6.8.2020 - Martin Marcikán

Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

EKONOMIKA

FT: Spojené státy mohou udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí?

Americká vláda stupňuje tažení proti čínským internetovým firmám

Přebytek zahraničního obchodu ČR byl v červnu historicky nejvyšší

KBC, majiteli ČSOB, klesl čtvrtletní zisk o 72 %

Rusko nepříjemně překvapilo Kypr

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Oběti islámského fanatismu

Americký prezident Donald Trump na tiskovce potvrdil, že Pentagon je přesvědčen, že v Bejrútu byla odpálena bomba! Forenzní analýza video záběrů exploze naznačuje, že ve skladišti ledku byla odpálena termobarická puma! Exploze vyvinula takový žár, že došlo k charakteristickému jevu odpaření molekul vody v atmosféře a zformování páry do klasického cylindru okolo pyroklastického hřibu! Podobný jev vzniká pouze při odpálení termonukleárních a termobarických zbraní! Pentagon se domnívá, že za útokem stojí Izrael, který měl podezření, že skladiště ledku uchovává rakety Hizballáhu!

AMERIKA

Mladíci ozbrojení kalašnikovem vnikli do sídla prezidenta USA Donalda Trumpa na Floridě. Zadržela je tamní policie

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Dánský ministr: Budeme žádat uprchlíky, aby se vrátili domů. Někteří se neadaptují k naší společnosti

ČESKÁ REPUBLIKA

15 tisíc hrubého. „Vyspělé firmy.“ Švihlíková varuje: Některé věci se už nemusí vrátit

Firmy nevyhazují lidi z práce. Chtějí jim pomoci a vědí, že krize odejde, říká zástupce průmyslu Špicar


EKONOMIKA

FT: Spojené státy mohou udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí?

Podle FT tento vývoj odráží možnou slabost americké ekonomiky, která trpí více než jiné vyspělé země kvůli špatnému přístupu k pandemii a stále vyhrocenější politické debatě spolu se spekulacemi, že Fed bude muset přikročit k ještě silnější stimulaci. K tomu se ale přidávají podle FT další obavy a „někteří se otevřeně ptají, zda americké instituce nejsou už příliš slabé na to, aby se svět spoléhal na dolar“.

Ekonomové se nicméně podle FT většinou domnívají, že nenastane žádný prudký odklon od dolaru a současná situace v určitém smyslu jasně ukazuje, jak důležitý je Fed pro celý globální finanční systém. Na druhou stranu je ale současná situace nezvyklá, protože oslabující dolar většinou souvisí s dobou, kdy vládne ekonomický optimismus a investoři jsou ochotni kupovat jiná než dolarová aktiva. Současná konstelace podle FT ukazuje, že investoři „identifikovali specifický americký problém“.

Dolar oslabuje zejména k euru a podle FT nyní „evropská solidarita stojí v ostrém kontrastu k americké politické paralýze“. Je tak možné, že

. I tak ale pravděpodobně nenastane ostrý příklon k euru. Na druhou stranu ale třeba Jeffrey Frankel z Harvardu tvrdí, že někdy se pracuje s tezí, podle které mohou Spojené státy udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí. A tato teze je podle něj mylná.

Americká vláda stupňuje tažení proti čínským internetovým firmám

„Kvůli svému sídlu v Číně představují aplikace jako TikTok, WeChat a další závažnou hrozbu pro ochranu osobních dat amerických občanů,“ uvedl ve středu Pompeo.

Projekt Čistá síť vznikl jako kampaň Bílého domu proti čínské telekomunikační firmě Huawei, jejíž vliv se Washington snaží omezit kvůli obavám o národní bezpečnost. Z Pompeova oznámení ale vyplývá, že nyní by se měl projekt významně rozšířit.

Poskytovatelům mobilních telekomunikačních služeb, jako je například China Mobile, by mohl být odepřen přístup k americkým sítím, takže jeho čínští zákazníci by na území USA mohli mít problémy s roamingem. Program by měl zahrnovat stažení nedůvěryhodných aplikací z nejpopulárnějších obchodů s aplikacemi, jako je například Google Play.

Přebytek zahraničního obchodu ČR byl v červnu historicky nejvyšší

„Zahraniční obchod se zbožím za měsíc červen zaznamenal historicky nejvyšší přebytek obchodní bilance ve sledovaném měsíci. Přispěl k tomu nejen vývoz zboží, který se téměř vrátil na loňskou úroveň, ale výraznou měrou se na tom podílel i stále pokulhávající dovoz zboží,“ uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Podle něj dovoz zboží meziročně ztratil a dostal se na zhruba stejnou úroveň jako na počátku pandemie koronaviru na jaře.

Kladně se na výsledku zahraničního obchodu podepsal zejména růst přebytku při obchodování s auty o devět miliard korun a menší deficit obchodu s ropou a zemním plynem o 8,2 miliardy Kč. O 2,3 miliardy se zlepšila bilance u obchodu se stroji i se základními kovy.

KBC, majiteli ČSOB, klesl čtvrtletní zisk o 72 %

Belgická bankovní a pojišťovací skupina KBC hospodařila ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 210 milionů eur (5,5 miliardy Kč), což je meziroční propad skoro o 72 procent. KBC je vlastníkem Československé obchodní banky (ČSOB) a propad zisku dává do souvislosti zejména s dopady pandemie způsobené šířením nového koronaviru. V České republice se zisk snížil skoro o 70 procent na 77 milionů eur (dvě miliardy Kč). ČSOB zveřejní svoje čísla v průběhu dnešního dne.

„Čtvrtletí začalo kvůli koronavirové krizi omezováním aktivit ve společnosti. Vedle lidského utrpení způsobeného samotnou pandemií to vedlo k bezprecedentním hospodářským dopadům,“ píše se ve výsledkové zprávě, kterou dnes KBC zveřejnila na svém webu.

Rusko nepříjemně překvapilo Kypr

Ruské ministerstvo o tom, že vypoví platnou dohodu zamezující dvojí zdanění mezi Kyprem a Ruskou federací, informovalo kyperskou stranu v pondělí 3. srpna. Kyperští úředníci byli krokem překvapeni. Ruské rozhodnutí bylo nečekané, přestože jednání mezi oběma stranami o novém aranžmá v daňových otázkách se ocitalo v patu a nepřinášelo výsledky. Podle deníku ale kyperská strana spoléhala na to, že by se věc mohla pohnout v souvislosti s chystanou návštěvou ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na začátku září.

Kypr představoval jeden z významných „daňových rájů“ pro ruské podnikatele a firmy. Ruská vláda ale v situaci, kdy čelí ekonomickým dopadům pandemie a také snižujícím se příjmům z prodeje ropy a plynu, hledá nové zdroje příjmu pro ruský rozpočet i zdroje investic. Vladimir Putin už navrhl zvýšení daně z příjmu na 15 % pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Ukončení dohody o zamezení dvojího zdanění mezi Ruskem a Kyprem staví ruský byznys do nové situace, konstatuje řecký deník.

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Oběti islámského fanatismu

Celý svět je nyní otřesen tragédií v Bejrútu, kde při nejméně dvou obrovských explozích zahynulo podle posledních údajů už nejméně sto lidí a tisíce jsou zraněné. Podle libanonské agentury Al-Masdar oficiální orgány pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Jednou z nich je, že do skladu hnojiv nastražili bombu teroristé z šíitského hnutí Hizballáh, které je napojené na režim ajatolláhů vládnoucích v Íránu. Tedy v zemi, která je momentálně spojencem Turecka v rozehrané válce o Libyi a střetu o středomořská naleziště ropy a plynu.

V těchto dnech je ale šesté výročí další strašné tragédie, která je už velmi málo zmiňovaná, neboť svět o ní nechce slyšet. Dne 3. srpna 2014 přepadli stoupenci tzv. „Islámského státu“ (ISIL) oblast Shengal, někdy také zvanou Sinjar či Sindžár v severozápadním Iráku, kde sídlily stovky tisíc Jezídů. Už mnohokrát v minulosti byli Jezídi, tento prastarý národ, který se většinou řadí ke stejnému původu jako Kurdové, vystaveni brutálnímu násilí a pronásledování, zejména ze strany sunnitských muslimů, kteří v jejich prastarém náboženství vidí uctívání Satana.

14. srpna 2007 teroristé al-Káidy provedli útok na město Shengal/Sinjar, při němž zahynulo téměř 800 lidí. Ničivá síla nesnášenlivého náboženského fanatismu byla strašná. V srpnu 2014 uprchly stovky tisíc Jezídů před náporem islamistických hord. Ne každý se dokázal zachránit. Ve vesnici Kodschu, severně od hory, která dala regionu název, teroristé zmasakrovali 600 mužů a chlapců a unesli 1000 žen a dětí. Celkově znamenala genocida Jezídů tisíce mrtvých a tisíce unesených žen a dětí, z nichž nejméně 3000 jsou stále pohřešovány.

Hromadné hroby. Mrtví. Zničené vesnice a města. Město Sinjar, největší město provincie Ninive, kde Jezídi žili, je dodnes neobyvatelné, v troskách a zaminované. Nejhorší je, že většina pachatelů, kteří to způsobili, nikdy nebude odsouzena, přestože tzv. Islámský stát již územně neexistuje. Jen zlomky pachatelů se dostaly před soudy v Evropě, přestože mezi pachateli byli i Evropané, kteří se k ISIL přidali a mnohdy už jsou dnes zpět ve svých zemích. Ti, o kterých se ví, jsou „monitorováni“ a vyšetřováni. O většině z nich se ale neví a navíc – mrtví svědci svědčit nemohou.

Žádný mezinárodní soud se neujal žaloby pro genocidu a zřejmě ani neujme. Mohly by možná vylézt na světlo světa „nepříjemné“ okolnosti. Například podpora Turecka, člena NATO, tzv. Islámskému státu.

  • Obchodování s ropou,
  • logistická podpora,
  • dodávky zbraní,
  • léčení zraněných militantů ISIL v tureckých nemocnicích.

Americký prezident Donald Trump na tiskovce potvrdil, že Pentagon je přesvědčen, že v Bejrútu byla odpálena bomba! Forenzní analýza video záběrů exploze naznačuje, že ve skladišti ledku byla odpálena termobarická puma! Exploze vyvinula takový žár, že došlo k charakteristickému jevu odpaření molekul vody v atmosféře a zformování páry do klasického cylindru okolo pyroklastického hřibu! Podobný jev vzniká pouze při odpálení termonukleárních a termobarických zbraní! Pentagon se domnívá, že za útokem stojí Izrael, který měl podezření, že skladiště ledku uchovává rakety Hizballáhu!

Před 3 týdny, konkrétně 13. července 2020 přinesl [2] izraelský list The Jerusalem Post další ze série článků o zjištění izraelské vojenské rozvědky Aman, že přímo v centru Bejrútu mezi rezidenčními zónami provozuje Hizballáh celkem 28 různých základen, kde skladuje a ukrývá rakety jak místní lokální výroby, tak i hlavně rakety vyrobené v Íránu. List doslova napsal: “V civilních oblastech libanonského hlavního města Bejrútu existuje nejméně 28 raketových odpalovacích stanovišť náležejících Hizballáhu“.

Benjamin Netanyahu v roce 2018 v OSN varoval, že Hizballáh vyrábí v Bejrútu rakety a ukazoval leteckou mapu letiště a přístavu v Berjútu! Náhoda?

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu varoval [3] dne 28. září 2018 ve Valném shromáždění OSN, že Hizballáh vyrábí přímo v centru Bejrútu rakety a ukazoval všem přítomným letecký snímek přístavu v Bejrútu, letiště a popisoval, jak Hizballáh vyrábí rakety přímo v těsné blízkosti civilních objektů s vysokou koncentrací lidí, které slouží jako štíty a obrana před izraelskými raketami, které by jinak ty továrny na rakety hned zlikvidovaly.

V okolí výbuchu se na frejmech objevuje něco neuvěřitelného, je to zkondenzovaná vodní pára z atmosféry, která se vlivem obrovského žáru vytvoří ze vzdušné vlhkosti. Tento postup iniciace exploze ukazuje na dvoufázovou bombu, kdy nejprve dojde k primární explozi, která do vzduchu rozptýlí palivo termobarické pumy a následně dojde k zážehu. Vznikne mohutná a typická bílá kopule zkondenzované vzdušné vlhkosti, která vznikne obrovským žárem po zážehu aerosolu termobarické pumy v atmosféře. Tento efekt vzniká pouze u termonukleárních a u termobarických bomb, které mají schopnost zahřátí molekul vody v atmosféře na obrovské ploše do takové úrovně, že se vypaří.

AMERIKA

Mladíci ozbrojení kalašnikovem vnikli do sídla prezidenta USA Donalda Trumpa na Floridě. Zadržela je tamní policie

Jak uvedla policie v Palm Beach, k případu došlo koncem minulého týdne. Strážnici si všimli tří patnáctiletých mladíků v zaparkovaném autě, asi tři kilometry od Mar-a-Lago. Když však mladíci zahlédli policii, pokusili se skrýt. Poté, co dotyční narazili i na druhé policejní vozidlo, opustili auto, přelezli přes plot rezortu Mar-a-Lago a pokusili se skrýt.

Policie však neváhala a jednala. S pomocí vrtulníku a služebního psa teenagery zanedlouho našla. Dokonce se uvádí, že mladíci při útěku odhodili batoh, v němž se nacházela útočná puška AK-47 se 14 náboji. Takové informace poskytl policejní mluvčí Palm Beach Michael Ogrodnik.

Neměli tušení, kde se nachází,“ dodal Ogrodnik a poznamenal, že teenageři měli štěstí, že se v té době na místě nenacházel prezident či členové jeho rodiny, jinak by měli co do činění s ozbrojenými agenty tajné služby. Teenageři byli následně vzati do vazby a nyní čekají na rozhodnutí soudu.

Exkluzivní záběry, které jinde neuvidíte –

Vsimnete si toho????

Zveřejnil(a) Helena Chehade dne Čtvrtek 6. srpna 2020

Všimli jste si té střely, která na skladiště dopadla ze vzduchu??

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Dánský ministr: Budeme žádat uprchlíky, aby se vrátili domů. Někteří se neadaptují k naší společnosti

Ve zmiňované zprávě se například uvádí, že pouze 17 procent syrských žen má práci, a to po pěti letech bydlení v Dánsku (ze syrských mužů přitom pracuje méně než polovina). Stejná tendence je pozorovatelná i u žen z dalších zemí Blízkého východu.

„Bohužel se nemáme čemu divit. Když prosazujeme stejnou integrační politiku, dostáváme stejné výsledky,“ řekl Tesfaye pro list Kristeligt Dagblad.

„Víme, že imigrace z Blízkého východu znamená integrační starosti. Víme také, že přistěhovalci z východu – Thajska, Filipín a Číny – se integrují do dánské společnosti lépe,“ komentoval.

Aby dánská sociálně demokratická vláda změnila tuto tendenci, hodlá přijmout řadu opatření, včetně zrušení dávek sociálního zabezpečení pro nové uprchlíky. Ti budou muset hledat práci, a pokud by se jim to nepodařilo, budou věnovat 37 hodin týdně integračnímu programu, který má být prvním krokem ke zvýšení jejich aktivity.

„Nejde o změnu některých bodů imigrační politiky, jde o změnu požadavků pro nováčky, kteří začnou svůj život v Dánsku,“ sdělil Tesfaye a poznamenal: „Novinkou je, že budeme také žádat uprchlíky, aby se vrátili domů, když je tam mír. Doufám, že Syřané budou první skupinou, pro kterou dočasný pobyt bude dočasným ve skutečnosti.“

ČESKÁ REPUBLIKA

15 tisíc hrubého. „Vyspělé firmy.“ Švihlíková varuje: Některé věci se už nemusí vrátit

„Jsme už trochu chudší, než jsme byli loni?“ zajímá dále moderátorku. Podle ekonomky to tak můžeme říci, neboť se to projevuje na inflaci a na růstu ceny potravin. Ale spíše byla v hodnocení opatrnější; je potřeba podle ní počkat na přesnější čísla. „Nevidím to tak dramaticky špatně,“ zopakovala a dodala, že hlavně v kontextu srovnání s ostatními zeměmi v EU. Podle Švihlíkové to směřuje spíše k bezprecedentnímu poklesu než k absolutní katastrofě. „Pozitivní náznaky tam ale jsou, a není jich až tak málo,“ podotkla.

  • Co se týká sektoru pohostinství, poukázala na Prahu, která byla dlouhodobě závislá na zahraniční klientelech. Tu podle ní ta domácí vykompenzovat nemůže. „Z hlediska počtu, ani z hlediska své kupní síly,“ upřesnila. Sektory, které byly navázány na příliv bohatších turistů, jako například luxusní hotely, restaurace a další služby, tak ty budou muset být razantně zmenšeny.
  • Cestovních ruch se do těch původních objemů nyní nevrátí, a možná se nevrátí nikdy. Odkázala také na skutečnost, že firmy si uvědomily výhody videokonferenčních hovorů a systému home office. To tento segment také výrazně zasáhne.

Krize může mít dopad plošný, ale vzhledem k tomu, že pandemie se týká výslovně pohybu lidí, tak tím pádem budou podle jejího názoru postiženy země, místa nebo kraje, které jsou orientované na cestovní ruch. V tomto kontextu uvedla například Prahu. Vládní opatření tzv. kurzarbeit je podle Švihlíkové opatřením, které mělo předejít skokové nezaměstnanosti. Státy včetně ČR nyní budou stát před otázkou, kdy tahle schémata na ochranu pracovních míst opustit, a jestli je opustit plošně, nebo se věnovat poškozeným sektorům.

  • Co se týká nezaměstnanosti, tak ta zatím neroste. „Kurzarbeit to tlumí z několika kanálů,“ odpověděla ekonomka na otázku, zda to může být i díky tomuto schématu.
    • Jednak díky němu ta pracovní místa jsou držena, i když ta daná firma nejede na plný stoprocentní výkon.
    • Druhá věc, která může být ve hře, je, jestli nám tam pomocí schématu kurzarbeitu nedochází k tlaku na snižování mezd“, vyjmenovala, s tím, že by to šlo spíše tím mzdovým kanálem a nepřenášelo by se to do nezaměstnanosti. Což by podle ní nebylo moc dobré.
    • Tlak na mzdy má podle jejího názoru i restrukturalizační popud. „Vyspělá ekonomika 21. století nemůže být založena na firmách, jejichž jediná existenční výhoda spočívá v tom, že platí lidem 15 tisíc hrubého,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková.

Firmy nevyhazují lidi z práce. Chtějí jim pomoci a vědí, že krize odejde, říká zástupce průmyslu Špicar

Čeští zaměstnavatelé se dnes snaží dělat maximum, aby nemuseli propouštět – tak si Špicar vysvětluje, proč nezaměstnaných zatím nijak dramaticky nepřibývá. Nezaměstnanost v červenci vzrostla z 3,7 na 3,8 procenta.

Je to podle něj stejná situace jako před 10 lety během světové hospodářské krize: „Tehdy také čeští zaměstnavatelé projevili obrovskou společenskou odpovědnost,“ pokračoval s tím, že se tak děje ze dvou důvodů:

  • Nechtějí hodit své zaměstnance přes palubu.
  • A vědí, že krize jednou odejde a hledat zaměstnance bude těžké.

Samozřejmě k udržení zaměstnanosti, podle něj, pomáhají vládní protikrizová opatření.

Bezesporu nezaměstnanost na podzim vzroste – i v souvislosti s tím, že nyní se řeší doba ukončení těchto podpůrných programů. „Troufám si však tvrdit, že by ta čísla nemusela být výrazně horší,“ predikuje Špicar.

Zprávy bez cenzury Informace / Martin Marcikán / Nejvíc-info / novinky / Stalo se / Studio Kadaň / Svobodný vysílač.cz / svobodny-vysilac.cz / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /