10.8.2020 - Martin Marcikán

Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

EKONOMIKA

Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění

Bloomberg: Pandemie tlačí miliony Evropanů do dluhové krize

Stratfor: Výhled americké ekonomiky zůstává bezútěšně chmurný

Yardeni: Odvrácená strana MMT a „ekonomiky pro lidi“

VÝCHODNÍ EVROPA

Lukašenko podle předběžných volebních výsledků získal 80,23 % hlasů

Začalo trestní stíhání účastníků nepokojů v Bělorusku: Ústavní pořádek budeme bránit, vzkázal šéf vyšetřovatelů

Necenzurované záběry ze zásahů policie v Bělorusku. Lukašenko prý nedovolí roztržení země

Poľsko žiada mimoriadny summit EÚ o Bielorusku

Ukrajinský tisk: Proč Kyjev ztrácí šanci vrátit Donbas

„Nikdo ho už nepotřebuje“: USA nebudou zachraňovat Zelenského, názor experta

Nejvlivnější ukrajinský oligarcha, kamarád prezidenta, má problém. Jdou po něm v USA kvůli vytunelované bance

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Izrael ničí východní Bejrút novou zbraní

ASIE

Zatkli prodemokratického mediálneho magnáta Jimmyho Laia

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Rusko tvrdě varuje, že každou vypálenou raketu bude považovat za jaderný útok

AMERIKA

Policie v Chicagu se střetla s rabujícími davy, přes sto lidí zatkla

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Itálie: Žadatelé o azyl využili „vládní pobídku“ a odjeli krást na riviéru

Migrační problém je problém celé EU“, řekl možný budoucí německý kancléř poté, co z bezpečnostních důvodů uprchl z tábora Moria

Rusko není Amerika, ty kreténe!“ Muž na podpatcích se ohnal po policistovi. Dopadl zle nedobře

ČESKÁ REPUBLIKA

Pompeo v Senátu


EKONOMIKA

Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění

Jeden ze tří zaměstnavatelů v Británii plánuje v tomto čtvrtletí snížit počet zaměstnanců, což podtrhuje nebezpečí na trhu práce, už tak ohroženého epidemií koronaviru. Až 40 % soukromých společností očekává, že bude muset propouštět, uvedl průzkum CIPD a Adecco Group, kterého se zúčastnilo více než 2000 zaměstnavatelů.

Bloomberg: Pandemie tlačí miliony Evropanů do dluhové krize

„V některých oblastech již ve srovnání s loňským rokem registrujeme výrazný nárůst lidí žádajících o radu,“ uvedla Maria Kemmetmüllerová z rakouské organizace zastřešující dluhové poradce. „Na podzim očekáváme celoplošný nárůst poradenství až o 40 procent,“ dodala.

Problémy domácností s dluhy jsou jednou z mnoha hrozeb pro oživení ekonomiky z hospodářské krize. Podkopávají totiž spotřebitelské výdaje a podle některých studií zvyšují riziko širší finanční nestability, upozorňuje agentura Bloomberg.

Stratfor: Výhled americké ekonomiky zůstává bezútěšně chmurný

Ve Spojených státech stále roste počet lidí infikovaných koronavirovou infekcí, což ve spojení s nově zavedenými karanténními opatřeními nevyhnutelně vede k negativním důsledkům pro ekonomiku.

V důsledku toho se může hospodářský růst zastavit na mnoho dalších let. Spojené státy čelí dlouhodobé stagnaci, zatímco schopnost vlády reagovat na výkyvy v hospodářském cyklu bude výrazně omezena, varuje Stratfor.

Yardeni: Odvrácená strana MMT a „ekonomiky pro lidi“

Takzvaná Moderní monetární teorie ve zkratce tvrdí, že centrální banka může financovat vládní deficity a jedinou překážkou tohoto procesu je hrozba vysoké inflace. Yardeni tvrdí, že krize vyvolaná pandemií nás již posunula k praktické aplikaci MMT v míře, která byla ještě nedávno nemyslitelná. Vlády po celém světě jdou totiž cestou masivních deficitů a fiskální stimulace ve snaze eliminovat negativní tlaky vyvolané pandemií.

Většina těchto tlaků byla podle Yardeniho způsobena vládními restrikcemi a „všechny vládní stimulace doposud ekonomice poskytly určitou podporu“. Jenže konec pandemie zatím nenastal, a tudíž ani nepolevily negativní šoky brzdící ekonomiku. Ve výsledku tak fiskální deficity financované centrálními bankami zatím nezvedají inflaci, což je v souladu s tím, jak uvažují zastánci MMT.

VÝCHODNÍ EVROPA

Lukašenko podle předběžných volebních výsledků získal 80,23 % hlasů

Stávající běloruský prezident Alexander Lukašenko podle předběžných výsledků získává v prezidentských volbách v republice 80,23 % hlasů, uvedla vedoucí Ústřední volební komise Lydia Jermošina.

Protesty proti výsledkům

Běloruská opozice neuznává volební vítězství Lukašenka. Po zveřejnění prvních předběžných výsledků protestující vyšli do ulic Minsku a řady dalších měst. Policie nasadila proti demonstrantům slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla. Mezi protestujícími jsou i zranění. V Minsku, Brestu, Vitebsku a dalších městech došlo k masovému zatýkání. Proti účastníkům protestů bylo zahájeno trestní řízení.

Začalo trestní stíhání účastníků nepokojů v Bělorusku: Ústavní pořádek budeme bránit, vzkázal šéf vyšetřovatelů

Běloruské orgány začaly trestně stíhat účastníky nepovolených protestů v zemi. Demonstranty obviňují z masových nepokojů a použití násilí proti příslušníkům milic. V pondělí to oznámil šéf vyšetřovacího výboru Ivan Noskevič.

Noskevič uvedl, že bezpečnostní složky zadržely protestanty v Minsku a dalších městech. Při protestech byly zraněny desítky příslušníků milic. Obviněným hrozí osm až 15 let za mřížemi.

Během protestních akcí obvinění sáhli po popelnicích, lavičkách, klaccích, dlažebních kostkách, kusech betonu a skleněných láhvích. Útočili údajně i hořlavinami.

V tuto chvíli na místech činu pracuje více než stovka vyšetřovatelů,“ řekl Noskevič.

Necenzurované záběry ze zásahů policie v Bělorusku. Lukašenko prý nedovolí roztržení země

Poľsko žiada mimoriadny summit EÚ o Bielorusku

„Úřady použili sílu proti svým občanům, kteří žádají změnu v zemi. Musíme podpořit Bělorusy v jejich snaze o svobodu,“ uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki v prohlášení.

Morawiecki podle mluvčího polské vlády apeloval na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovú a předsedy Evropské rady Charlese Michela, aby v souvislosti s Běloruskem svolali mimořádný summit EU.

Polský resort diplomacie mezitím vyjádřil hluboké znepokojení nad ostrým zákrokem proti povolebním protestům v Bělorusku. Zdůraznil, že tvrdá reakce uniformovaných složek, použití síly vůči pokojným protestujícím a svévolné zatýkání je nepřijatelné.

„Polské ministerstvo zahraničí také vyzvalo běloruské činitele, aby zastavily kroky stupňující situaci a začali dodržovat základní lidská práva,“ píše se v prohlášení ministerstva.

Ukrajinský tisk: Proč Kyjev ztrácí šanci vrátit Donbas

Jak je uvedeno v materiálu, na podzim roku 2020 budou děti, narozené v roce 2014 bezprostředně po začátku války, chodit do školy v DLR a LLR. Vyrostou s myšlenkou o zlověstné Ukrajině a ozbrojených silách, které zabíjejí obyvatele Donbasu. Totéž je názor dospívajících, jejichž školní roky vyšly na vrchol konfliktu.

Podle novinářů portálu tak padá mezi samozvané republiky a zbytek Ukrajiny „železná opona“.

„První funkční období Vladimira Zelenského vyprší v roce 2024. A ve stejném roce, děti, které sem přišly souběžně se začátkem války, vystudují školu v Donbasu. „Naprogramovaná“ generace vstoupí do dospělosti,“ uvádí článek.

Podle autorů je na konci Zelenského prvního funkčního období čas „přidělený Ukrajině na mírové opětovné začlenění Donbasu“ končí.

„A pak, pokud nic nezmění aktuální průběh událostí, bude Ukrajina nevyhnutelně čelit výběru: buď opustit navždy okupovaná území navždy, nebo je dobýt,“ předpokládají novináři.

„Nikdo ho už nepotřebuje“: USA nebudou zachraňovat Zelenského, názor experta

Ve vysílání kanálu YouTube „Hlas pravdy“ to konstatoval politolog Rostislav Iščenko, informuje korespondent PolitNavigatora.

„Pod Zelenským rozhoupávají situaci, protože již pradávno přestal být užitečný alespoň pro někoho. Dokonce lidé, kteří s ním spolupracují, jako je Achmetov nebo Pinčuk, jsou schopni spolupracovat i s někým jiným.

Předtím, ostatně, spolupracovali i s Porošenkem, spolupracovali i s Janukovičem, s Juščenkem, s Kučmou. Budou spolupracovat i s někým po Zelenském, nic strašného se pro ně nestane.

Pro ně je důležité, aby prezident vykonával svou funkci – aby byl dost silný na protlačování potřebných zákonů a aby stahoval na sebe veřejný negativ.

Zelenský je natolik přeplněn veřejným negativem, že už dávno na sebe nic stahovat nemusí. Mimo to je dostatečně hloupý a neprofesionální na to, aby v poslední době vystupoval s absolutně nesmyslnými idejemi.

Začal projevovat absolutní neadekvátnost, nespokojených je hodně, situace je úplně rozkolísaná. Kritická masa těch, kteří chtějí Zelenského srazit, už je vytvořena, a dříve nebo později jej srazí“, řekl Isčenko a dodal, že na Ukrajině je slibováno uspořádání státního převratu na podzim letošního roku.

Nejvlivnější ukrajinský oligarcha, kamarád prezidenta, má problém. Jdou po něm v USA kvůli vytunelované bance

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má problém. Oligarcha, který má prý pod palcem většinu Ukrajiny a nejspíše i prezidenta, Ihor Kolomoisky, byl americkým ministerstvem spravedlnosti obviněn z vytunelování banky a z následného praní špinavých peněz. „Od roku 2008 do roku 2016 tunelovali banku skrz půjčky, spláceli půjčky dalšími půjčkami a poté vyprali část peněz, které dostali skrz americké nemovitosti, vyplynulo z dokumentů podaných ve čtvrtek,“ psal Euractiv. Ve Spojených státech je však známý i pro něco jiného. Jde o Bidena.

„Obžaloba USA tvrdí, že Kolomoisky pomohl vyvést 5 miliard dolarů od PrivatBank, ukrajinské banky, kterou on a Gennadiy Boholiubov otevřeli v roce 1992. Od roku 2008 do roku 2016 tunelovali banku skrz půjčky, spláceli půjčky dalšími půjčkami a poté vyprali část peněz, které dostali skrz americké nemovitosti, vyplynulo z dokumentů podaných ve čtvrtek,“ psal Euractiv.

„Mezi nákupy Kolomoiského a Boholiubova bylo více než 5 milionů čtverečních stop komerčních nemovitostí v Ohiu, ocelárny v Kentucky, Západní Virginii a Michiganu, závod na výrobu mobilních telefonů v Illinois a komerční nemovitosti v Texasu,“ tvrdilo ministerstvo spravedlnosti.

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Izrael ničí východní Bejrút novou zbraní

Toto je druhý ze dvou článků zabývajících se explozí v Bejrútu. První článek je zde. Uveřejňuji dvě diametrálně různá vysvětlení. Netroufám si říct, které je pravdivé. Možná ani jedno. Ale u předchozího článku mi nějak vadil obrázek dělníků, jak něco opravují ve vratech skladiště a za nimi, pěkně v pozadí, naskládané pytle se zřetelnými nápisy dusičnan amonný. Chyběl na pytlích jen velký piktogram „výbušnina“. Je to tohle foto. Zkrátka přišlo mi to až příliš nakašírované. Jako by někdo chtěl, abychom tomu takto uvěřili. Dělníci při práci si jen málokdy dělají selfíčka a člověk by si nutně měl položit otázku, jak to foto vzniklo, kdo to fotil a proč a jak to, že záběr bez úhony přežil ten následný výbuch.

Izraelský premiér nařídil zničení skladu zbraní Hizballáhu v Bejrútu novou zbraní. Zbraň, která není dobře známa, způsobila ve městě obrovské škody, zabila více než 100 lidí, zranila 5 000 osob a zničila mnoho budov. Tentokrát bude pro Benjamina Netanjahua obtížné to popřít.

ASIE

Zatkli prodemokratického mediálneho magnáta Jimmyho Laia

Policie v Hongkongu v pondělí zatkla mediálního magnáta a prodemokratického aktivisty Jimmyho Laia a provedla razie v sídle jeho vydavatelství. „Jimmy Lai je v současnosti zatčen pro tajnou dohodu se zahraničními mocnostmi,“ uvedl na sociální a mikroblogovací síti Twitter představitel jeho mediální skupiny a poradce Mark Simon. Jednasedmdesátiletý podnikatel je dosud nejprominentnější osoba zatčena hongkongskými úřady na základě nového bezpečnostního zákona, který Peking v poloautonomními území zavedl v červnu.

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Rusko tvrdě varuje, že každou vypálenou raketu bude považovat za jaderný útok

V článku, který vyšel v deníku Krasnaja zvezda, to oznámil generální štáb ruské armády.

„Jakákoliv útočná raketa bude považována za raketu s jadernou hlavicí. Informace o vypuštění rakety v automatickém režimu bude postoupena vojensko-politickému vedení Ruska, které v závislosti na situaci určí rozsah odvetných opatření (ze strany ruských) jaderných sil,“ píše se v článku.

Jeho autory jsou generálmajor Andrej Sterlin, vedoucí operativní správy hlavních operací generálního štábu ruských ozbrojených sil, a Alexandr Chriapin, vědecký pracovník Centra vojensko-strategického výzkumu Vojenské akademie generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace.

Jak konstatovala agentura AP, jejich tvrdé varování v oficiálních vojenských novinách je určeno Spojeným státům, které pracovaly na vývoji nejaderných zbraní s dlouhým doletem.

Policie v Chicagu se střetla s rabujícími davy, přes sto lidí zatkla

Policejní superintendant David Brown uvedl, že „nešlo o organizovaný protest“, ale o „čirou kriminalitu“. Podle něj lze očekávat, že v centru do odvolání zůstanou početné policejní hlídky.

O přestřelce na twitteru informoval mluvčí policie Tom Ahern. Mnoho obchodů, které lidé vyrabovali, bylo podle AP teprve nedávno otevřeno po nepokojích v souvislosti se smrtí George Floyda při květnovém zatýkání v Minneapolisu.

Co vyvolalo nejnovější nepokoje, které začaly krátce po půlnoci místního času, zatím není jasné. Na místě se například našlo graffiti namířené proti policii. O několik hodin dříve se desítky lidí střetly s policií, když strážníci postřelili člověka v Englewoodu, asi 16 kilometrů od místa rabování.

Mluvčí Ahern uvedl, že policie plánuje tiskovou konferenci. V Magnificent Mile lidé podle AP vycházeli z obchodů s plnými taškami zboží. Dav se rozrůstal, když na místo začali další přijíždět v autech. Napříč centrem města byly vidět prázdné pokladny v obchodech a zdemolované bankomaty. Vykradeny byly také obchody dál od centra. Hromadná doprava do centra byla na pokyn úřadů přerušena. Zvednuty byly také mosty přes řeku, aby nebylo možné z centra vyjíždět.

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Itálie: Žadatelé o azyl využili „vládní pobídku“ a odjeli krást na riviéru

Sedm migrantů ve věku mezi 18 a 22 lety, kteří pochází ze severní Afriky a z Pobřeží slonoviny, jsou údajně primárně zaměřeni na okrádání děti na pláži v nejoblíbenějším přímořském letovisku na Riviéře a tam kradli mobilní telefony, peníze a kreditní karty.

Gang žije v Turíně a přijel do letoviska za peníze, které jim vláda poskytla. Podle policie již mnoho nových „italských“ obyvatel má zločineckou historii útoků a loupeží, uvádí Il Giornale.

Noví občané afrického původu porazili své oběti na zem, klekli jim na břicho a poté je okradli. Policie zajistila ukradené zboží v hotelových pokojích Afričanů. Podle italského deníku museli nejméně čtyři oběti vyhledat ošetření v nemocnici. Místní policie uvedla, že loupeže připomínají film „A Clockwork Orange“ (Mechanický pomeranč – Stanley Kubrick).

Policie potvrdila, že gang je zodpovědný nejméně za tři loupeže. V současné době vyšetřují policisté další krádeže v regionu spojené s migranty. Bylo také zahájeno vyšetřování, aby se zjistilo, zda gang nepůsobil i v jiných regionech.

Migrační problém je problém celé EU“, řekl možný budoucí německý kancléř poté, co z bezpečnostních důvodů uprchl z tábora Moria

Politik CDU byl „šokován“ podmínkami v táboře, ve kterém po měsíce žije téměř 15 000 uprchlíků. Kemp je určen pro méně než 3000 lidí. Všichni, kdo zde žijí, především migranti z Afriky a uprchlíci z Blízkého východu, chtějí do Evropy, především do Německa. Podle zpráv očitých svědků se davy afghánských a afrických uprchlíků žijících ve stanech a nouzových chatrčích v Morii natlačily na ploty a skandovaly „Free Moria!“. Laschet později řekl, že jeho delegace „slyšela výkřiky zoufalství“. Tuto situaci musí „vnímat celá Evropská unie“.

Neue Zürchner Zeitung rozebírají celou situaci v komentáři nazvaném „Útěk z uprchlického tábora“: „Laschet ve výměně názorů s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem v Aténách chválil Řecko, za to, že se mu podařilo vnést řád do migračního chaosu“. Současně vedl kampaň za evropské řešení problému migrace. Dodal, že „BUDE VYTVOŘEN ŘÁD“ pro Evropu, jakmile bude vnější hranice EU účinně chráněna a bude zajištěna humanitární pomoc uprchlíkům. Laschet chtěl a chce být viděn jako politik, který smíří lidstvo a řád, uvede v rovnováhu lidskost a rozum a sloučí charitu a společné dobro. Tím zřejmě chce získat body v německých mediálních debatách a na cestě do kancléřství.“

Rusko není Amerika, ty kreténe!“ Muž na podpatcích se ohnal po policistovi. Dopadl zle nedobře

Poté, co ParlamentníListy.cz uveřejnily několik až děsivých videí z Itálie, se mezi řadou uživatelů začaly šířit návody, kterak situaci vůči migrantům řešit. Našli se tací, kteří doporučovali tvrdou reakci, jiní byli zdrženlivější. A ta třetí část? Odkazovala na videa, jež ukazují reakci (polo)ozbrojených složek.

A přesně u poslední třetiny diváků zůstaneme. Jak na sociální síti Facebook, tak na videoserveru Youtube.com naše redakce dohledala několik měsíců starý záznam, který se poslední hodiny velmi rychle šíří virtuálním prostorem.

Přitom by se dalo říct, že na záznamu nejde o nic jiného než o třetí Newtonův zákon. Ten popisuje akci a reakci. Vidíme tedy dva členy ochranky, oba mají na zádech nápis a na rameni vlajku, a jednoho podivína v uniformě na podpatcích s řetězy kolem krku. Z amplionu je srozumitelná ruština. Třetím vodítkem bude doba. Muž na vysokých podpatcích má roušku, což svědčí o stáří ne delším než pět měsíců. A co přesně se tolika lidem na krátkém videu líbí?

ČESKÁ REPUBLIKA

Pompeo v Senátu

10. 08. 2020 – EB

Malé a středně velké země jako je Česká republika by mohly ztratit svou samostatnost pod tlakem nových chtivých říší, pokud se nedokážou chytře včlenit do mezinárodních společenství, která jim budou s to garantovat nezávislost, napsal před dvěma týdny komentátor Alexandr Mitrofanov.

Je ironií, že o 10 dní dříve podepsal jeho zaměstnavatel Seznam.cz partnerství v mnoha oblastech s předním představitelem jedné z těchto chtivých říší, čínským Huaweiem. Americká vláda má za to, že Huawei je vlastněný či ovládaný čínskou armádou a slouží jako nástroj pro sběr dat pro čínský stát.

Do ledna roku 2016 byla minoritním vlastníkem Seznamu firma Tiger Holding Four Juliana Robertsona, součást jednoho předního amerického hedgeového fondu. Pokud chce Mike Pompeo využít svého středečního proslovu v českém Senátu, aby varoval před rostoucím vlivem Číny ve střední Evropě, případ Seznamu by mohl být pro něj jakožto amerického ministra zahraničí tím nejtrefnějším.    

http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&show=1&day=2020-8-10&utm_source=utm_source%3Dnewsletter&utm_medium=utm_medium%3Demail&utm_campaign=utm_campaign%3Dfriday_edition_10.8.2020

Zprávy bez cenzury Česká republika / ekonomika / Evropská unie / Informace / konflikty / Martin Marcikán / novinky / Stalo se / Studio Kadaň / Svobodný vysílač CS / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /