4.8.2020 - Martin Marcikán

Stalo se … Zprávy bez cenzury a politické korektnosti

EKONOMIKA

Rekordní pokles. Ekonomika USA se o třetinu propadla

Ropný gigant BP má rekordní ztrátu, dividendu snížil na polovinu

Ifo: Německý automobilový průmysl se zotavuje, stoupá poptávka

Dánsko dovolilo Gazpromu obnovit výstavbu plynovodu Nord Stream 2

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Video: Arabské kmeny útočí na velitelství proamerických ozbrojených sil v syrském Dajr az-Zauru. Jsou zajatí

Médiá informovali o vzdušnom útoku na Sýriu

Haftar varuje Erdogana: „Drž sa mimo Líbye, alebo budeš čeliť našim guľkám. Pre turecké sily v Líbyi nebude milosrdenstva, pretože si ho nezaslúžia“

ASIE

Peking tvrdě odpoví, pokud všechny novináře z ČLR vyženou z USA!

Severní Korea vyvinula nové malé jaderné zbraně

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Okamžitě zareagujeme.” Rusko varovalo USA před rozmístěním raket v Evropě a Asii

V Rusku byla zahájena rozsáhlá námořní cvičení Oceánský štít 2020. Nejpůsobivější záběry a podrobnosti

RF

Zlom v Rusku? Lidé povstali daleko od Moskvy. Státní TV bezmocná

Putin podpísal zákon legalizujúci bitcoin a iné kryptomeny. Tovar v Rusku si však za ne nekúpite

Lukašenko de facto “zrušil” svazový stát i Euroasijskou ekonomickou unii

AMERIKA

Pompeův „kanón“ proti Číně míří zcela šejdrem

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Bezpohlavný“ LGBTI aktivista volá po tom, aby bol zrušený mužský a ženský rod. U mladých ľudí to vraj vyvoláva stres. Namiesto „on bol“ a „ona bola“ sa má používať „one bole“

ČESKÁ REPUBLIKA

Česká ekonomika? Je to prý mnohem horší. Raději nečíst


EKONOMIKA

Rekordní pokles. Ekonomika USA se o třetinu propadla

Hrubý vnitřní produkt USA ve druhém čtvrtletí klesl o 32,9 procenta, což je absolutní historický rekord, který předčí veškeré prognózy analytiků. Ekonomové konstatují, že americká ekonomika upadla do velmi hluboké recese. A to nehledě na mnohamilionové dotace Fedu a také na spuštění tiskárny.

Nejhorší čtvrtletí v dějinách

V lednu až březnu americký HDP ztratil pět procent, což znamenalo konec 11letého hospodářského růstu. Projevilo se na tom značné snížení spotřebitelských výdajů, na něž připadá téměř 70 % ekonomické aktivity.

Ropný gigant BP má rekordní ztrátu, dividendu snížil na polovinu

Britská ropná společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy dolarů (149,4 miliardy Kč) po zisku 2,8 miliardy USD před rokem. Firma také nastínila plány do budoucna, v nichž počítá s tím, že do roku 2030 výrazně sníží produkci ropy i plynu. Poprvé za deset let se také rozhodla snížit dividendu. Tak jako další ropné firmy BP tvrdě pociťuje dopady koronavirové krize, která snížila poptávku po pohonných hmotách.

BP v aktualizované strategii uvádí, že akcionářům bude vracet minimálně 60 procent přebytečné hotovosti formou odkupu svých akcií. Výdaje na nízkouhlíkovou produkci energie firma do roku 2030 zvýší na pět miliard dolarů (přes 111 miliard Kč) ročně, produkci z obnovitelných zdrojů pak na 50 gigawattů. Produkce ropy a plynu chce ve srovnání s loňským rokem do té doby snížit o 40 procent.

Ifo: Německý automobilový průmysl se zotavuje, stoupá poptávka

Německý automobilový průmysl se po uvolnění karanténních opatření zavedených ve snaze zbrzdit šíření nového koronaviru zotavuje. Stoupá poptávka a očekává se i nárůst exportu. Informoval o tom dnes institut Ifo, který se opírá o výsledky svého průzkumu.

Automobilky Volkswagen a Daimler uvedly, že po uvolnění karanténních opatření se do prodejen aut začali vracet zákazníci, což vedlo k oživení poptávky v Evropě a Číně.

Dánsko dovolilo Gazpromu obnovit výstavbu plynovodu Nord Stream 2

Apelační rada Dánska pro energetiku neobdržela odvolání proti rozhodnutí Dánské energetické agentury (DEA), která dovolila společnosti Nord Stream 2 AG používat lodě s kotevním fixováním na výstavbu plynovodu Nord Stream 2.

Ve zprávě rezortu se uvádí, že operátor může od úterka obnovit výstavbu plynovodu. DEA dříve Nord Stream 2 AG dovolila používat při výstavbě plynovodu v dánských vodách lodě s kotevním, a nejen s dynamickým fixováním, jak tomu bylo dříve.

Jak vysvětlila agentura, trasa plynovodu, která má být dostavěna, leží mimo zónu nebezpečného kontaktu s chemickými zbraněmi uloženými na dně Baltského moře. Výstavba plynovodu Nord Stream 2 však nemohla být obnovena do 3. srpna, kdy vypršela lhůta odvolání proti obnovenému povolení Dánska.

STŘEDNÍ VÝCHOD a SEVERNÍ AFRIKA

Video: Arabské kmeny útočí na velitelství proamerických ozbrojených sil v syrském Dajr az-Zauru. Jsou zajatí

Incident se měl odehrát na pozadí zvýšení počtu vražd kmenových stařešin a šejků ze strany bojovníků SDF.

Podle zpravodaje Sputniku v Hasace se členové arabských kmenů vydali do ulic, aby protestovali proti svévolnosti proamerických ozbrojených skupin ve východní části Dajr az-Zauru. Skončilo to útokem na velitelství SDF.

Během předchozích demonstrací ve městech východně od Dajr az-Zauru členové arabských kmenů žádali vydání všech osob zapojených do vražd stařešin. Poté, co se k protestujícím připojili ozbrojení lidé, také došlo k útokům na velitelství SDF a použití střelných zbraní.

Zároveň akce „hněvu lidí“ ještě neskončily a počet protestujících v Dajr az-Zauru a jeho okolí stále roste, informuje zpravodaj Sputniku.

„Damašek co nejdůrazněji odsuzuje dohodu podepsanou mezi Syrskými demokratickými silami a americkou ropnou společností o krádeži syrské ropy pod záštitou a podporou americké administrativy. Tato dohoda je neplatná a nemá žádný právní základ,“ komentovala syrská diplomacie.

Médiá informovali o vzdušnom útoku na Sýriu

Na přední pozice syrské armády v provincii Kunejtra zaútočili izraelské vrtulníky, informovala syrská armáda ve svém prohlášení, které publikovali státní média.

„Přesně ve 22:40 (místního času) vrtulníky nepřátelského Izraele vypustili rakety na řadu předních pozic. Útoky vytvořili materiální škody,“ píše se v prohlášení.

V neděli přinesly internetové média informace o tom, že izraelské jednotky zlikvidovaly skupinu ozbrojených lidí v pohraniční zóně při Golanských výšinách. Syrské ministerstvo obrany 2. července informovalo o podobném útoku vrtulníků Izraele na pozice syrských vojáků v provincii Kunejtra, což vedlo ke zranění dvou příslušníků syrské armády.

Haftar varuje Erdogana: „Drž se mimo Libye, anebo budeš čelit našim kulkám. Pro turecké síly v Libyi nebude milosrdenství, protože si ho nezaslouží“

Haftarovo varování Erdogan následuje po slovní roztržce mezi tureckým ministrem obrany Hulusim Akari a Anwarem Gargashom, ministrem zahraničí Spojených Arabských Emirátů, který podporuje Haftara.

„Abú Dhabí dělá v Libyi to, co dělá v Sýrii.“ Všechno si zaznamenáváme. Vyúčtování složíme na pravém místě a v pravý čas,“ uvedl Akar. „Je třeba se zeptat Abú Dhabí, odkud pochází toto nepřátelství, odkud pocházejí tyto úmysly a odkud pochází tato žárlivost.“ Gargash reagoval varováním Turecka, aby přestalo zasahovat do arabských záležitostí. „Kolonialistické iluze patří do archivů historie,“ uvedl Gargash.

Samuel Ramani, vědecký pracovník na Oxfordské univerzitě ve Velké Británii, řekl pro média, že Haftar eskaluje svou rétoriku proti Turecku s cílem poukázat na to, že Turecko má vlastně zájem o jakousi novodobou kolonizaci Libye. „Skutečně zdůrazňuje, že jeho válka v Libyi není pouze bojem proti extremismu, nebo teroristickým milicím bojujúvim vedle GNA, ale bojem za suverenitu a nezávislost Libye od hegemonickej agendy Turecka.“, Řekl vědec.

ASIE

Peking tvrdě odpoví, pokud všechny novináře z ČLR vyženou z USA!

„Vzhledem k tomu, že americká strana neprodloužila vízum čínským novinářům, připravila se čínská strana na nejhorší scénář, kdy by všichni čínští novináři museli opustit Spojené státy. V takovém případě přijme čínská strana odvetná opatření, a to i proti americkým novinářům se sídlem v Hongkongu,“ citovala RIA Novosti vyjádření šéfredaktora Global Times na Twitteru.

Tento rok mezi Spojenými státy a ČLR eskalovaly verbální přestřelky o tom, jak média pokrývají epidemii koronaviru. Spojené státy požadovaly, aby řada čínských státních mediálních médií snížila počet novinářů pracujících na americké půdě, což vedlo k faktickému vyhoštění 60 čínských mediálních pracovníků ze země.

Severní Korea vyvinula nové malé jaderné zbraně

Několik států dospělo k závěru, že Severní Korea „pravděpodobně vyvinula velmi malé jaderné zbraně, které se vejdou do hlavic balistických raket,“ píše se ve zprávě nezávislých odborníků.

Předpokládají, že posledních šest jaderných testů Severní Koreje pravděpodobně přispělo k rozvoji menších jaderných hlavic. Vláda v Pchjongjangu neprovedla oficiální jaderný test od září 2017.

Kim Čong-un však na konci loňského roku zdůraznil, že na Korejském poloostrově nikdy nedojde k jaderné syntéze a Severní Korea bude nadále vyvíjet strategické zbraně „pokud se Spojené státy nevzdají svých nepřátelských politik“. Vedení Pchjongjangu vyžaduje, mimo jiné, zrušení sankcí. Americký prezident Donald Trump to odmítá.

KONFLIKTY / KONFLIKTNÍ POTENCIÁLY

Okamžitě zareagujeme.” Rusko varovalo USA před rozmístěním raket v Evropě a Asii

Podle ruského diplomatického rezortu kroky Washingtonu dovedly k tomu, že „neexistují žádná omezení ohledně raket středního a krátkého doletu, přitom se hrozby pro všeobecnou bezpečnost mnohokrát zvýšily”.

„Po vypovězení smlouvy (INF či Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu, pozn. red.) ve Washingtonu okamžitě zamířili na co nejrychlejší dokončení vývoje raketových zbraní dříve zakázaných podle INF. Byly provedeny jejich terénní testy, které potvrdily odůvodněnost mnohaletých ruských nároků na dodržování smlouvy Washingtonem. Americká strana veřejně oznámila svůj záměr co nejrychleji rozmístit perspektivní raketové zbraně – především v asijsko-tichomořském regionu. Není vyloučeno, že se objeví v Evropě,“ uvedla ruská diplomacie.

„Je zřejmé, že rozmístění amerických pozemních raket středního a krátkého doletu v různých regionech světa vážně poškodí regionální a globální bezpečnost a zároveň vyvolá nebezpečné nové kolo závodu ve zbrojení. Rusko nemůže ignorovat vznik dalších raketových rizik pro své území, která budou pro nás mít strategický význam. To bude vyžadovat okamžitou reakci, bez ohledu na to, zda budou americké rakety s jadernou či nejadernou výbavou,“ dodala.

V Rusku byla zahájena rozsáhlá námořní cvičení Oceánský štít 2020. Nejpůsobivější záběry a podrobnosti

Cvičení probíhají pod vedením velitele Námořnictva Ruské federace admirála Nikolaje Jevmenova. V rámci cvičení jednotky Baltského loďstva provedly přistání námořního výsadku na neupraveném pobřeží.

Podle informací tiskové služby Západního vojenského okruhu „bylo do cvičení zapojeno více než 20 lodí, člunů a pomocných lodí Baltská loďstva, 18 letadel a vrtulníků námořního letectva Baltského loďstva, přes 30 kusů bojové techniky a také asi dva tisíce vojáků“.

RUSKÁ FEDERACE

Zlom v Rusku? Lidé povstali daleko od Moskvy. Státní TV bezmocná

Ruská politika se po staletí utvářela výhradně v hlavních městech. V Petrohradě nebo později v Moskvě. Komentátor Vladimír Kara-Murza se domnívá, že už to zřejmě neplatí. Politická pozornost se přesunula 3800 mil od Moskvy právě do Chabarovsku.

Oblast byla trnem v oku centrální vládě od roku 2018, kdy kandidát podporovaný Kremlem prohrál v gubernátorských volbách právě se Sergejem Furgalem v poměru 70:28. Podobně tomu tak bývalo i v několika předchozích volbách po celém Rusku, kdy prokremelští kandidáti prohráli, i když pravým opozičním lídrům bylo zakázáno se voleb účastnit.

Protesty se okamžitě staly celonárodním tématem. Hned po svém zatčení byl gubernátor Furgal převezen do Moskvy. Reakce byla okamžitá. Požadavkem demonstrantů nejdříve bylo, aby byl řádně souzen přímo v Chabarovsku a ne v hlavním městě. V následujících dnech se jejich zloba obrátila přímo na Kreml a dožadují se rezignace prezidenta Putina. Zaznívají hesla jako: „Svrhněme cara“ nebo „Probuď se, Rusko“. Opoziční lídr Andrej Pivovarov, který se protestů účastní, říká: „Potkali jsme důstojníka z Národní gardy, řekl nám, že on také podporuje to, co se tady děje, a pokud přijde rozkaz rozprášit demonstranty, on a jeho kolegové si sundají uniformy.“

Putin podepsal zákon legalizujíci bitcoin a jiné kryptoměny. Zboží v Rusku si však za ně nekoupíte

Dosud byly různé kryptoměny v „šedé zóně“, protože Rusko neuznávalo jejich existenci, ale neexistovaly ani pokuty za jejich získání, nebo nákup.

Zákon podepsaný v pátek ruským prezidentem Putinem uznal existenci Bitcoinů, žetonů a dalších digitálních kryptomien. Zákon však neodstranil omezení, které by umožnily používat kryptomenu jako zákonné platidlo a neudělil kryptoměna stejná práva, jaké mají rubl, nebo jiná cizí měna.

Po nabytí účinnosti nového zákona nebude pro jednotlivce v Rusku možné používat digitální menu jako zákonné platidlo. To budou moci pouze finanční organizace, které budou vybrány Ruskou centrální bankou, jakož i burzy cenných papírů.

Lukašenko de facto “zrušil” svazový stát i Euroasijskou ekonomickou unii

Úvodník ruských novin Nězavisimaja Gazeta se v pondělí věnoval důsledkům zatčení skupiny ruských žoldáků soukromé společnosti Vagner v Bělorusku. Úvodník sleduje dopady v blízkém sousedství Ruska a píše o tom, že fakticky došlo ke „zrušení“ Svazového státu (unie Ruska a Běloruska vzniklá v 90. letech). Bělorusko dosáhlo předáním seznamu zatčených na Ukrajinu bodu, ze kterého není návratu. Alexandr Lukašenko, píšou noviny dále, vlastně obvinil nejbližšího spojence z přípravy převratu v zemi.

Slova, která Lukašenko adresoval ruské straně v souvislosti se zatčením, podle novin ukazují jasné chápání nové situace – vztahy už nebudou jako dříve, rozbitý džbán nejde slepit. Minsk se vydá směrem, jakým se již dříve vydala Ukrajina – proti Rusku. V případě Běloruska je jedno, kdo vyhraje prezidentské volby, pokud vyhraje Lukašenko, bude to jeho poslední období. Posílením kontroly na hranicích s Ruskem však ukázal karty.

Lukašenkovi soupeři v nadcházejících prezidentských volbách neskrývají své záměry značně změnit zemi, počínaje vnitřní a konče vnější politikou.

AMERIKA

Pompeův „kanón“ proti Číně míří zcela šejdrem

Není příliš překvapivé, že si čeští novináři dost často vystačí s ideologickými poučkami. Proč dál Pompeovu řeč zkoumat, když tak dobře zapadá do „první signální“ a zároveň konvenuje omezeným mantinelům české žurnalistiky, která se drží hesla: východ je zlo, mezinárodní vztahy jsou bojem dobra se zlem. Jako v pohádkách.

Mike Pompeo fultonskou řeč vskutku nepronesl. Pronesl projev, který byl postaven na celé řadě falešných argumentů pokulhávajících za známými fakty. Jeho projev se spíš hlásil ke slovům Karla Roveho, bývalého poradce prezidenta George Bushe mladšího. Rove svého času prohlásil:

Jsme teď impérium, a když jednáme, vytváříme naši vlastní realitu.“

Vlastní realita je bohužel hlavním tématem řeči. Z falešných argumentů Mika Pompea ale vynikal jeden – americkou spolupráci či koncepci vztahů s Čínou v posledních téměř padesáti letech označil za neúspěch, se kterým je třeba skoncovat, neboť Čína se nestala tím, co si Spojené státy představovaly.

DESTABILIZACE,. IMIGRACE , TERORISMUS

Bezpohlavný“ LGBTI aktivista volá po tom, aby bol zrušený mužský a ženský rod. U mladých ľudí to vraj vyvoláva stres. Namiesto „on bol“ a „ona bola“ sa má používať „one bole“

Kromě homosexuálů a transsexuálů se ke „slovu hlásí“ už i tzv. nebinární osoby, tedy osoby, které „se necítí“ ani jako muž ani jako žena – cítí se prý bezpohlavně nebo „střídají pohlaví od výmyslu světa“, jak se jim zachce.

Český LGBTI aktivista Ade, který sám sebe označuje za nebinárnu trans osobu poskytl rozhovor vrámci akce Prague Pride, v němž mimo jiné tvrdí, že nebinárna, tedy bezpohlavní by měla být i čeština:

„Byl bych rád, kdyby se v češtině podařilo vytvořit genderově neutrální standard,“ řekl Ade. A vysvětlil i proč:

„Mnoha lidem by to zmenšilo míru stresu během dospívání, když zjišťují, kdo jsou, a některým i po zbytek života. Nyní máme dva rody. Prakticky v každé větě musíš tomu, s kým mluvíš, vyjádřit, kdo si. Všude tam, kde využíváme gramatický rod. V minulém čase, v podmiňovacím způsobu, přídavných jménech, zájmenech, podstatných jménech.“


„Nepohlavní“ aktivista Ade tvrdí, že ve svých 12-ti až 13-ti letech začal pociťovat nevolnost s tím, že se musel vyjadřovat o sobě v mužském rodě: „Když se vyjadřuji mužským rodem, je to přetvarování. Implikuje to, že jsem muž, což není pravda.“

ČESKÁ REPUBLIKA

Česká ekonomika? Je to prý mnohem horší. Raději nečíst

Lipovská s Bobošíkovou si kladou otázku, zda svým tvrzením také věří. Ve svém příspěvku píší:

„Jediná tvrdá data, která máme k dispozici, vykreslují pokles HDP více než dvojnásobně hlubší. Ministerstvem financí zveřejněné daňové příjmy státního rozpočtu totiž klesly ve druhém čtvrtletí meziročně o 20 procent, což při hrubém propočtu odpovídá poklesu ekonomiky o 25 procent, nikoliv jen přijatelných 10,7.“ Vládní koronavirová politika je podle nich destrukční a na trhu práce vzniká nová kategorie občanů tzv. placení nepracující. Počet nepracujících je prý mnohem vyšší než deklarovaná nezaměstnanost 2,6 procenta a tento nepoměr mezi čísly a realitou umožňuje vládě vytvářet přehnaně pozitivní očekávání.

Lipovská s Bobošíkovou apelují na politiky, ekonomy a analytiky, aby se nenechali ukolébat přehnaným optimismem vlády. Jakýkoliv optimismus je podle autorek falešný ve světle nového evropského záchranného plánu. „Už nejsme ekonomikou ani tržní, ani sociálnětržní. Znovu se stáváme ekonomikou centrálně řízenou.“ To, co kdo dostane z Bruselu, bude záviset hlavně na propadu HDP v duchu hesla čím hůř, tím líp. Čím hůře na tom bude ekonomika, tím více uslyšíme o štědré bruselské dotační politice. Hodnota společného unijního dluhu momentálně činí 750 miliard a bude se pravděpodobně zvyšovat. Dluh má být splacen v roce 2058. V následujících letech se tedy musíme připravit na zvyšování cen.

Krize řízení Škody Auto

http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2020-08-04&utm_source=utm_source%3Dnewsletter&utm_medium=utm_medium%3Demail&utm_campaign=utm_campaign%3Dfinal_word_4.8.2020

04. 08. 2020 – EB

Průmyslová strategie České republiky, pakliže nějaká existuje, je podpora výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Nová strategie největší průmyslové společnosti v zemi, Škody Auto, je opačná. Hodlá přesměrovat síly a konkurovat cenově dostupným automobilům značek Hyundai, Kia a Dacia. Koronavirus není jediným důvodem. Šéf produktové strategie Volkswagenu Michael Jost se o tom zmínil již v minulém roce, tehdy to však předseda představenstva VW Herbert Diess popřel.

sobotním vydání FAZ Diess Jostovo tvrzení nakonec potvrdil. Pět let Diess, coby nejvyšší šéf společnosti, dohlížel na kanibalismus ze strany Škody vůči ostatním značkám VW (dva roky dokonce jako šéf její dozorčí rady), jedná se tedy o zásadní obrat. V článku pro deník FAZ také uvedl, že VW je jednoduše až příliš rozsáhlý na to, aby nejvyšší šéf koncernu řídil celou firmu a zároveň jednu z jejích značek (Diess šéfoval i značce VW). Některé věci jsou pak přehlíženy, řekl. Jak se zdá, přehlížela se strategie Škody. Boj s dopady krize řízení a krize koronavirové bude nyní dvakrát tolik bolestivý. 

Zprávy bez cenzury Informace / Nejvíc-info / novinky / Stalo se / Studio Kadaň / Zprávy / Zprávy bez cenzury / Zprávy bez politické korektnosti /