11.8.2020 - Martin Marcikán

Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

EKONOMIKA

Rusko sa má do roku 2029 stať najväčším producentom zlata na svete. Prispievajú k tomu hlavne Američania

Die Welt: Maas veze do Moskvy naděje evropského byznysu

Naděje Polska na těžbu břidlicového plynu se nenaplnily

VÝCHODNÍ EVROPA

V Minsku došlo k výbuchům. Nepokoje v Bělorusku si vyžádaly první obět‘

Bělorusko? 90kiloví mládenci bijí policisty. A víte toto o USA? Kobza se v TV nekrotil

Sviatlana Cichanovská potvrdila, že sa sama rozhodla opustiť Bielorusko

Internet v Bělorusku selhává již třetí den v řadě!

Petříček promluvil k volbám a protestům v Bělorusku. Žádné tamní „ovce“ neřídíme

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Mezi Tureckem a Řeckem dále roste napětí kvůli mořské těžbě

ASIE

Taiwanský minister: Čína sa snaží zmeniť ostrov na „ďalší Hongkong“

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Trump stahuje vojska z Německa pro blaho USA. A celého světa. Názor

RF

DWN: Vojenské a ekonomické možnosti Ruska – Severomořská cesta

EU

Odpověď na sankce. EU posílí svoji finanční a ekonomickou suverenitu

AMERIKA

Trumpa eskortovali z tlačovej besedy v Bielom dome, hrozilo nebezpečie

ČESKÁ REPUBLIKA

Konopí bude mít v Senátu zelenou! řekl muž Pirátů časopisu Konopí

Smrt cestovnímu ruchu


EKONOMIKA

Rusko sa má do roku 2029 stať najväčším producentom zlata na svete. Prispievajú k tomu hlavne Američania

Těžba zlata v Rusku byla letos, a to navzdory pandemii Covid-19, přerušena jen mírně. V dole Polyus Gold, v Krasnojarsku ve východní Sibiři, která ještě v roce 2019 vyprodukovala 1389,2 kilogramů zlata, se nakazilo přibližně 900 pracovníků. Ale přes masivní nákaze koronavirus v tomto dole, která byla v roce 2019 jednou z největších na světě, zůstala většina ostatních dolů dosud bez viru a plně funkční.

Těžba zlata v Rusku pokračuje na plné obrátky a podle nejnovější prognózy má Ruská federace dosáhnout mezi lety 2020 a 2029 průměrný roční nárůst těžby zlata o 3,7%.

Die Welt: Maas veze do Moskvy naděje evropského byznysu

Německý ministr zahraničí Heiko Maas jede na návštěvu Moskvy, a není to jen tak, informuje deník Die Welt.

Mimo jiné tam bere kolektivní dopis od evropských podnikatelů se žádostí o otevření hranic země. Již pátý měsíc firmy v EU strádají omezeními přijatými v boji proti koronaviru a jsou postiženy obrovskými ztrátami, vysvětluje publikace.

Hranice mezi Ruskem a EU jsou již uzavřeny pět měsíců, a proto evropské podniky trpí obrovskými ztrátami, píše Die Welt. Manažeři a specialisté se musí do země dostat co nejdříve. Podniky se také obávají, že v důsledku současné situace přejdou jejich transakce ke konkurentům ze zemí mimo Evropskou unii. Proto se evropští podnikatelé rozhodli napsat ruským orgánům kolektivní dopis se žádostí o otevření hranic.

Naděje Polska na těžbu břidlicového plynu se nenaplnily

Když předseda odpovídal na otázku, jestli se splnily naděje Polska na těžbu břidlicového plynu na svém území, Kwieciński odpověděl: „Pokud jde o nejbližší budoucnost, tak se spíše nenaplnily.“

Podotkl, že se Polsko může vrátit k otázce těžby břidlicového plynu „ve vzdálenější budoucnosti, když se podaří vypracovat metody těžby tohoto břidlicového plynu“. Šéf polského koncernu podotkl, že americká technologie těžby břidlicového plynu se pro Evropu nehodí.

Je třeba říci, že břidlicový plyn v Polsku není přesně takový jako ve Spojených státech. Technologie, která se tam dobře osvědčila, se neosvědčila v Evropě. Tyká se to nejen Polska, ale i jiných zemí,“ vysvětlil. „Takže tento sen musíme zatím odložit,“ řekl v závěru Kwieciński.

VÝCHODNÍ EVROPA

V Minsku došlo k výbuchům. Nepokoje v Bělorusku si vyžádaly první obět‘

V okolí supermarketu Riga v Minsku došlo k minimálně pěti výbuchům, z místa informuje zpravodaj RIA NOVOSTI.

Na témže místě zazněly výstřely. Podle aktuálních informací se bezpečnostním složkám podařilo akci u supermarketu Riga rozehnat. Za použití zábleskových granátů a slzného plynu demonstranty vytlačily do okolních ulic a dvorů domů.

U stanice metra Puškinská stojí vojáci proti demonstrantům. Doprava je v tomto místě zablokována. Na protestující létají zábleskové granáty.

Bělorusko? 90kiloví mládenci bijí policisty. A víte toto o USA? Kobza se v TV nekrotil

V Bělorusku proběhly volby a jejich výsledky zpochybňují nejen politici, ale také demonstranti v ulicích běloruských měst. Demonstrace potlačuje tamní policie, dle jedné fotografie i českými zábleskovými granáty. O napjaté situaci s přesahem do globální politiky hovořili v 360° Pavlíny Wolfové místopředseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Jiří Kobza a předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer. A zatímco SPD se obává majdanizace, Fischer by rád pozval opoziční kandidáty na půdu Senátu, aby zjistil, jak jim může pomoci.

Sviatlana Cichanovská potvrdila, že sa sama rozhodla opustiť Bielorusko

„Toto rozhodnutí jsem udělala úplně sama. Ani moji přátelé, ani moje rodina, ani (volební) ústředí či (můj manžel) Siarhej ho nijak nemohli ovlivnit,“ řekla Cichanovská.

Dodala, že sice ví, že mnoho lidí ji pochopí, ale uvědomuje si i to, že mnoho lidí ji i odsoudí a hodně ji bude za to i nenávidět – ale rozhodnout se takto musela. Občany Běloruska vyzvala, aby na sebe dávali pozor. V úterý ráno Státní hraniční výbor Běloruska (DPK) potvrdil, že Cichanovská v pondělí večer překročila hranice do Litvy přes hraniční přechod Kotlovka.

Internet v Bělorusku selhává již třetí den v řadě!

Zejména se kvůli špatnému připojení weby, včetně vládních agentur, ne vždy načítají, vyhledávače a YouTube nefungují. Také mesendři selhávají.

Dříve běloruský vůdce Alexander Lukašenko prohlásil, že internet v republice je odříznut od zahraničí, nejedná se prý o iniciativu vlády. Podle Lukašenka se snaží na Bělorusko vyvíjet tlak z různých stran, „jednají hybridním způsobem ve všech směrech“.

Internet v Minsku, hlavním městě Běloruska, začal mizet ráno v den prezidentských voleb a večer úplně zmizel. V pondělí ráno již stránky vládních agentur a státních médií fungovaly stabilně, ale stále existovaly problémy s přístupem k internetovým zdrojům a oblíbeným mesengerům. Podle Denise Kuskova, vedoucího informační a analytické agentury TelecomDaily, „je obtížné nespojovat odstavení internetu s probíhajícími událostmi“, zejména v Bělorusku, zejména s rozehnáním opozičního shromáždění večer 9. srpna.

Petříček promluvil k volbám a protestům v Bělorusku. Žádné tamní „ovce“ neřídíme

Přestože Petříček odmítl jakoukoli možnost zapojení České republiky do protestů v Lukašenkově zemi, netají se tím, že je znepokojen průběhem tamních voleb.

„Považujeme za nepřijatelné, že v souvislosti s předvolební agitací a výkonem shromažďovacího práva byl ještě před hlasováním zadržen vysoký počet osob. Stejně nepřijatelné jsou i zákroky represivních složek proti občanům, protestujícím proti průběhu a výsledkům voleb. Tato fakta nás znepokojují a vyzýváme běloruskou vládu, aby přestala trestat své občany za výkon ústavou garantovaných práv,“ ohradilo se Petříčkovo ministerstvo.

Česká republika podle resortu nevnímá běloruské volby jakožto demokratické a svobodné. „Vzhledem k zatčení potenciálního uchazeče o prezidentský post, populárního blogera Sergeje Tichanovského, a následnému uvěznění opozičního kandidáta Viktora Babarika, kterého stejně jako dalšího kandidáta Valerije Cepkala ústřední volební komise odmítla zaregistrovat, nelze tyto volby označit za svobodné a demokratické. Tento závěr potvrzuje i množství zpráv z průběhu hlasování a sčítání hlasů,“ zní v prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR.

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Mezi Tureckem a Řeckem dále roste napětí kvůli mořské těžbě

Turecko kontroverzní průzkum obnovilo v pondělí necelé dva týdny poté, co vláda v Ankaře oznámila jeho přerušení na základě diplomatických jednání s Řeckem zprostředkovaných Německem. Turecko znovu vyslalo trojici svých lodí do oblasti mezi řeckou Krétou a Kyprem poté, co Řecko minulý čtvrtek podepsalo s Egyptem námořní dohodu, která vymezuje pro tyto dvě země námořní hranice výlučné ekonomické zóny.

„Budeme až do konce hájit zájmy Turecka a kyperských Turků ve východním Středomoří a na Kypru a nebudeme dělat žádné ústupky,“ prohlásil v úterý podle agentury AP turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Turecko podle něj bude v průzkumných vrtech pokračovat a vydá nové licence pro těžební společnosti. Ankara nedávným zastavením aktivit v oblasti ukázala dobrou vůli, ale „na druhé straně je země se špatnými úmysly“, dodal ministr s odkazem na řeckou dohodu s Egyptem.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v úterý prohlásil, že ministerstvo zahraničí požádá o svolání mimořádného jednání šéfů diplomacií zemí EU.

„Řecko bude bránit svou svrchovanost a svá práva. Vyzýváme Turecko, aby okamžitě opustilo řecký kontinentální šelf,“ uvedl podle agentury Reuters ministr zahraničí Nikos Dendias.

ASIE

Taiwanský minister: Čína sa snaží zmeniť ostrov na „ďalší Hongkong“

„Naše každodenní životy jsou stále obtížnější, protože Čína vyvíjí tlak na Taiwan, aby přijal její politické podmínky – podmínky, které změní Taiwan na další Hongkong,“ vysvětlil šéf tchajwanské diplomacie.

Americký ministr zdravotnictví Azar je v Tchaj-peji na třídenní návštěvě, označované jako návštěva z USA na nejvyšší úrovni od roku 1979, kdy Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a od té doby zastávali politiku jedné Číny.

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Trump stahuje vojska z Německa pro blaho USA. A celého světa. Názor

Z formálního hlediska USA skutečně „přesunou více vojáků dál na východ, blíž k ruským hranicím“. Jenže při pozornějším pohledu tato teze neobstojí a prozradí Američanům rub těchto záměrů.

Německo má opustit téměř 12 tisíc vojáků. Jenže většina, 6,4 tisíce, se vrátí domů do USA. Ostatní mají být posláni do jiných evropských zemí, včetně Itálie a Belgie. Kdežto do Polska, blíž k ruským hranicím, má cestovat pouze jeden tisíc vojáků.

Tyhle výpočty nejsou pro Espera moc prospěšné. Jiné ale být nemohou, protože kolize kolem amerického kontingentu v SRN má velmi daleko ke konfrontaci mezi NATO a Ruskem.

List The Washington Post již v červnu 2018 informoval o tom, že Pentagon zvažuje cenu a následky velkého přesunu vojsk v Evropě. List tvrdil, že Trump vyslovil zájem o tuto myšlenku na začátku stejného roku.

RUSKÁ FEDERACE

DWN: Vojenské a ekonomické možnosti Ruska – Severomořská cesta

Rusko posiluje Tichomořskou flotilu novými ledoborci, aby ze Severní námořní trasy učinilo tranzitní koridor, uvedl Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Kreml to dělá z ekonomických i vojenských důvodů. Projekt překoná propast mezi Tichým oceánem a zbytkem země, vysvětlilo německé vydání.

Rusko plánuje posílit svou Pacifickou flotilu pěti novými ledoborci, napsal Deutsche Wirtschafts Nachrichten. A to vše proto, aby se Severní námořní cesta změnila na tranzitní koridor. Pokud bude projekt úspěšný, bude to mít značný dopad na globální přepravu kontejnerů, poznamenaly noviny. Zájmy Moskvy však nejsou pouze ekonomické. Jde také o ochranu východní hranice země.

Kreml dlouhodobě soustřeďuje veškerou svou bezpečnostní politiku na „západní frontu“. Historicky se stalo, že ohrožení územní celistvosti státu pocházelo právě odtud, takže Moskva utratila spoustu peněz na rozvoj černomořské a pobaltské flotily. A i když možnost útoku Japonska, Spojených států nebo Číny z východního křídla není velká, ruské úřady to nechtějí riskovat a v tomto směru posilují svou flotilu, takže nikdo nemůže blokovat vstup lodí do Tichého oceánu.

EVROPSKÁ UNIE

Odpověď na sankce. EU posílí svoji finanční a ekonomickou suverenitu

Evropská komise pracuje podle velvyslance EU v Rusku, Markuse Ederera na novém mechanismu, který bude základem pro obranu EU proti extrateritoriálním sankcím. Projekt je součástí kroků k posílení finanční a ekonomické suverenity EU, uvedl diplomat.

Ederer odkázal na slova evropského představitele pro zahraniční vztahy Josepa Borrela, který řekl, že evropská politika musí být definována Evropou, a nikoliv třetími zeměmi. Otázka se podle Ederera týká rusko-německého plynovodu Severní proud 2, vůči kterému Spojené státy americké zavedly extrateritoriální sankce ve snaze projekt zastavit.

AMERIKA

Trumpa eskortovali z tlačovej besedy v Bielom dome, hrozilo nebezpečie

Agent Tajné služby USA odvedl Trumpa z místnosti, kde prezident v pondělí odpoledne místního času právě začínal brífink o koronavirus. Trump se o několik minut později vrátil a řekl, že u Bílého domu se odehrála „střelba“, ale už je to „pod kontrolou“.

„Právě se odehrála střelba a nějakého člověka odvezli do nemocnice,“ vysvětlil Trump po návratu. Upřesnil, že výstřely padly ze zbraní bezpečnostních složek. Dodal, že podle jeho informací byla osoba, kterou postřelili, ozbrojená. „Postřelili podezřelého,“ zdůraznil šéf Bílého domu. Doplnil však: „Možná to nemělo se mnou nic společného.“

Trump dále řekl, že agent ho odvedl do Oválné pracovny. Po incidentu celý Bílý dům uzavřeli.

ČESKÁ REPUBLIKA

Konopí bude mít v Senátu zelenou! řekl muž Pirátů časopisu Konopí

Robert Veverka kandiduje na podzim za Piráty do Senátu. Co má v plánu, pokud se stane senátorem? Nepůjde mu prý jen o legalizaci konopí.

V rozhovoru uveřejněném v časopise Konopí přislíbil, že bude-li zvolen senátorem, bude dbát na uchování nebo dokonce rozšiřování osobních svobod všech občanů České republiky. Stejně tak bude nadále propagovat legalizaci konopí, a to jak pro léčebné, tak pro průmyslové účely.

„Konopí dnes vnímám především jako ideální obnovitelnou průmyslovou surovinu pro výrobu nespočtu produktů s velkým ekonomickým potenciálem ve zdravotnictví, potravinářství, textilním a papírenském průmyslu nebo ve stavebnictví,“ zdůraznil.

Postihování uživatelů konopí podle jeho názoru přespříliš zatěžuje český stát a navíc se prý tato prohibice míjí účinkem, protože zájemci, kteří potřebují konopí kvůli svému zdraví, se ke konopí stejně dostanou, jen jsou zbytečně kriminalizováni jak oni, tak lidé, kteří jim konopí dodali nebo jim poskytli prostředky na jeho pěstování.

„Jistě bych v co nejkratší možné době inicioval zřízení komise, která by se konopím zabývala, abychom na půdě Senátu mohli pořádat semináře, besedy a veřejná slyšení o všestranné využitelnosti a uplatnitelnosti konopí. Zajistím, aby konopí mělo v Senátu zelenou,“ uvedl.

Smrt cestovnímu ruchu

11. 08. 2020 – EB

Pod vedením Světové zdravotnické organizace se Evropa rozhodla nechat vlastní mezinárodní turismus vykrvácet. Počet obchodních úmrtí v oblasti cestovního ruchu (restaurace, bary, hotely, prodejny se suvenýry, cestovní kanceláře, přepravní společnosti atd.) ve spojitosti s covidem-19 v České republice a mnoha dalších evropských zemích dalece převýší počet lidských úmrtí na toto onemocnění.

Nejzrádnějším aspektem evropské politiky je tyranie nepředvídatelnosti. Turisté si nikdy nemohou být jisti, že jim nebude náhle odepřena návštěva vybrané destinace, tudíž se hromadně drží v domovině. Poslední zemí, která před Čechy zvedla padací most, je Řecko.

Demokracie by nemohly svým občanům zakazovat vyjíždět ze země, tak místo toho používají mantru WHO „testovat, testovat, testovat“ a zvyšují počet „nemocných“ bez příznaků. Pak se uplatní svévolná kritéria, která turistům znemožní vstup do země. Říkejme tomu „Next Generation EU“.

Zprávy bez cenzury Informace / novinky / Stalo se / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /