rezervu policistů na pomoc Bělorusku, jestli bude potřeba

„Alexandr Grigorjevič (Lukašenko, pozn.red.) mě požádal, abych vytvořil určitou rezervu policistů. A udělal jsem to. Souhlasili jsme však také, že nebude použita, dokud se situace nevymkne kontrole, (…) dokud extremistické elementy, a chci to zdůraznit, které se skrývají za politickými hesly, nepřekročí určité hranice, nezačnou loupit, pálit auta, domy, banky, nepokusí se zmocnit administrativních budov atd.“ řekl Putin.

„V rozhovoru jsme dospěli k závěru, že aktuálně to není potřeba, a doufám, že ani nebude. A proto tuto rezervu nepoužíváme,“ uvedl.

Ruský prezident také upozornil na příznaky toho, že existuje zájem o vnější ovlivňování událostí v Bělorusku. Svědčí o tom podle něj selektivní přístup k hodnocení jednání úřadů a opozice.

Moskva, sdělil Putin, vychází z toho, že se všechny problémy Běloruska budou řešit mírovou cestou a samotnou zemi označil za velmi blízkou Rusku.

„Rozhodně nám není lhostejné, co se tam děje. Je nám velmi blízká, možná nejbližší země. Nejbližší z jak etnického, jazykového, kulturního, duchovního, tak i jakéhokoli jiného hlediska. (…) Máme nejužší spolupráci v průmyslu,“ uvedl.

Ztrať se, Satane“: Běloruské babičky se pustily do korespondenta CNN

Místní obyvatelé velmi chladně přijali filmový štáb amerického televizního kanálu a radili jim, aby se nezasahovali do záležitostí republiky.

Živý řetěz, který vyžaduje změnu. V pátek večer se opozice ve velkém počtu opět vydala do ulic Minska a vyzvala k novým volbám a ukončení dlouhodobé diktátorské vlády Alexandra Lukašenka, uvedla CNN ve své reportáži.

Frederik Pleitgen, hlavní mezinárodní korespondent CNN: Běloruská opozice se snaží neztratit iniciativu, kterou převzala v posledních několika dnech. Současně se Alexander Lukašenko také pokouší posílit svou pozici a kontrolu nad zemí.

Ve vesnici známé pro svou tvrdou podporu Lukašenkovi jsme dostali přivítání hodně vzdálenému toho teplého, když jsme se ptali na potíže Lukašenkovy vlády, uvedla CNN

  • První žena: „Proč do záležitostí Běloruska strkáte nos? Co chcete?“ (To je překlad CNN. V samotné zprávě lze jasně slyšet, jak žena říká: „Nedáme vám pít žádnou krev! Nedáme to! Rozumíte? Všichni lidé jsou proti vám!“ – pozn. red.).
  • Druhá žena: (směje se a křižuje štáb): „Ztrať se, Satane!“

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

V Sýrii došlo ke střetu amerických a ruských vojáků

Video s incidentem bylo zveřejněno na sociálních sítích. Ukazuje ruské auto narážející do amerického, zatímco ruský vrtulník letí nízko nad ním. Pentagon nepotvrdil pravost videa. V předběžném prohlášení ministerstvo obrany uvedlo, že američtí vojáci vykazovali známky mírného šoku.

Podle ruského ministerstva obrany všaak k incidentu došlo poté, co se američtí vojáci pokusili zablokovat ruskou hlídku. Navíc, jak ministerstvo zdůraznilo, byli Američané o trase ruské hlídky předem informováni.

USA mají v Sýrii zhruba 500 vojáků, především v severovýchodní části země. Americké jednotky bojují podél syrských demokratických sil, aby zničily zbytky militantní skupiny islámského státu.

Ruské a americké vojenské jednotky operovaly v těsné blízkosti Sýrie po celou dlouhou občanskou válku v zemi a velitelé udržovali komunikační linii, aby se navzájem nezasáhli.

U řeckých ostrovů objeveny zásoby plynu na 3 tisíce let

Posádka tureckého průzkumného plavidla Oruc Reis, které v pondělí ukončilo nelegální těžební práce v řeckém podmořském šelfu, zveřejnila závěry zjištěné podmořským průzkumem. Turci potvrdili předpoklad, k němuž došli při minulých výzkumech řečtí geologové. Kromě zemního plynu a ropy se v nižší vrstvách podmořského sedimentu nachází i hydráty metanu, etanu a propanu. Přesný rozsah ložisek zatím není znám a bude předmětem dalšího výzkumu. Už nyní však lze konstatovat, že pod dnem moře kolem řeckých ostrovů jsou ukryty biliony eur.

Hydrát metanu je považován za palivo budoucnosti. Jde o pevnou formu této sloučeniny vázanou do ledu. Doposud se mělo za to, že se vyskytuje pouze v oblastech s trvalým hlubokým mrazem. Zatím byla odhalena ložiska v okolí Aljašky v ruském arktickém moři a u severního pobřeží Číny. Potvrzení nálezu u řeckých ostrovů druhým nezávislým týmem je převratnou událostí. Řecký hydrát metanu podle vědců zřejmě vznikl působením vysokých tlaků sedimentu.

ASIE

Čínské ministerstvo zahraničních věcí okomentovalo americké sankce kvůli umělým ostrovům

Budování na vlastním území je suverénní právo Číny, nemá to nic společného s militarizací. Účast čínských společností a fyzických osob ve výstavbě na území vlastního státu je rozumná, legitimní a nezasluhuje si kritiku,“ prohlásil diplomat.

Řekl, že „USA nemají důvody k vyhlášení nelegitimních sankcí vůči čínským společnostem a občanům kvůli jejich účasti v budování na území své země“.

Tyto aktivity USA jsou hrubým vměšováním se do vnitřních záležitostí ČLR, porušením mezinárodního práva a pravidel mezinárodních vztahů. Čínská strana je rozhodně proti, vyzýváme USA k nápravě vlastních chyb a k neprodlenému zastavení zasahování do vnitřních záležitostí ČLR,“ zdůraznil. Mluvčí MZV sdělil, že Čína podnikne rozhodná opatření k ochraně zákonitých práv a zájmů občanů a společností ČLR.

EVROPSKÁ UNIE

SZ: Německo v čele s Merkelovou v konfrontaci s Putinem prohrává

V tomto geopolitickém boji kancléřka Angela Merkelová jasně ztrácí proti Vladimíru Putinovi, píše Stefan Cornelius, publicista Süddeutsche Zeitung.

Německá kancléřka Angela Merkelová se naučila řadu užitečných lekcí během svého dětství a mládí v NDR. Jedna z nich: Musíte mít zavřená ústa a neříkat víc, než ostatní vidí. Mistři přestrojení mohou být někdy poraženi svými vlastními prostředky.

Vladimir Putin, nejvytrvalejší současník ve světě politického života, pochází z tohoto tajného prostředí a používá své metody moderním způsobem. Každý, kdo se dnes dívá na německou politiku vůči Rusku, získá dojem, že Merkelová a Putin spolu hrají starou hru.

Každý, kdo sleduje politiku Ruska a Německa, objektivně vidí, že Německo je v roli slabšího. Ruský prezident má sadu nástrojů, která je větší a děsivější než jeho protějšek z Berlína – v neposlední řadě proto, že ruský aparát je nemilosrdný a připraven k použití síly. Postoj k Putinovi je proto nutně ze strany Německa pasivní a defenzivní.

KORONAVIRUS

Putin uvedl, že v září se v Rusku objeví druhá vakcína proti koronaviru

Podle slov Putina je v Rusku sice mnoho nakažených koronavirem, ale jen velmi málo úmrtí. Podle něj jde o známku připravenosti zdravotnického systému na mobilizaci.

„Máme… docela hodně nakažených lidí. Ale máme jednu z nejnižších úmrtností na světě. A to není nic jiného než projev připravenosti našeho zdravotnického systému, možnosti mobilizace a pohotovosti přijímání rozhodnutí k potlačení hrozeb,“ uvedl Putin v rozhovoru na televizním kanálu Rossija 24 (Rusko 24).

Prezident také sdělil pár slov k první již zaregistrované vakcíně. Podle něj byla tato vakcína zaregistrována za podmínek dalších testů a v přísném souladu se zákony Ruské federace.

„Udělali jsme všechno, co bylo nezbytné na provedení registrace, jak říkáme. Podmínky zahrnují další výzkum preparátu během masového použití. Takže jsme to udělali v přísném souladu s ruskými zákony. A ruské zákony plně odpovídají světové praxi a regulačním předpisům, které se používají v jiných zemích. Učinili jsme preklinické i klinické studie, na zvířatech, na dobrovolnících,“ uvedl.

ČESKÁ REPUBLIKA

Rachot kolem pár korun českým důchodcům: Miliardy americkým zbrojovkám? Jasně! Běloruským pučistům? Ovšem! Našim mámám, tátům, bábám, dědům? Fuj! Konec starých časů. Ostatně soudím…

K Zemi se blíží asteroid. Takový kus skály, co sviští vesmírem. Je zhruba poloviční možnost, že naši planetu začátkem listopadu zasáhne. Shodou okolností den v klíčovém okamžiku západní civilizace – před americkými prezidentskými volbami. Host z vesmíru sice není tak velký, aby přivodil rovnou pozemskou zkázu, ale jistý „vzkaz z nebes“ to určitě je. Řacha to určitě bude pořádná. Nejspíš si jí však ani nevšimneme, protože prožíváme zrovna jiný rachot, který žádné nebeské těleso nepřehluší:

Babiš chce dát důchodcům pět až šest tisíc navíc! No viděli jste někdy něco tak amorálního? Takhle si kupovat voliče! Státní rozpočet to vyjde na 14, možná i 15 miliard korun! Proč tohle dávat bábám a dědkům, kteří už nic neprodukují?

Petr Fiala (to je ten charismatický politolog v čele ODS po Petru Nečasovi odstraněném pučem prokurátorů Ištvana a Bradáčové za přispění plukovníka Šlachty) to komentoval vtipně jako vždy: My zase slíbíme každému občanovi milión.

A již jsou v mainstreamových médiích ohlasy pokrokových důchodců: Mně Babiš nic dávat nemusí, a pokud mi to dá, hned všechno pošlu Miliónu chvilek! Pepa Středula (to je ten odborář, co by chtěl být prezidentem) to naopak vítá:

„Podpořili jsme mimořádnou dávku pro důchodce. Když srovnáme 500 korun denní sazbu, která se dávala jedné skupině v době koronakrize, teď se kritizuje, že někdo chce dát 500 korun jiné skupině měsíčně. Seniorky a senioři takový příspěvek potřebují a vyplacení dávky by navíc podpořilo spotřebu a pomohlo ekonomice.“

Kupte Škodu Qovid

27. 08. 2020 – EB

Vtipy o Škodě vyšly z módy poté, co firmu v roce 1991 koupil Volkswagen a značka vstoupila do moderní doby. Pamatujete si tento?

„Potřebuji vyměnit stěrač, mám Favorit 136L.“ „Jo, tak za něj bych vám ho vyměnit mohl“.

Anebo taky ten, ve kterém si zákazník koupil špičkovou Škodovku? V ceně byl i motor. Škoda Auto má nyní se svými modely Kamiq, Kodiaq, Karoq a Enyaq takový úspěch, že se Volkswagen rozhodl vychválit pryč (wegloben) svého předsedu posledních pěti let Bernharda Maiera a nováčkovi Thomasi Schäferovi nařídit, aby síly přesměroval na levnější část trhu.

Až si zítra předseda vlády Andrej Babiš zavolá Schäfera na kobereček, ten může vyprávět moderní vtip o Škodě. Aby udržela krok s dobou, přichází s novým modelem Qovid.

Je dodáván pouze v jedné verzi. Má skvělý design a dobrý poměr cena kvalita, protože je bez motoru. V koronavirové době je totiž povinností zákazníka proutrácet se z krize a sedět u toho na zadku doma. 

Zprávy bez cenzury COVID-19 / ekonomika / EU / Evropa / Informace / novinky / Stalo se / Východní Evropa / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /