19.8.2020 - Martin Marcikán

Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

EKONOMIKA

WTO: Světový obchod se zbožím zřejmě utrpěl historický propad

Světový obchod se zbožím v letošním druhém čtvrtletí kvůli koronavirové krizi pravděpodobně utrpěl historický propad. Vyplývá to podle Světové obchodní organizace (WTO) z jejího ukazatele, který sleduje vývoj globálního obchodu se zbožím.

„Doplňkové indikátory ukazují na částečné oživení světového obchodu a produkce ve třetím čtvrtletí, síla tohoto oživení však zůstává velmi nejistá,“ uvedla WTO ve své dnešní zprávě.

Podle CNN uštědřily USA smrtící ránu čínské Huawei

Spojené státy přijaly nové sankce, podle kterých je zakázáno bez získání zvláštní licence všem společnostem prodávat čipy Huawei použivající americký software a technologie.

Jak odborníci poznamenali v komentáři pro CNN, mohla by to být pro čínskou společnost „fatální rána“.

USA přerušily přístup společnosti Huawei k životně důležitým špičkovým počítačovým čipům, které čínské společnosti uštědří „fatální úder“, píše CNN na svých webových stránkách. Washington oznámil nové sankce, které zahraničním firmám zakazují prodej čipů Huawei pomocí amerického softwaru a technologie bez zvláštního povolení.

VÝCHODNÍ EVROPA

Puč? Odstavený Lukašenko? Opozice v Bělorusku staví vlastní mocenské struktury

V Bělorusku vzniká paralelní opoziční struktura, která má usnadnit předání moci. Laureátka Nobelovy ceny za literaturu, bývalý ministr kultury či dělník z továrny na traktory, to jsou někteří členové nově zvoleného vedení opoziční běloruské Koordinační rady pro předání moci. „Tito lidé mají právě teď neuvěřitelnou odpovědnost. V tuto chvíli reprezentují Nelukašenkovo Bělorusko,“ popsal je na Twitteru Franak Viačorka, který informoval o zvolení předsednictva této skupiny. Dosavadní prezident Alexandr Lukašenko o nich hovoří jako o otevřených nacistech. Dění v Bělorusku nabírá na obrátkách.

Ukrajina, jak dopadla? USA s námi mají plán, soptil Lukašenko. Rusko, EU… Vážný projev. A měl dohru

Alexandr Lukašenko pohovořil v úterý k členům bezpečnostní rady. Okomentoval některé údajné návrhy opozice. „Ukrajina zavedla ‚demokracii‘ asi před deseti lety, ale nikdo, ani NATO, ani EU ji nevčlenil. Navíc tam nikdo nikoho neočekává. Je nechali samotné. Jednoduše bychom si tím zničili zemi,“ pověděl Lukašenko členům bezpečnostní rady, kteří si dělali poctivě do svých notesů poznámky. Formující se opozici označil otevřené nacisty a obvinil je ze snahy vystoupit ze svazového soustátí s Ruskem. Opozice však nařčení Lukašenka odmítla. Rozhodně se nechtějí zřeknout dohod s Moskvou. „Pokus o manipulace a podvod,“ hodnotí slova Lukašenka členka opozice.

Lukašenko prohlásil, že západní země financují protesty v Bělorusku

„Západní státy už přímo, otevřeně prohlašují, že sbírají prostředky a posílají je do Běloruska. Vidíme to,“ řekl Lukašenko ve středu na zasedání Rady bezpečnosti za virtuální účasti vedoucích představitelů všech regionů. Jeho slova uvádí agentura Belta.

Prohlásil, že pokračuje financování pouličních akcí a nepokojů. Uznal, že úřady nemohou vystopovat všechny prostředky, které tam přicházejí. „Protože velmi mnoho prostředků přichází v hotovosti. To ale víme, a na tuto otázku se soustředíme,“ řekl Lukašenko.

Neukazujte prstem na Bělorusko.“ Lukašenko poradil zástupcům EU

Jak oznámila státní agentura Belta, Lukašenko ve středu uspořádal zasedání Rady bezpečnosti za virtuální účasti vedoucích představitelů běloruských regionů a vyslovil se k hrozbám a nátlaku na některé kategorie občanů země.

Narážím na to, že mají velmi mnoho problémů. A neměli by ukazovat prstem na Bělorusko, aby odpoutali pozornost od problémů, které mají ve Francii, USA, Německu a tak dále,“ prohlásil Lukašenko. Podle jeho slov vedoucí představitelé západních států navrhují Minsku „jednání a rozhovory“, ale zároveň „jdou i nadále za svým cílem“.

„My to také vidíme, chápeme to, ale nepřijímáme. Chci, aby to uslyšeli. Hodlají dnes nebo zítra uspořádat poradu na úrovni ministerstev zahraničí nebo vedení Evropské unie. Já bych jim prostě poradil, aby na nás neukazovali prstem a zařadili na program svých porad otázky Žlutých vest ve Francii a hrozných nepokojů v USA. Chtěl bych, aby nejdříve projednali protesty proti koronavirové izolaci v Německu a v jiných evropských zemích,“ řekl Lukašenko.

EU neuznala výsledky voleb v Bělorusku a rozhodla o uvalení sankcí 11

Evropská unie vyzývá běloruské orgány, aby našly mírový východ z krize, uvedl Michel po mimořádném summitu lídru EU věnovanému situaci v Bělorusku. Celá Evropská rada uvedla, že běloruské prezidentské volby nelze považovat za demokratické a musí být zopakovány, uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki.

„Celá Evropská rada odsoudila průběh událostí v Bělorusku. Oznámili jsme, že volby se musí zopakovat, že volby nelze považovat za demokratické,“ uvedl po skončení summitu.

Německá kancléřka Angela Merkelová zase konstatovala, že by nemělo dojít k vnějšímu vměšování do situace v Bělorusku.

VIDEO: Rusko zahájilo přesuny elitní Národní gardy “Rosgvardija” do Běloruska, svědci hlásí na běloruské hranici přejezdy ruských transportérů a bojové techniky ve směru na Minsk!

Zatím nelze vynášet jakékoliv finální závěry, ale postupně to vypadá, že dochází k odhalování karet, které před několika dny rozdal Vladimir Putin ve věci běloruské bezpečnostní krize. Začínají totiž unikat střípky a útržky telefonických rozhovorů Alexandera Lukašenka a Vladimira Putina, který se podle informací nejvíce zajímal o jednu věc, nakolik je běloruská armáda loajální Alexanderu Lukašenkovi. Vladimir Putin jednoznačně nechce riskovat, že by došlo k ozbrojenému a bratrovražednému střetnutí mezi ruskou a běloruskou armádou. A jak se ukazuje, Vladimir Putin chtěl po Alexanderu Lukašenkovi očividný důkaz, že běloruská armáda je mu věrná. Právě proto nařídil Alexander Lukašenko mohutné vojenské cvičení běloruské armády na západní hranici, které probíhá právě v těchto hodinách a mělo by trvat až do čtvrtka. Jenže, situace se opravdu dramatizuje.

RUSKÁ FEDERACE

Plavidla, která staví Nord Stream 2, jsou pod ochranou ruského námořnictva

Ruská bojová plavidla doprovodila lodě, které jsou zapojené do výstavby plynovodu Nord Stream 2. Informoval o tom Michail Popov, náměstek tajemníka Rady bezpečnosti Ruska.

„Právě jejich přítomnost umožnila vyhnout se nepřátelským činům lodí cizích flotil. Zájem o tuto akci byl z jejich strany velký,“ uvedl.

Jde o cestu z Vladivostoku do Kaliningradu lodního truboukladače Akademik Čerskij, plavidel Ostap Šeremet a Ivan Osipenko. Další truboukladač s názvem Fortuna dorazil do Německa v červenci.

Nyní se Akademik Čerskij nachází v německém přístavu Mukran, kam téměř tři měsíce plul z ruské Nachodky přes Afriku.

AMERIKA

Portland: Aktivisté BLM napadli bělocha a surově ho zbili

Je zde vidět jak aktivisté BLM obklopující mladého muže se světlou pletí ho opakovaně bili, video se stalo hitem na internetu. Kromě toho video ukazuje, jak Afroameričan ho pak kope přímo do hlavy. Oběť zůstala několik minut v bezvědomí s krvácejícím zraněním hlavy.

To, co ve skutečnosti vyvolalo agresi proti člověku, není přesně známo.

Předtím však mělo dojít k nehodě a jeho auto vrazilo do stromu. Příznivci BLM ho poté vytáhli z jeho auta a obklíčili ho.

Muž, který ho kopnul do tváře, tvrdil, že se pokoušel muže přeskočit. Jiné zdroje tvrdí, že chtěl uniknout protestujícím.

Další video je z „pokojných“ protestů BLM ve městě Oakland

https://vk.com/video263820622_456239186

Mercedes Oakland…

A naše médie lkají nad Běloruskem.

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Německo: „Allahu Akbar“. Uprchlík z Iráku. Zradikalizovaný. Více o scéně z Berlína

Dle serveru Berlin Spectator se útok odehrál v úterý v noci, kdy Iráčan na dálnici A100 způsobil tři dopravní nehody, zranil 6 lidí, z toho tři těžce, jeden z motoristů je dokonce v ohrožení života. Pachatel byl zadržen policií, která prošetřovala, zda se jednalo o terorismus nebo zda je pachatel psychicky nemocný. Podle agentury AP už vyšetřovatelé došli k názoru, že se skutečně jednalo o islamistický terorismus, i když možnost, že má muž psychické problémy úplně nevylučují.

Jak píše Berlin Spectator, kromě zranění se muži podařilo způsobit ještě dopravní zácpu, protože vyšetřovatelé zajišťovali důkazy, a tak zácpa trvala až do středečního rána. V této zácpě uvízlo na 300 lidí, staral se o ně německý Červený kříž.

Pokud jde o škody, třicetiletý muž v černém opelu astra (o voze, který řídil, informoval deník Daily Mail) naboural několik aut, motorek a jeden skútr. Když jeho vůz (dle fotografií deníku značně poškozený) zastavil, dotyčný vylezl, zařval „Allahu Akbar“ a na střechu auta vytáhl plechovou krabici. Pak údajně prohlásil, že pokud se k němu někdo přiblíží, tak všichni zahynou.

Policisté pak krabici otevřeli z dálky „silným proudem vody“ a zjistili, že v ní není nic jiného než nářadí. Prohledali i pachatelovo auto. Žádné výbušniny ani stopy po nich nalezeny nebyly.

Jak informovala britská BBC, jedná se o Samrada A., přebývá v zařízení pro uprchlíky a tam také mohlo dojít k jeho radikalizaci.

Zelená mládež v Nemecku chce odzbrojiť a eliminovať políciu. Nahradiť ju majú sociálni pracovníci a psychológovia, ktorí budú so zločincami viesť dialóg

Rušení policie již není nová myšlenka. Jako první ji přinesli aktivisté z hnutí „Black lives matter“. Za vzor si je vzala i „zelená mládež“ – Grüne Jugend v Německu, kteří chtějí také „zatočit“ s policisty, jejichž dokonce nazývají „pachateli v uniformách.“ Indikuje portál Deutsche Welle.

Zelená mládež také policisty obviňuje z brutality, z rasismu a podpory krajní pravice. Grüne Jugend chce proto postupně „odstraňovat restrikce jako prostředek řešení konfliktů a nahradit to chce prevencí a spoluprací,“ píše se v politickém dokumentu, o kterém informovaly noviny taz.

Cílem této zelené mládežnické organizace je podle dokumentu vytvořit osvobozenou společnost, kde nebude existovat násilí a represe jako prostředek k řešení sociálních problémů.

V dokumentu se také píše, že nejprve je třeba odzbrojit policistů. Podle zelené mládeže by neměly policisté u sebe nosit slzný sprej a při demonstracích by neměly používat psů.

Mezi další požadavky patří zavedení celostátního antidiskriminačního zákona, který Berlín přijal začátkem tohoto roku a který brání policii v diskriminaci podle barvy pleti, pohlaví, náboženství atd.

Grüne Jugend chtějí v konečném důsledku nahradit policii sociálními pracovníky a psychology. V praxi by to zřejmě vypadalo tak, že namísto spacifikovania zločince policií a jeho zatčení by přišel sociální pracovník nebo psycholog, který by se se zločincem přátelsky vyprávěl a domluvil mu, aby to už víc nedělal.

ČESKÁ REPUBLIKA

Která sametová revoluce?

19. 08. 2020 – EB

Kterou sametovou revoluci má český premiér Andrej Babiš na mysli, když říká, že by ji Evropská unie měla v Bělorusku pomoci uskutečnit? Tu, již bývalý předseda české vlády Petr Pithart nazval v polovině ledna 1990 a znovu v České televizi v listopadu 2014 „vyjednaným předáním moci“? „Ať si kdo chce nazve Listopad podle libosti,“ uvedl, „ale já si myslím, že to revoluce nebyla.“

Starý režim se zhroutil sám, vysvětloval. Anebo chce Babiš pomoci k provedení takové běloruské sametové revoluce, jež by se blížila popisu v knize muzikanta Michaela Kocába z roku 2019 Vabank? Kocáb tvrdí, že „smrt“ studenta Martina Šmída byla pravděpodobně operace KGB, o které smělo vědět a zapojit se do ní jen pár nejspolehlivějších československých představitelů. Nikoli, Babiš patrně chce opakování oficiální verze událostí.

Abychom si vypůjčili slovo od New York Times z 8. listopadu 1989, zmanipulované volby „galvanized“ (vyburcovaly) běloruský národ, podobně jako Šmídova „smrt“ tady, a nyní je to jen otázka udržení tlaku na Alexandra Lukašenka, než odejde, zatímco tajná policie a Moskva bude nečinně přihlížet.

Zprávy bez cenzury Informace / novinky / Stalo se / SVCS / Svobodný vysílač CS / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /