22.9.2020 - Martin Marcikán

Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

EKONOMIKA

USA informovaly o vytvoření koalice proti Nord Stream 2

Washington vytváří koalici, aby zabránil dokončení plynovodu Nord Stream 2. Takovou informaci sdělil v rozhovoru s publikací Bild americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Podle jeho slov si Amerika myslí, že plynovod tvoří rizika pro Evropu, jelikož se tak stane závislá na ruském plynu, stejně tak má ohrožovat Ukrajinu, což „mnoho Němců hluboce znepokojuje“.

Doufáme, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 nebude dokončena, pracujeme na tom, aby byla vytvořena koalice, která by tomu zabránila. Doufáme, že německá vláda dospěje ke stejnému názoru kvůli tomu, co se stalo s Navalným, nebo kvůli reálným důsledkům pro bezpečnost v souvislosti se závislostí na ruském plynu,“ uvedl.

Ministr zahraničí taktéž doplnil, že Spojené státy mohou připravit i reakci na situaci s Navalným.

USA jasně uvedly, že použití chemických zbraní je nepřijatelné. Když byly chemické zbraně použity proti Skripalovým, přijali jsme rázná opatření. Není důvod očekávat, že Spojené státy nezareagují odpovídajícím způsobem na to, co se pravděpodobně stalo, když budou k dispozici všechna fakta,“ uvedl.

Evropské akcie kvůli další vlně koronavirové nákazy prudce klesly

„Očekávejte v příštích dnech a týdnech mnohem více omezení, zejména v Evropě,“ uvedli dnes podle serveru CNBC analytici z bankovní společnosti Deutsche Bank. „Skutečnost, že virus se již šíří dost rychle, je velmi znepokojivá,“ dodali. Právě to je za obecným poklesem akciových trhů. Později odpoledne a večer ztrácely i americké burzy.

Akcie bankovních společností se dostaly pod tlak po zprávách médií o tom, že přední finanční instituce po téměř dvě desetiletí prováděly převody velkého množství podezřelých peněz. Výrazný pokles vykazovaly akcie britských bank HSBC, Standard Chartered a Barclays i německé Deutsche Bank.

VÝCHODNÍ EVROPA

Borrel: Šéfom diplomacií EÚ sa nepodarilo dospieť ku konsenzu ohľadom Bieloruska

Podle zpravodajského serveru TUT.by Borrell na tiskové konferenci po Radě ministrů zahraničí EU vysvětlil, že Kypr požaduje, aby EU uvalila sankce na Turecko v souvislosti s jeho záměrem rozšířit těžbu zemního plynu ve výlučné ekonomické zóně Kypru.

Borrell dodal, že je třeba, aby rozhodnutí o uvalení sankcí na Bělorusko bylo jednomyslné, co se „dnes nepodařilo dosáhnout“.

Podle jeho slov se touto otázkou budou zabývat hlavy států a vlád na zasedání Evropské rady, které se uskuteční tento týden v Bruselu. Ministři zahraničních věcí členských států EU podle Borrella vyslali jasný signál, že neuznávají legitimitu Alexandra Lukašenka.

„Stručně a jasně: tyto volby považujeme za zmanipulované, neuznáváme jejich výsledek, takže neuznáváme legitimitu Lukašenka,“ shrnul Borrell.

Tichanovská se domluvila s EU na balíku pomoci Bělorusku

„Světlana Tichanovská ukončila svou návštěvu Bruselu, kde vystoupila před ministry zahraničí EU, měla schůzku se šéfem evropské diplomacie Josepem Borrellem, předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim a vystoupila před evropskými poslanci… Světlana Tichanovská se také domluvila na tom, že Bělorusku bude poskytnut balík pomoci po demokratických změnách,“ uvádí se ve zprávě tiskové služby na Telegramu Tichanovské.

V minulém týdnu člen prezídia koordinační rady Běloruska Pavel Latuško prohlásil, že opozice počítá s tím, že obdrží od Evropské unie až 4 miliardy dolarů v případě, když se v republice vymění moc a Bělorusko nastoupí cestu demokratizace.

Představitelé běloruské opozice, kteří nesouhlasí s výsledky voleb prezidenta republiky, založili dříve koordinační radu na předání moci. Považují za zvoleného lídra Tichanovskou a žádají uspořádání nových voleb.

Bývalý premiér Ukrajiny Azarov načrtol, čo čaká Bielorusko v prípade víťazstva „revolúcie“

Co řeknete na sliby o „světlé evropské budoucnosti“?
Uvedu příklad. Ukrajinské společnosti Naftogaz nebo Energoatom jsou státní společnosti, ale v jejich dozorčí radě 70% členů musí tvořit cizinci, přičemž vedení společnosti se nachází za hranicemi Ukrajiny. Soudci mají jmenovat komise, která je tvořena výhradně z cizinců.

Takže pokud se Latuško (exministr kultury Běloruska, člen opoziční Koordinační rady, který uprchl do Polska) pokusí cosi vyprosit, nikdo mu 3-4 miliardy, o kterých on říká, nedá. A pokud mu dají 300-400 milionů, pak pouze za určitých podmínek … No Latuškovi je to jedno, on už je v pozici agenta vlivu. No Bělorusko ztratí suverenitu. A 1,5 miliardy od Ruska, o tom jsem přesvědčen, je absolutně bez jakýchkoliv závazků. Takto jsme svého času i my dostávali úvěry z Ruska.

Totální PROPAGANDA A CHUDOBA –

Zato lídři běloruských protestů vyzývají obyvatele k tomu, aby stávkovali, neplatili daně a za komunální služby …
Já mohu říci, k čemu povede změna režimu v Bělorusku a přechod na „evropský model“. My jsme touto cestou prošli počínaje rokem 2005, tedy od Oranžové revoluce. A konče Majdanem v roce 2014. Pod stejnými hesly.

A k čemu dospěla Ukrajina?
• K tomu, že dnes platíme za bydlení, energie a komunální služby desetkrát více …
• Naše dnešní tarify jsou přitom vyšší než v Evropě.
• No reálná úroveň mezd klesla.
• Přestože podle statistik se průměrná mzda blíží k 400 dolarům. No to je střední hodnota, která počítá občanů s příjmy oligarchů a velmi bohatých úředníků, kteří dnes v Bělorusku nejsou.
• Na Ukrajině plat šéfa státní korporace může dosahovat výšku 3-5 milionů dolarů za měsíc. Pokud tuto částku podělíme mezi ostatní, celkově dostaneme ne špatné číslo.
• Ceny narostly. Dnes jsou potraviny dražší než v Polsku.
• Průměrný důchod je 120 dolarů, z nichž 60% spolkne platba za nájem a energie. Z Ukrajiny se stal dovozce potravin. Úrodná zem, vhodné klima, ale my dovážíme potraviny. Vyvážíme akorát kukuřici, slunečnici a zrno. Vše ostatní dovážíme.

Nepřítel neprojde. Jak probíhá vojenské cvičení Slovanské bratrství 2020?

Odstartovala druhá etapa bělorusko-ruského cvičení pod názvem Slovanské bratrství 2020. Potvrdily to 22. září zdroje ve vojenských útvarech svazového státu. Těchto manévrů se účastní jednotky Západního operačního velení běloruských ozbrojených sil a dvě jednotky výsadkových jednotek ruských ozbrojených sil.

Během cvičení, které má trvat čtyři dny, je naplánováno vypracovat otázky řízení vojsk v odrážení ozbrojené agrese v rychle se měnícím prostředí, organizování spolupráce a komplexní zabezpečení s cílem řešit úkoly.

Počet zapojených hlavních zbraňových systémů je více než 500 jednotek bojové techniky, včetně asi 90 tanků, 350 bojových obrněných vozidel, přes 130 zbraní, raketomety a minomety, uvedlo běloruské vojenské oddělení.

ASIE

Peking připomíná Bruselu nepohodlné pravdy

V Pekingu seděl před kamerou prezident Sin Ťin-pching, v Berlíně kancléřka Angela Merklová, protože Německo předsedá EU, a v Bruselu prezident evropské rady Charles Michel a prezidentka Evropské komise Ursula von Leyen.

Zářnější hvězdnou soustavu byste mohli lucernou hledat! Dříve se naši vládci setkávali tváří v tvář, což je přece jen jiná káva a větší sláva, jenže dnes Covid mění, co lidi míní.

A tak 14. září se konal první video summit Peking-Brusel-Berlín.

Tato virtuální schůzka u obrazovek, byla zcela pozoruhodná, neboť měla schizofrenní nádech. EU oficiálně považuje Čínu jak za nezbytného partnera, tak strategického rivala. Brusel trvá na svém odhodlání „spolupracovat“ a současně hájit „vyšší princip lidských práv“. Mnozí evropští diplomaté v soukromí přiznávají, že nemají jinou možnost. Obchodní válka, kterou Washington rozpoutal se mění ve studenou válku, a EU se ocitá mezi dvěma sílícími tlaky.

Poté, co se Pekingu podařilo zvládnout nepokoje v Hong-Kongu, je v popředí otázka muslimské menšiny Ujgurů v Sin-ťiangu a super-výbušného problému tamních „koncentračních“ táborů. Zprávy o nelidském zacházení s Ujgury nelze ověřit.

Operativní slovo je „údajně“. Jako v tvrzení, že Rusko „údajně“ zasahovalo do amerických voleb a údajně tráví odpůrce Kremlu. V Sýrii je víc jak 5.000 ujgurských džihádistů a Peking dobře ví, co by se mohlo stát, kdyby se vrátili do Sin-ťiangu, a kdyby jej neměli pod kontrolou. To je jeden z mnoha důvodů, proč Čína zavírá muslimské náboženské školy, vězní Imámy a „převychovává“ muslimy, kteří mají sklon k šíření své víry všemi dostupnými prostředky a chtějí odtrhnout rodnou zemi od Číny.

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

N-TV: USA posílí svoji flotilu, aby udržely nadřazenost vůči Číně

Jak Esper poznamenal, posílení flotily je nezbytné k zajištění nadřazenosti nad Čínou, která je prý hlavní hrozbou pro bezpečnost USA.

USA mají v úmyslu modernizovat a rozšířit své námořnictvo, píše N-TV. Podle návrhu ministra obrany USA Marka Espera by v příštích desetiletích mělo být ve flotile USA 355 lodí, namísto současných 293. Co se týče modernizace, znamená to přijetí „autonomních“ lodí, ponorek a dronů.

Je třeba poznamenat, že na zvýšení a modernizaci námořnictva budou do roku 2045 vynaloženy desítky miliard dolarů. V plánu je zajistit nadřazenost americké flotily nad čínskou. V jednom ze svých nedávných projevů Mark Esper zdůraznil, že Čína je hlavní hrozbou pro bezpečnost USA.

Podle zprávy, kterou nedávno zveřejnil Pentagon, má Čína největší námořnictvo na světě, píše N-TV. Čínské námořnictvo má 350 lodí a ponorek (ovšem kvalitativně je poměr ostře ve prospěch USA, které disponují 14 letadlovými loďmi oproti dvěma čínským, a v případě strategických jaderných ponorek je poměr v neprospěch Číny ještě mnohonásobně vyšší – pozn. red.). Esper zároveň ale poznamenal, že čínskému námořnictvu chybí bojová síla a technologie.

EVROPSKÁ UNIE

Evropská komise chce nové přerozdělování běženců. Naráží na odpor některých států včetně České republiky

Systém, kterým chce komise nahradit současnou nefunkční azylovou politiku, podle diplomatů v tomto klíčovém bodě zřejmě narazí na odpor části zemí včetně České republiky.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová minulý týden prohlásila, že systém by měl nahradit takzvaná dublinská pravidla, podle nichž je odpovědnost za migranty mířící do EU na první zemi, do níž přijdou. Brusel chce podle ní předejít opakování podobných tragédií, jakou byl začátkem září požár v přeplněném uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos, v němž žilo přes 10 tisíc lidí.

Komise chce proto jednak výrazně urychlit a zefektivnit vracení lidí, kteří nemají na azyl nárok. Zároveň však na druhé straně zabránit tomu, aby uprchlíci mnohdy i několik let čekali na vyřízení svých žádostí nebo byli zablokováni na lodích v přístavech, zatímco se státy složitě dohadují, kdo jich kolik přebere.

„Je evidentní, že tato ad hoc solidarita není dostatečná,“ řekla v pondělí televizi Euronews komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová, která připustila, že neočekává od některých států nijak nadšené reakce. Systém, jehož podrobnosti nechtěla prozradit, bude podle ní založen na solidaritě mezi členskými státy a vyváženosti udělování azylu a navracení neúspěšných žadatelů do jejich zemí.

Podle diplomatických zdrojů počítá návrh s tím, že členské státy budou muset ve výjimečných případech svolit s přijetím určitého počtu migrantů, což některé státy odmítají. Země střední a východní Evropy včetně Rakouska, Polska, Maďarska či Česka již v době mnohaměsíční přípravy návrhu daly najevo, že s tímto principem nesouhlasí. Argumentují například tím, že povinné relokace motivují pašeráky lidí k větší aktivitě a tím roste nelegální migrace.

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Karlsruhe: Štyria mladí muži tmavej plete strhali 20-ročnej žene šaty z tela

Mladá žena vystoupila v širším centru Karlsruhe (313 000 obyv.) O půl deváté z tramvaje na ulici Knielinger Allee a vešla do blízké Nancystrasse, kde si v jednom potravinářském obchodě chtěla něco koupit.

Po nákupu v obchodě se vydala na zpáteční cestu domů. Po několika minutách jí přišli oproti čtyři mladí muži tmavé plete. Z ničeho nic se na ni vrhli a strhaly jí z těla šaty a začali ji sexuálně obtěžovat.

Žena zoufale křičela o pomoc a po chvíli se jí podařilo vyprostit a utéct. Pachatelé se rychle vzdálili z místa činu. Oběť byla traumatizována a na policii šla až na druhý den. Podle výpovědi ženy byli muži ve věku 25 až 35 let.

Německo se zásluhou Merkelové stalo zemí, kde se ženy nemohou cítit bezpečně ani v centru měst.

Sexuální zločiny „hostů“ Merkelové pokračují: Černý muž u Heilbronne znásilnil dítě

Dále se množící znásilnění, kterých se dopouštějí migranti v Německu, musí už občas přiznat i mainstream! V Německu jsou fakticky na denním pořádku

„Kripo Heilbronn pátrá po muži, který brutálně sexuálně zneužil malého chlapce. Tento strašný čin děsí celý region. Policii zatím neznámý černý muž se koncem srpna vrhl na 12-letého chlapce, který byl na cestě domů ze školy. Strhl ho do keřů vedle cesty. Tam ho pod hrozbou tělesného násilí zastrašil a následně sexuálně zneužil.“

Expertům policie se podařilo zhotovit fantomový obraz kriminálníka, který byl zveřejněn. Podle popisu byl muž asi 25-letý a vysoký kolem 180 cm.

KORONAVIRUS

Zkoušky vakcíny AstraZeneca jsou v USA pozastaveny kvůli zprávám o vážném onemocnění druhého dobrovolníka

Testování vakcíny založené na adenoviru šimpanze bylo podle informací ohroženo kvůli „nebezpečným“ nedostatkům šimpanzích virů. Dalším důvodem jsou nejasné následky použití této nové technologie. Zkoušky vakcíny AstraZeneca v USA zůstávají pozastavené.

„Jsme tady proto, abychom chránili americkou veřejnost, uděláme velký kus práce se společností, abychom zjistili, zdali se jedná o velké bezpečnostní riziko či nikoli,“ prohlásil komisař Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv USA Stephen Hahn během živého vstupu na sociálních sítích s republikánským senátorem Timem Scottem za Jižní Karolínu.

„Nemáme všechna fakta, takže nevíme přesně, co to způsobilo, ale skutečně se do toho musíme podívat. A naše hlavní odpovědnost je bezpečí amerických občanů,“ uvedl Hahn.

AstraZeneca byla podle zpráv kritizována za nedostatek transparentnosti ze strany odborné veřejnosti a vědecké komunity.

William A. Haseltine, PhD, bývalý profesor v Harvard Medical School a Harvard School of Public Health, řekl pro Forbes: „Detaily ohledně pozastavení testování AstraZeneca nebyly zcela odhaleny a vnitřní diskuze nebyly zveřejněny. Je dobré vidět, že pozastavili testování kvůli bezpečnosti pacientů. Nehledě na to, nedostatek transparentnosti farmaceutické společnosti je důvodem ke znepokojení. Tato vakcína má zachraňovat životy a vrátit svět k normálu, veřejnost ale nemá mít právo vědět detaily o pokroku ve vývoji léku?Lidé musejí vědět více o tom, co se z bezpečnostního hlediska stalo.“

ČESKÁ REPUBLIKA

Zplundrují státní kasu dárečky pro bohaté a pak rozehrají generační nenávist k seniorům. Odporné, odplivla si Ilona Švihlíková

ROZHOVOR „Problémem EU jsou dlouhodobě velkohubá prohlášení a nesmyslné cíle,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková k současné ekonomické situaci Evropské unie. Problémem je podle ní také to, kdo bude za EU bojovat s probíhající koronavirovou epidemií a s jejími následky na ekonomiku. Podle Švihlíkové jde o „recyklované zkrachovalce“. Co se týče situace v České republice, stát nyní podle ekonomky zcela selhává ve své bezpečnostní a řídicí funkci. A to není vše. Koronavirová pandemie bude mít zcela konkrétní a nevratné důsledky na systém dělby práce. „Představa, že se jen tak vrátíme k únoru 2020 je, falešná,“ říká ekonomka. Silná kritika zazněla také na adresu nových daňových úlev – ty prý výrazně ulehčují život bohatším lidem a velkým firmám, zatímco se debata soustředí na pět tisíc korun pro důchodce…

Zplundrují státní kasu dárečky pro bohaté a pak rozehrají generační nenávist k seniorům. Odporné, odplivla si Ilona Švihlíková

Vlády mají k dispozici dost nástrojů k tomu, aby je k řešení ekonomických obtíží použily. Je možné, že pandemie naruší u řady z nich modus operandi, kdy se spoléhaly, že se „svezou“ s vývojem ve světové ekonomice, případně i s tím, že nemusejí produkovat dost vlastních potravin apod. Je zřejmé, že koronavirová krize urychlí změnu myšlení řady z nich.

Prymulovy protimluvy

22. 09. 2020 – EB

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula se blíží svému premiérovi Andreji Babišovi, oba jsou totiž schopni sami sobě protiřečit, aniž by ztratili rytmus. Někdy dokonce i v rámci jedné či dvou vět.

Prymula včera v HN řekl, že epidemiologie je prostě svým způsobem matematika a dá se to dopočítat. O několik vteřin později ale dodal, že asi nikdo nepředpokládal, že nárůst nových případů covid-19 bude až tak dramatický, jaký teď je. Toliko k matematice.

Prymula je nyní největším zastáncem znovuzavedení nouzového stavu, aby bylo možné zavřít podniky, přesto 25. května Jaromíru Soukupovi na TV Barrandov (ve čtvrté minutě záznamu) řekl, že covid-19 je pro běžného jedince velmi srovnatelný s chřipkou, jen pro ty rizikové skupiny je závažnější.

V té době prosazoval selektivní strategii, jež by se soustředila na rizikové skupiny, ale zbytku obyvatelstva by umožnila pokračovat v normálním způsobu života. Jako ministr zdravotnictví má nyní jedinečnou příležitost si neprotiřečit.

Zprávy bez cenzury internetové rádio / Stalo se / SVCS / Svobodný vysílač CS / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /