12.8.2020 - Martin Marcikán

Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

Od 21:00 budou tyto Zprávy vysílány živě na pramenu SV24 –

odkaz zde:

https://svobodny-vysilac.cz/player/mp32.html

EKONOMIKA

Veľká Británia sa oficiálne prepadla do recesie

Kypr Rusku kývnul na 15% daň z dividend. Na řadě jsou další

Rok 2020 ve znamení zlaté horečky

WP: Nový název krize v USA – ne recese, ale pandemická deprese!

Proč Asie a Evropa reagují na stejnou krizi odlišně

VÝCHODNÍ EVROPA

Demonstrace v Minsku pokračuje, policie prý zatkla koordinátory

Lukašenko zvolal bezpečnostnú radu, demonštranom odporučil nájsť si prácu

Sankcie EÚ na Bielorusko by mohli posilniť ruský vplyv v krajine, tvrdí odborník

ASIE

Budete se muset naučit čínsky.“ Trumpova předpověď pro případ Bidenova vítězství

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Vesmírné síly USA budou moci provádět útočné operace

Contra Magazin: NATO mění Evropu na cíl jaderného úderu!

Nestřílejte jako první! Čínská armáda manévruje v blízkosti amerických jednotek

EU

Times: Stále obtížnější neutralita Evropy ve studené válce USA a Číny

Čerstvý devadesátník George Soros varuje před rozpadem Evropy

Chladné vztahy mezi USA a Německem. Pompeo objíždí státy střední Evropy, do Berlína nezavítá

AMERIKA

CNN: Rekordní počty Američanů se v roce 2020 vzdaly občanství!

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Británia a Francúzsko plánujú zablokovanie migračnej trasy cez Lamanšský prieliv

ČESKÁ REPUBLIKA

Příliš pozdě na bankovní daň


EKONOMIKA

Velká Británie se oficiálně propadla do recese

Britská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla do recese. Oproti předchozímu čtvrtletí se zmenšila o 20,4%. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ve středu britský statistický úřad.

Během ledna až března hrubý domácí produkt (HDP) země klesl o 2,2%. Za recesi ekonomové obvykle označují pokles výkonu hospodářství ve dvou za sebou následujících kvartálech. Propad ve druhém čtvrtletí je výsledkem omezujících opatření ve snaze o zastavení šíření koronavirus.

Kypr Rusku kývnul na 15% daň z dividend. Na řadě jsou další

  • Ruská vláda chce zrevidovat další daňové dohody se Švýcarskem a s Hongkongem.
  • Kypr a dále také Malta a Lucembursko už (předběžně) souhlasily s 15% daní z dividend z Ruska. S Nizozemskem nyní ruská vláda jedná.

Podle statistiky ruské centrální banky je Švýcarsko na prvním místě v objemech převodu kapitálu z Ruska. Do roku 2019 Švýcarsko odmítalo výměnu informací s Ruskem z obav před narušením bankovního tajemství. Od podzimu 2019 s Ruskem nicméně začalo spolupracovat.

Ruská vláda počítá s tím, že by díky nové 15% dani z dividend mohla získat dalších 130 až 150 miliard rublů jen v případě Kypru.

Rok 2020 ve znamení zlaté horečky

Zlato trhá rekordy a noviny Financial Times nabídly svým čtenářům podrobnější pohled, proč tomu tak je. Z jejich přehledu pro naše čtenáře vybíráme.

Cena zlata trhá rekordy. V uplynulém týdnu překročila hranici 2000 dolarů za trojskou unci. Jedná se o roční nárůst o 36 %, na který nedosáhnou ani akciové indexy.

Dokonce i zkušení odborníci, kteří se v obchodu se zlatem pohybují více než třicet let, jsou udiveni aktuálním vývojem. Někteří varují před bublinou.

WP: Nový název krize v USA – ne recese, ale pandemická deprese!

Podle Washington Postu by tedy měla být proti ní přijata další opatření a k hospodářskému oživení nedojde tak rychle.

  • Od února přišlo o práci 15,2 milionu Američanů.
  • V roce 2016 zaměstnávala všechny pracovníky v soukromém sektoru téměř polovina malých podniků. A mnoho z těchto společností nebude mít dostatek peněz, aby přežily dlouhou dobu odstávky.
  • Od února do června se již malé podniky zmenšily o 8%, přičemž nejtěžívější byla zasaženi Afroameričané s 19% poklesem.

Proč Asie a Evropa reagují na stejnou krizi odlišně

COVID-19 si vyžádal víc než 700 tisíc životů, nakazil přes 19 milionů lidí a zdecimoval bohaté i chudé ekonomiky. Třebaže však většina světa čelí bezprecedentní recesi, politické reakce se výrazně liší. Názorným příkladem je kontrast mezi Evropou a Asií.

  • Oba regiony se nepochybně potýkají s vážnými hospodářskými těžkostmi. Evropská komise očekává, že ekonomika eurozóny – která v roce 2019 vzrostla o 1,3 % – letos ubyde o 8,7 %.
  • V zemích ASEAN+3 – skupině deseti členů Sdružení států jihovýchodní Asie (Brunej Darussalam, Kambodža, Indonésie, Laoská lidově demokratická republika, Malajsie, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam) plus Číně, Hongkongu, Japonsku a Jižní Koreji – se očekává, že letos se růst HDP zřítí na 0 %, přičemž loni dosáhl 4,8 %.

VÝCHODNÍ EVROPA

Demonstrace v Minsku pokračuje, policie prý zatkla koordinátory

Belta ve středu ráno bez bližších podrobností napsala, že byl zadržen muž, který si v 16. patře hotelu Belarus pronajal pokoj, z něhož koordinoval akce. Řídil prý tři muže, kteří pak dávali pokyny stovkám dalších lidí, s nimiž byli spojení.

Od nedělních voleb vycházejí v Bělorusku do ulic tisíce demonstrantů nespokojených s Lukašenkovou vládou a odmítajících jeho zřejmě zmanipulované vítězství. Prezident ale dal jasně najevo, že je odhodlán udržet si úřad s nasazením „všech prostředků“. Během prvních dvou nocí protestů bylo při rozhánění davů zraněno mnoho desítek lidí a podle ministerstva vnitra policisté zatkli na 5000 osob. Údaje z středeční noci demonstrací zatím nejsou známé.

Lukašenko svolal bezpečnostní radu, demonstrantům odporučil najít si práci

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko svolal zasedání bezpečnostní rady, na němž se diskutovalo o bezpečnostní situaci a ochraně ústavního pořádku v zemi. Podle zpravodajského portálu Meduza.io o tom informoval prezidentův informační kanál na sociální síti Telegram.

Tisková agentura Belta následně citovala Lukašenkovy výroky týkající se účastníků demonstrací, které v Bělorusku vypukly bezprostředně po nedělních prezidentských volbách a na kterých bezpečnostní složky zasahují s nebývalou brutalitou.

Podle Lukašenka „základ těchto takzvaných protestujících tvoří lidé s kriminální minulostí a nyní nezaměstnaní.“ Následně Lukašenko „po dobrém“ žádal ty, kteří nepracují, aby si našli zaměstnání.

Sankcie EÚ na Bielorusko by mohli posilniť ruský vplyv v krajine, tvrdí odborník

„Pokud by byl nyní prezident Lukašenko odříznut od spolupráce se Západem a Čína by nevyplnila prázdné místo, které po (západních zemích) zůstane, zvýšení závislosti na Rusku by mohlo v principu zmenšit běloruskou svrchovanost,“ řekl profesor a odborník na rusko-běloruské vztahy z University College London Rasmus Nilsson.

Rusko považuje Bělorusko za svého spojence v boji proti vlivu Západu a za partnera v postsovětské integraci. Navzdory jejich dlouholeté spolupráci se však Bělorusko momentálně usiluje vymanit zpod silného ruského vlivu, vysvětlil profesor.

Nejnovějším příkladem je Lukašenkův rozkaz na zatčení údajných 33 ruských žoldáků z polovojenské skupiny Wágnerova armáda v blízkosti hlavního města Minsk, jejichž obvinil z příprav plánu na zmaření průběhu voleb a z „terorismu“.

ASIE

Budete se muset naučit čínsky.“ Trumpova předpověď pro případ Bidenova vítězství

„Ty (čínské úřady) se zmocní USA, když ten (Biden) vyhraje, a se mnou měly nejhorší rok za posledních 67 let, protože jsem na ně uvalil sakramentská cla… Získali jsme od Číny desítky miliard dolarů a mělo to na Čínu obrovský vliv, záporný vliv,“ řekl Trump v rozhovoru americkému novináři Hugh Hewittovi.

„Když ve volbách nezvítězím, bude Čína vládnout USA… Budete se muset naučit čínsky, chcete-li znát pravdu,“ prohlásil Trump.

Když mluvil o svých vztazích s předákem ČLR Si Ťin-pchingem, Trump prohlásil, že se zhoršily kvůli koronaviru. „Měl jsem dobré vztahy s předsedou Si. Řekl bych dokonce, že víc než dobré. Řekl bych, že jsme měli skvělé vztahy… Moje vztahy s ním už ale nejsou tak dobré kvůli tomu, co udělali s tím čínským virem,“ podotkl prezident USA.

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Vesmírné síly USA budou moci provádět útočné operace

Dokument s názvem Spacepower označuje vojenské operace ve vesmíru za samostatnou oblast boje, a nikoli za oblast působnosti jiných druhů vojsk.

Útočné akce jsou považovány za „zásadní pro dosažení převahy ve vesmíru“ a mohou být podle doktríny prováděny, „pokud je to opodstatněné“. Například na odpor protivníkovi, který má v úmyslu získat přístup do oblasti vesmíru nebo jej použít ve svých vlastních zájmech.

„Útočné operace jsou zaměřeny na kosmické schopnosti a protikosmické obranné systémy nepřítele, na snížení účinnosti a smrtelnosti nepřátelských sil ve všech oblastech. Útočné operace jsou zaměřeny na dosažení převahy a schopnosti neutralizovat nepřátelské vesmírné mise dříve, než budou použity proti přátelským silám,“ stojí v dokumentu.

Contra Magazin: NATO mění Evropu na cíl jaderného úderu!

Kvůli obklíčení Ruska vzala vojenská organizace mezi své členy nejen země Varšavské smlouvy, ale také bývalé sovětské republiky a změnila Evropu na cíl jaderného úderu, uvádí se v redakčním materiálu.

V Alianci se objevily nejen země Varšavské smlouvy, ale také bývalé sovětské republiky. A její expanze není ukončena. Spolu s balkánskými státy bude vojenská organizace přijímat kavkazské republiky jako své členy s cílem obklíčit Rusko od západu a jihozápadu, míní časopis.

Ve skutečnosti je nyní čas na rozpuštění NATO, protože již není nutná, poukazuje publikace. Skutečností pouze je, že z Evropy činí cíl jaderného útoku v případě války s Ruskem, dodává temně redakce Contra Magazinu.

Nestřílejte jako první! Čínská armáda manévruje v blízkosti amerických jednotek

Jak Čína, tak Spojené státy se dostaly do křížku kvůli cvičným manévrům v Jihočínském moři, které si Číňané i přes protesty řady jiných zemí nárokují. Četné námořní i letecké mise obou zemí pak napětí jen zvyšovaly. Podle armádních zdrojů serveru South China Morning Post se ale Čína i přes předchozí postoj pokouší chladné vztahy se Spojenými státy trošku zmírnit.

Peking údajně přikázal pilotům a námořníkům se zdržet jakýchkoliv úkonů, které by mohly vyústit v nějaký konflikt, stejně tak vydal příkaz „nestřílet jako první“. Server se odvolává na telefonický hovor mezi americkými a čínskými ministry obrany, který měl proběhnout minulý týden. Zdroje také mluví o tom, že v případě vyhrocené situace by čínská armáda použila násilí až jako „poslední možnost“, přestože ještě před měsícem Čína volila mnohem útočnější rétoriku.

K napětí přispěly zprávy o tom, že Čína zapojila do manévrů velké množství obojživelných obrněných vozidel, s nimiž jednotky nacvičovaly pozemní invazi na plážích. Na satelitní snímky upozornilo několik asijských či novozélandských médií.

EVROPSKÁ UNIE

Times: Stále obtížnější neutralita Evropy ve studené válce USA a Číny

Ústředním tématem turné amerického ministra zahraničí Mike Pompea ve střední Evropě bude konfrontace mezi Washingtonem a Pekingem, v níž se evropští vůdci doposud pokusili dodržovat neutralitu, píše The Times.

Přičemž, navzdory zhoršení reputace USA v Evropě v posledních letech, nejsou všechny země připraveny podpořit Čínu.

V úterý se americký státní tajemník Mike Pompeo pustil do svého „anti-čínského“ turné po střední Evropě, během kterého politik navštíví Českou republiku, Slovinsko, Rakousko a Polsko.

Jak noviny poznamenávají, Evropa se po třech desetiletích po skončení studené války opět stala válečným polem v boji o nadvládu světa – tentokrát mezi Spojenými státy a Čínou. Navzdory skutečnosti, že se většina evropských vůdců doposud pokusila nevybrat žádnou ze stran, je pro ně stále obtížnější zůstat neutrální.

Čerstvý devadesátník George Soros varuje před rozpadem Evropy

Kontroverzní americký finančník s maďarskými a židovskými kořeny označil současnou pandemii za „nejhorší krizi od druhé světové války, co nutí lidi dělat rozhodnutí, která jsou špatná pro ně i okolní svět“.

Největší obavy má Soros o zachování současné podoby Evropské unie. Takzvané „šetrné státy“, tedy Rakousko, Nizozemsko, Švédsko, Dánsko a Finsko, jež si vymohly snížení dotací na obnovu evropských ekonomik po koronaviru, obvinil ze sobeckého chování.

Za úhlavní nepřátele evropské integrity nicméně označil maďarského premiéra Viktora Orbána a polského státníka Jarosława Kaczyńského. „Jejich politika odporuje hodnotám, na nichž byla Evropská unie vybudována, a to navzdory faktu, že Polsko a Maďarsko jsou největšími příjemci evropské strukturální pomoci,“ míní.

Chladné vztahy mezi USA a Německem. Pompeo objíždí státy střední Evropy, do Berlína nezavítá

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zahájil několikadenní turné po středoevropských státech, přičemž jako první navštívil Českou republiku. Jednat v Evropě bude mimo jiné o stažení amerických vojáků z Německa, sítích 5G nebo o rostoucím vlivu Ruska a Číny. Toho si podrobně všímají v Německu, v souvislosti s chladnými vztahy mezi Berlínem a Washingtonem. Jak napsala německá agentura DPA, ve stejný den, kdy do Česka dorazil Mike Pompeo, odjel německý ministr zahraničí na návštěvu Ruska. DPA také připomněla, že se s „napětím očekává schůzka Mikea Pompea s proruským prezidentem Zemanem“.

Zatímco Pompeo zavítal do České republiky, ve stejný den se německý sociálnědemokratický ministr zahraničí Heiko Maas vydal na návštěvu Ruska, kde se mimo jiné setká se svým protějškem Sergejem Lavrovem.

AMERIKA

CNN: Rekordní počty Američanů se v roce 2020 vzdaly občanství!

V první polovině roku 2020 se více než dvakrát tolik Američanů vzdalo amerického občanství než za celý rok 2019, a to kvůli politickému klimatu v zemi a špatnému řízení pandemie, napsala CNN. Současně se očekává, že pokud prezident Donald Trump opět vyhraje listopadové volby, se tento trend pouze prohloubí.

Rekordní počet Američanů se vzdává amerického občanství, oznámila CNN a citovala výzkum daňové firmy Bambridge Accountants.

Podle společnosti se tedy v první polovině roku 2020 více než 5800 lidí vzdalo amerického občanství. Pro srovnání, za celý rok 2019 to provedlo pouze 2 072 lidí.

„V zásadě se jedná o lidi, kteří již opustili Spojené státy, kteří došli k závěru, že už toho všeho mají plné zuby,“ řekl jeden z majitelů společnosti Alistair Bambridge. Podle Bambridge jsou odmítnutí spojena s aktivitami amerického prezidenta Donalda Trumpa, politikou země v tuto chvíli a šířením koronaviry ve Spojených státech.

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Británia a Francúzsko plánujú zablokovanie migračnej trasy cez Lamanšský prieliv

Británie a Francie budou spolupracovat na dokončení nového plánu uzavření migrační trasy přes Lamanšský průliv. Oznámil to ve středu britský ministr pro imigraci Chris Philp, jehož cituje tisková agentura Reuters.

Podle jeho slov vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macron souhlasila s tím, že vysoký počet lidí, kteří podnikají ilegální přechod přes tento mořský koridor, je nepřijatelný.

„Je jasné, že je třeba udělat víc,“ řekl Philp novinářům po setkání s francouzskými představiteli v Paříži.

„Pokud tuto trasu uzavřeme – na co jsme odhodláni -, pak migranti nebudou mít v první řadě žádný důvod přicházet do Francie,“ dodal britský ministr.

ČESKÁ REPUBLIKA

Příliš pozdě na bankovní daň

12. 08. 2020 – EB

České banky létaly tak vysoko v oblacích v letech 2018 a 2019, že některé z nich dokázaly zvýšit své zisky prodejem dříve odepsaných půjček. Guvernér ČNB Jiří Rusnok řekl v březnu 2019 časopisu Euro, že marže bank klesaly, ale růst ekonomiky je více než kompenzoval a zajistil tak bankám rekordní zisky.

Navíc, prohlásil, tu byla situace, která se nebude jen tak opakovat: banky měly minimum špatných úvěrů a tím nízké náklady na vykrývání rizik. Rusnok to nezmínil, ale některé banky dokonce rozpouštěly rezervy, které si na krytí špatných úvěrů před tím vytvořily. Rychle roustoucí zisky pochopitelně vedly k výzvám k zavedení sektorové daně. To bylo tehdy, tohle je teď.

Ty samé banky nyní hlásí propad čistého zisku ve výši 40-70 %, způsobené zejména nahonem vytvořenými rezervami na špatné úvěry. Chápete, co udělaly? Shrábly mimořádné zisky, dokud bylo vše zalité sluncem a nechaly o to míň na nevyhnutelné horší časy.

Zprávy bez cenzury Informace / Martin Marcikán / novinky / Stalo se / Studio Kadaň / SVCS / Svobodný vysílač CS / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /