14.9.2020 - Martin Marcikán

Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

EKONOMIKA

Pokračujú rokovania medzi EÚ a Čínou o obchode a investíciách

Politico: Šest scénářů, jak by se Německo mohlo vzdát Nord Stream 2

Rusko snížilo dovozy zemědělských výrobků, jejich vývoz roste

Rozpočtový schodek USA za 11 měsíců činil tři biliony dolarů

VÝCHODNÍ EVROPA

Tichanovská se obrátila na Putina. Lituje, že jedná s „uzurpátorem“ Lukašenkem

Opakování dějin? Polský předseda vlády na summitu EU představí Visegrádské čtyřce Marshallův plán pro Bělorusko

Rusko a Bělorusko se dohodly na poskytnutí Minsku půjčky ve výši 1,5 miliardy dolarů

Putin okomentoval vojenská cvičení s Běloruskem

ASIE

Budoucí japonský premiér se již stihl vyslovit ke kurilské otázce

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Velitel amerického letectva: Připravme se na velkou válku!

RUSKÁ FEDERACE

Lavrov: Západní partneři v situaci s Navalným překročili všechny rozumné hranice

AMERIKA

Po nás potopa

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Německá vláda chce přijmout další migranty z tábora Moria

Independent: Za migrační krizi Evropy mohou USA a jejich války!

KORONAVIRUS

Testy vakcíny: Sputnik V čelí náporu dobrovolníků


EKONOMIKA

Pokračujú rokovania medzi EÚ a Čínou o obchode a investíciách

S cílem dosáhnout dohody o obchodu a investicích mají lídři Evropské unie v pondělí na programu jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pching přes napětí v otázce svobod v Hongkongu a zacházení Pekingu ujgurské menšiny. Čínští představitelé, předseda Evropské rady Charles Michel, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a německá kancléřka Angela Merkel uskuteční videokonferenci nahrazující summit se všemi 27 lídry EU, který zrušily pro pandemii koronavirus.

Politico: Šest scénářů, jak by se Německo mohlo vzdát Nord Stream 2

Německo má šest „variant“, jak opustit plynovod Nord Stream 2, které umožní „ostatním“ provést tuto „špinavou práci“, uvedlo evropské vydání Politico.

 • První možnost představuje tlak Berlína na Federální námořní a hydrografickou agenturu a Stralsundský těžební úřad, aby zrušily dříve vydaná stavební povolení. Pravděpodobně však bude následovat odvolání provozovatele plynovodu Nord Stream 2 AG k německému soudu, výše škody by mohla dosáhnout devět a půl miliardy eur, píše autor.
 • Publikace nabízí Berlínu jako druhý scénář „sledovat“, jak bude probíhat proces s nevládními organizacemi na ochranu přírody, které se staví proti realizaci projektu. Je třeba poznamenat, že organizace Deutsche Umwelthilfe považuje Nord Stream 2 za neslučitelný s klimatickými cíli země a požaduje ukončení jeho výstavby.
 • Třetí metoda zohledňuje možnost vnitrostátních omezení dovozu ruského plynu německou stranou.
 • Zbývající možnosti předpokládají, že Německo bude trvat na obecných sankcích EU vůči plynopovodu nebo „umožní provedení práce“ na zastavení projektu americkým sankcím.
 • Rovněž se tvrdí, že pokud bude Nord Stream 2 dokončen, zahájení jeho provozu by mohlo být komplikováno získáním licence.

Rusko snížilo dovozy zemědělských výrobků, jejich vývoz roste

Podle informací ruského regulátora v oblasti zemědělství, Rosselchoznadzoru, se v letošním roce snížil podíl importní produkce potravin v Rusku o celkem 30 %. Na druhou stranu roste vývoz ruských výrobků. V roce 2019 vyvezlo Rusko zboží v rozsahu 35 tisíc tun, jen letos už prošel rukami kontrolorů Rosselchoznadzoru rozměr zboží o 45 tisíci tun. Rusko nejvíce exportuje

 • vepřové maso,
 • hovězí a
 • také mléčné výrobky.

Podle hodnocení ředitelky ruského Investičně-agrárního fondu Mariny Strogoj je hlavním důvodem pro snížení importů ale především pandemie, která narušila logistické trasy. Vedle toho nicméně dala pandemie ruským vývozcům nový prostor na západním trhu.

 • Nejednalo se jenom o problém narušení dopravních tras, ale
 • také o problémy se sklizní, doplňuje analytik společnosti TeleTrade Petr Puškarjov.
 • V řadě zemí se snížila produkce, protože chyběla pracovní síla na polích.
 • Nicméně snížení importů souvisí podle Puškarjova také se sociální a ekonomickou situací v Rusku, kde se řadě lidem v posledních měsících snížily jejich příjmy. Větší objem dovozů tak nedával smysl, když lidé začali šetřit.
 • Dovezené zboží ještě ztratilo rentabilnost kvůli oslabení rublu.

Rozpočtový schodek USA za 11 měsíců činil tři biliony dolarů

Oznámený schodek je více než dvojnásobný ve srovnání s předchozím jedenáctiměsíčním rekordem 1,37 bilionu dolarů z roku 2009. Tehdy se americká vláda rozsáhlými výdaji snažila pomoci ekonomice vymanit z recese, kterou způsobila finanční krize, připomíná agentura AP.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) minulý týden předpověděl, že rozpočtový deficit USA v celém tomto fiskálním roce kvůli koronavirové krizi dosáhne rekordních 3,3 bilionu dolarů, což odpovídá 16 procentům hrubého domácího produktu (HDP).

VÝCHODNÍ EVROPA

Tichanovská se obrátila na Putina. Lituje, že jedná s „uzurpátorem“ Lukašenkem

Tichanovská, kterou běloruská opozice považuje za skutečnou vítězku běloruských prezidentských voleb, prohlásila, že žádné rozhodnutí schválené během jednání Putina a Lukašenka „nebude platné“ a podepsané dohody „budou zrevidovány novou vládou“. Dle ní volby v Bělorusku ukázaly, že občané republiky „odmítli Lukašenkovi důvěřovat“.

„Je mi velmi líto, že jste se rozhodl vést dialog s uzurpátorem, a nikoliv s běloruským lidem,“ uvedla Tichanovská na adresu Putina.

Co je na pořadu jednání v Soči?

Speciál běloruského prezidenta přistál dnes ráno v Soči. Jde o první zahraniční cestu Lukašenka po vítězství ve volbách.

Dle slov mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova termín ukončení jednání obou lídrů není určen. Očekává se, že politici věnují zvláštní pozornost vyhlídkám integrace v rámci Svazového státu a velkým projektům v hospodářské, obchodní, energetické a kulturní oblasti.

Opakování dějin? Polský předseda vlády na summitu EU představí Visegrádské čtyřce Marshallův plán pro Bělorusko

„Premiér Morawiecki prohlásil, že jménem Visegrádské skupiny na příštím summitu evropských vůdců představí takzvaný Marshallův plán pro Bělorusko. Jedná se o návrh řady ekonomických a jiných akcí, které by byly navrhovány Bělorusku v případě opakování voleb a konání voleb podle všech pravidel,“ uvedl politik.

„Jedná se o nabídku pomoci Bělorusku, svého druhu jakýsi plán spojený s vytvořením stabilizačního fondu, využitím řady dalších finančních mechanismů,“ vysvětlil Dvorczyk.

Prezidentské volby se konaly v Bělorusku 9. srpna. Podle oficiálních údajů Ústřední volební komise zvítězil dosavadní lídr státu Alexander Lukašenko s 80,1 % hlasů. Druhé místo s 10,12 % obsadila Světlana Tichanovská, která neuznala výsledky hlasování.

Rusko a Bělorusko se dohodly na poskytnutí Minsku půjčky ve výši 1,5 miliardy dolarů

Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin během setkání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem v Soči.

Vladimir Putin v průběhu jednání se svým běloruským protějškem uvedl, že

 • Ruská federace splní dohodu o poskytnutí úvěru Bělorusku ve výši 1,5 miliardy dolarů. Ministři financí obou zemí na tom pracují. Lídr ruského státu zdůraznil, že Bělorusové sami bez nápovědy z venku musí pochopit aktuální situaci v zemi.
 • Putin rovněž označil návrh na zahájení prací na ústavě republiky za logický a aktuální. „Víme o vašem návrhu zahájit práci na ústavě. Myslím, že je to logické, včasné a účelné,“ uvedl prezident RF.
 • Také připomněl, že Rusko a Bělorusko mají velmi hlubokou kooperaci v mnoha odvětvích. Obě země musí obnovit výměnu zboží, která se snížila kvůli pandemii. Promluvil i o spolupráci v obranném průmyslu.
 • Lukašenko uvedl, že poslední události v republice ukázaly, že Minsk se musí držet blíže k Rusku, zejména v ekonomice.

„Ekonomika je základem všeho. Věřte mi, vždy jsme se této linie drželi (spolupráce s Ruskou federací, pozn. red.). A nedávné události nám ukázaly, že se musíme držet blíže k našemu staršímu bratrovi a těsněji spolupracovat ve všech otázkách, včetně hospodářství,“ prohlásil běloruský lídr v Soči.

Putin okomentoval vojenská cvičení s Běloruskem

„Dnes mimochodem začínají vojenská cvičení naplánovaná ještě v loňském roce, měla by trvat několik dní. Pro vojáky je to do jisté míry rutinní záležitost,“ sdělil Putin.

„Opakuji ještě jednou, aby nedošlo ke spekulacím. Jedná se o akci, která byla naplánována a dokonce ohlášena v loňském roce. Po vykonání programu společných cvičení se ruské jednotky vrátí na místa trvalého rozmístění,“ řekl.

Putin rovněž poznamenal, že Rusko a Bělorusko mají na pořadu celého roku řadu vojenských aktivit, které budou probíhat podle plánu.

„Máme plán, bude realizován. Během roku máme jak na území Běloruska, tak na území Ruska téměř každý měsíc nějaké akce,“ dodal ruský prezident.

ASIE

Budoucí japonský premiér se již stihl vyslovit ke kurilské otázce

Jošihide Suga, zvolený předseda vládnoucí Liberálně demokratické strany v Japonsku, poukázal na důležitost otázky vlastnictví čtyř Kurilských jižních ostrovů, které japonská strana nazývá Severním teritoriem.

„Pokud jde o otázku Severního teritoria, mám v úmyslu pokračovat v dialogu (s Ruskem, pozn. red.), aby se vyjasnila otázka vlastnictví těchto čtyř ostrovů,“ citoval japonského premiéra televizní kanál NHK.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov hovořil o tomto tématu již dříve. Podle něj odpověď na osud ostrovů spočívá v aktualizované verzi ruské ústavy. Peskov měl pravděpodobně na mysli ustanovení zakazující odcizení federálních území.

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Velitel amerického letectva: Připravme se na velkou válku!

Výňatky z jeho zprávy „Accelerate or Lose Change“ zveřejnil časopis Defense News.

„Musíme být připraveni vést válku s bojovými ztrátami a riziky pro národ podobné těm, kterým jsme čelili v době druhé světové války,“ cituje Browna portál. Náčelník štábu poznamenal, že rozhodnutí předchozího vedení nedovolila dosáhnout potřebných výsledků kvůli rychle se měnícím závodě s Čínou a Ruskem.

Podle Browna může Washington čelit státu s vojenským potenciálem srovnatelným s USA. V tomto případě se tyto nepřátelské akce budou výrazně lišit od těch, s nimiž bojovaly americké síly v posledních dvou desetiletích.

„Budoucí válka nezůstane daleko od našich břehů,“ uzavřel nový náčelník štábu amerických vzdušných sil. Charles Brown převzal velení velitelství 6. srpna.

RUSKÁ FEDERACE

Lavrov: Západní partneři v situaci s Navalným překročili všechny rozumné hranice

Podle slov ministra Rusko nemá právní důvody k zahájení trestního řízení v případě Navalného. Politik zdůraznil, že by Západ vymyslel jiný důvod pro sankce proti Ruské federaci, pokud by nebyl případ ruského opozičníka.

Šéf ruské diplomacie rovněž prohlásil, že Rusko zatím nemůže udělat víc, než již bylo učiněno k zjištění okolností incidentu s aktivistou Alexejem Navalným.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že návštěva Sergeje Lavrova v Berlíně 15. září byla zrušena kvůli změně pracovního plánu německého ministra zahraničí Heiko Maase.

AMERIKA

Po nás potopa

Čím méně času zbývá do amerických prezidentských voleb, tím zřetelněji se rýsuje možnost, že po 3. listopadu budou Spojené státy jako loď bez kapitána. Rozpolcení země a chaos už dospěly tak daleko, že volby krizi nevyřeší a naopak ji zhorší.

Klíčovou otázkou za této situace je co se stane po volbě. Jsou dvě možnosti: v nejlepším případě rozpolcení a chaos budou hlubší a útočnější; v nejhorším krize vstoupí do nového stádia – zneuznání výsledku voleb poraženou stranou. Amerika se octne bez autoritativního prezidenta.

Známý americký komentátor Dr. Paul Craig Roberts napsal: „Demokratické vedení, media, bílé liberální elity a rasové protesty zradikalizovaly listopadové presidentské volby. Tato radikalizace je z nich dělá společenský přelom.“

Co učiní republikáni, kdyby vyhrál Binden? Myslíte, že přijmou porážku a se svěšenými hlavami odejdou? No way! Letošní zima bude v Americe tropická.

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Německá vláda chce přijmout další migranty z tábora Moria

Spolková vláda Německa v současné době jedná o přijetí dalších migrantů z tábora Moria poté, co v kempu zuřil požár. Moria se nachází na ostrově Lesbos. Podle tiskového mluvčího vlády Steffena Seiberta chce Německo vnést velký vklad do situace, jelikož lidé na ostrově jsou „v zoufalé situaci“.

Řecká vláda ale dala najevo, že za lidi na ostrově Lesbos chce sama nést odpovědnost, dodal. „Jedná se o unikátní nouzovou situaci,“ zdůraznil Seibert.

Německý spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) minulý pátek prohlásil, že Německo převezme odpovědnost za 100 až 150 neplnoletých lidí ze 400 přerozdělovaných po Evropě. Kromě toho chce Německo v dalším kroku jednat s Athénami o převzetí rodin s dětmi. Několik politiků SPD v předchozích dnech uvedlo, že to není dostatečné.

Na ostrově Lesbos se mezitím 300 z 12 000 migrantů, kteří se tam nacházejí, přemístili do nových stanů. Přeplněný tábor Moria byl minulý týden zničen při několika velkých požárech. Řecká vláda pracuje s verzí, že oheň byl založen úmyslně.

Independent: Za migrační krizi Evropy mohou USA a jejich války!

Spojené státy vedou od roku 2001 osm válek v různých zemích, a proto se z 37 milionů lidí stali uprchlíci a vnitřně vysídlené osoby, uvedl The Independent.

Uprchlíci obléhají Británii, zuří protesty proti přistěhovalectví, Londýn obviňuje Paříž, že neudělala dost pro zastavení těchto toků. Autor článku v listu Independent však poukázal, že migrantům se takové pozornosti dostává až v poslední fázi jejich cesty, nikoho však nezajímá, proč jdou k těmto obtížím a riskují, že budou zadrženi nebo dokonce zemřou.

Na Západě se věří, že je naprosto normální, aby člověk uprchl ze své země, v níž vládne násilí a korupce, za lepším životem. Ale z těch, kteří překročí kanál mezi pevninou a Spojeným královstvím, většina uprchne ze zemí, kde došlo k vojenským intervencím ze strany Spojených států nebo jejich spojenců. V důsledku celosvětové války proti terorismu v USA, kterou vede od roku 2001, bylo z jejich domovů vysídleno nejméně 37 milionů lidí.

Tyto údaje byly zveřejněny odborníky z Brown University. Odhadují, že se jedná o počet lidí, kteří uprchli ze svých domovů v důsledku osmi válek, kterých se od roku 2001 účastnily Spojené státy:

 1. Afghánistán,
 2. Irák,
 3. Sýrie,
 4. Jemen,
 5. Libye,
 6. Somálsko,
 7. severozápad Pákistánu a
 8. Filipíny.

Z nich 8 milionů lidí uprchlo do jiných zemí a 29 milionů bylo přesídleno uvnitř země.

KORONAVIRUS

Testy vakcíny: Sputnik V čelí náporu dobrovolníků

„Během dvou týdnů bylo v Moskvě již nalezeno 55 000 dobrovolníků, což je více než dost (40 000) pro po-registrační fázi klinických testů vakcíny Sputnik V. Vysoké tempo nalézání dobrovolníků je hlavně kvůli tomu, že lidé rozumí bezpečnosti a efektivitě platforem vytvářených na základě lidských adenovirů. To odlišuje ruskou vakcínu, tato technologie byla opakovaně testována různými experty z různých zemí.

Více než 250 klinických testů bylo provedeno a bylo publikováno více než 75 mezinárodních studií, které potvrdily bezpečnost vakcín a léků založených na lidských adenovirech. Experti dokázali, že tato technologie nemá žádné vážné vedlejší účinky, na rozdíl od nových a zatím nevyzkoušených technologií vektorů založených na opičím adenoviru a mRNA,“ uvedl Dmitrijev.

Úspěchy“ západní společnosti

Společnosti Pfizer a Moderna, které se při vývoji vakcíny spoléhají na nevyzkoušené technologie mRNA, zatím nedokázaly najít potřebných 30 000 dobrovolníků pro testovací fázi 3, a to nehledě na to, že hledají od konce dubna a konce července. Společnosti AstraZeneca, která se spoléhá na technologii vektorů opičích adenovirů, se podařilo najít 30 000 dobrovolníků v průběhu dvou měsíců.

Janek Ledecký o COVID, karanténě a vládních opatření –

https://www.facebook.com/watch/?v=248099276599876&extid=3MJKhLAl7tj8wTej

ČESKÁ REPUBLIKA

Který další život bude zničen?

14. 09. 2020 – EB

Disidenti, jejichž kariéra byla za komunismu zničena, se někdy později dostali na vrchol české politiky, částečně díky svému pobytu v kotelně. Pro určité lidi začalo být po sametové revoluci výhodou, že nemohli studovat nebo pracovat ve svém oboru. Na rozdíl od té doby je nyní celá generace studentů znevýhodněna a celá odvětví decimována.

Kolem 120 cestovních kanceláří přerušilo svoji činnost a evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr předpovídá, že většina českých škol bude opět začátkem října uzavřena. Téměř nikdo není skutečně nemocný (0,0027 % české populace je hospitalizováno kvůli covidu-19), ale lékaři, ekonomové a politici, kteří poukazují na ekonomické dopady a osobní tragédie, jsou v médiích stále více upozaďováni.

Disent se příliš netoleruje, stejně jako tomu bylo před rokem 1989. Kolik životů musí být zničeno, než bude při diskuzi povolen zdravý rozum?

Zprávy bez cenzury Stalo se / SVCS / Svobodný vysílač CS / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..